vysvětlení

mart | 27.01.2014

Pozor na překlad - peníze "fyziků" znamená peníze "fyzické" tedy určené k reálné spotřebě za zboží/služby ... oproti "virtuálním" na spekulativním mezibankovním trhu (spekulece na ceny komodit, úroků, FX - kursů apod...)
Abychom to pochopili - došlo jim, že ať tzv "tisknou" kolik chtějí, mezi lidi se to stejně nedostane, vše spolkne finanční mafie, která ty peníze použije jen ke spekulaci a sanování vlastních průserů (teď vzniká otázka, zdali to tak nebylo zamýšleno od začátku)
osobně si myslím, že část elit to myslela "dobře" (akademici a spol) ale reální hráči se rozhodli využít situace (akademikům trošku i pomohli - paulson a spol...)
Ostatně bernanke "helicopter" postavil svou kariéru na tezi, že případná systémová krize jaoko ve 30 letech je řešitelná jedině "sypáním peněz z vrtulníků" - od toho jeho přezdívka.
Nyní se ukázalo, že i akademici byli jen onuce a "elita" si zahojila rány z vlasdtních průserů na úkor všech a je ještě bohatší než před krizí (zatím papírově)
Reálný produkt na západě - konečná. reálná životní úroveň lidí se propadne ještě tak na 20-30% současné, protože vcětšina produktu jde na obsluhu dluhu. Teď půjde o to komu prvnímu prdnou nervy - zbytkům střední třídy a malooligarchie na západě, nebo jádru GPP.

Přidat nový příspěvek