Re: Re: Re: Re: Re: Re: S dovolením - dva podněty do poly-tandemu

Vasiľ | 13.12.2013

"je zbytečné stavět různé systému ochrany před meteority - pokud se lidstvo vydá správnou cestou, nebude je potřebovat, pokud se vydá špatnou, nepomůžou ani tak"

Tu by som chcel niečo podotknúť. Verím, že je to skôr doplnenie ako protirečienie:

V ideálnom scenári vývoja ľudstva budeme v budúcnosti na vhodnej morálnej úrovni a snáď nám zostanú aj súčasné technické znalosti + rôzne ďalšie.
V takom prípade si dúfam nikto nepovie, že mapovať dráhy asteroidov je zbytočné, pretože vďaka nášmu morálnemu štandardu, do nás žiaden nemôže naraziť :-)
Možnože aj v tom prípade bude treba nejaký ten asteroid odkloniť a zachrániť ľudstvo. Nebude to pokus o zničenie Zeme, ale len možnosť pre ľudstvo vyskúšať si niečo nové - pohnúť sa zas o kúsok ďalej. Vývoj predsa neustane a ľudstvo budú čakať vždy nové výzvy, ktoré si dnes ani len nevieme predstaviť. Veď nič nie je statické.

Veci sa predsa nikdy nedejú 100% efektívne - preto tie pokusy a omyly - pretože HNR nie je bytosťou, ktorá presne a neomylne riadi pohyb každého atómu vo vesmíre.
HNR nie je uvažujúcou bytosťou so slobodnou vôľou, ktorá pred zničením Atlantídy niekoľko hodín uvažovala, či ju zničiť alebo nie - je to v istom zmysle iba automat***, ktorý svoju prácu vykonáva dokonale efektívne - s malým počtom "zásahov", ktoré ale vedú k neustálej optimalizácii.

P.S. prečo som ten zásah dal do úvodzoviek? Ja si to totiž nepredstavujem ako zásah odniekiaľ "z hora" ale len ako naplnenie pravidiel, ktoré určujú chod vecí - tie pravidlá už samozrejme boli naozaj dané z hora.
Teda v tomto zmysle vnímam ten zásah z hora.
*** v tomto zmysle chápte to tvrdenie, že HNR je "efektívny automat" - presnejšie by bolo, že pravidlá určujúce chod vecí (dané HNR) sú tým "efektívnym automatom".
P.P.S. Má ale vôbec zmysel rozlišovať medzi HNR a pravidlami, ktoré nám "dodalo"? Pretože v našom svete sú nám prípustné len tieto pravidlá chodu vecí - len cez ne spoznávame HNR.
P.P.P.S. (ale už naozaj posledné) - keď niekto pre spaním žiada HNR o radu, tak v sne sa mu vyjaví to, čo mal skryté v podvedomí. Podvedomie je viac zosúladené so svedomím a pýtať sa niečo HNR znamená pýtať sa vlastného podvedomia - teda svedomia, ktoré je zmyslom pre súlad s HNR, resp. pravidlami danými HNR, resp. svedomie je súčasť tých pravidiel

fú, priveľa už aj na mňa, snáď môj príspevok nebude príliš deštruktívny (ako mávam vo zvyku :-(

Přidat nový příspěvek