otázky k voľbe slovníka:

Vasiľ | 24.01.2014

Prečo sa zvolili tieto dve pomenovania:
1. Vše-mocný - evokuje: Ten, kto má neobmedzenú moc.
2. Všemohúci - evokuje: Ten, kto môže/smie/môže si dovoliť všetko.

Dobré časti slov:
Vše a Cnosť - v slove všemo(hú)Cnosť

Problémové časti z toho, čo to evokuje:
Ten - (ten, čo môže...) nemá zmysel
Môcť, Smieť - (zo všemohúcnosť) tiež nemá zmysel
Moc - treba chápať "mocenský vplyv" objektívnych zákonitostí na chod vecí, čo niektorí len sotva takto pochopia.

Na správne pochopenie slova všemocný a všemohúci v tomto texte treba poznať predošlé časti DVTR - veď to sa aj v úvode píše, že DVTR treba brať ako jeden celok. Z tohto pohľadu je to teda v poriadku.

Čo však nie je v poriadku, je slovník, ktorý sa bude používať a často s ním budú v styku aj neznalí. Tí neznalí si slová Všemocný a Všemohúci vybavia tak, ako píšem na začiatku.
Prečo sa nepoužilo radšej:
Objektívne/všeobecné zákonitosti sveta/univerza a pod. - čo týmto slovám chýba oproti pomenovaniam Všemohúci, Boh, Otec atď.? Namiesto slov "Otec nás miluje" nestačí povedať "Napĺňanie všeobecných zákonitostí vedie k prirodzenému rozvoju a človek je šťastný, ak k nemu dochádza - taká je vlastnosť človeka."

Nachádza sa v tej fráze "Otec nás miluje" niečo viac než v tom, čo som napísal? Lebo ak áno, tak to tam nevidím. Lebo frázy o Otcovi a Bohu a podobne sú síce stručné a pre mnohých dobre pochopiteľné, avšak pre ďalších zavádzajúce a vytvárajúce skreslené predstavy personifikujúce zákonitosti - najmä pre tých, ktorí nebudú znalí DVTR - potom ich od štúdia DVTR môže iba odradiť. Alebo je to tak, že tvorcovia DVTR si museli vybrať medzi dvomi skupinami: pre jednu je na prvé počutie príjemnejšie slovo "Boh" a pre druhú slovo "Zákonitosť", pričom tá prvá bola početnejšia (či inak dôležitejšia) a tak sa rozhodli používať v texte slová "Boh" a "Všemohúci"?

Musím povedať, že mne osobne to nijako nevadí - zvykol som si :-)
Avšak z čírej zvedavosti ma zaujíma, prečo sa pri tvorbe textu DVTR volili práve také slová, ako sa volili a čo sa tým sleduje? Ide o zámer, alebo len odtlačok myslenia autorov? Dúfam, že zámer - ale aký?

Přidat nový příspěvek