Kdo je pan Libor Halík?

Lin | 14.01.2013

Já jen, že tohle napsal... :-( Problém je totiž trochu jinde, celý článek je hodně chaotický a vyznívá poplašně, senzacechtivě.
Už jen název "juvenální justice" se mi vůbec nelíbí... Co to má znamenat?
"Gaudeamus igitur, juvenes dum sumus..." - pokud si ještě hymnu dobře pamatuju, je to "radujme se, dokud jsme mladí" - a to "juvenes" značí právě mládí, mládež. Takže "mládežnická justice"? To je ale blbost...
Částky, které pán uvádí, jsou taky trochu někde jinde. Posuzuje se každé dítě zvlášť a jedná se o součet několika příspěvků (jak na dítě, tak odměna pěstounovi). Chvíli jsem hledala nějaký srozumitelný přehled a nakonec našla tento (s pitomou adresou, upravit to neumím):

http://www.kr-vysocina.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.aspx?id_org=450008&id_dokumenty=4048590&n=zmena-zakona-o-statni-socialni-podpore-prezentace

Velkou chybou je, že se skutečně odměna rodinně spřízněnému pěstounovi bude poskytovat pouze v nutných případech, není ale pravda, že nedostane nic. Příspěvek na dítě mu zůstává. Nově se zavádí pojem "profesionální pěstoun" - je to v té prezentaci dobře vysvětlené.
Pěstouni prochází několika koly různých psychotestů a školení, prokazují, jestli mají podmínky na takovou péči, A že si někteří vykukové udělali z pěstounství výnosný byznys? Žádná novinka, to už je tu "porevolučně" dost dlouho. Docházelo i ke zneužívání tohoto poslání - ať už finančnímu nebo i horšímu, byť jen k tomu, že děti zneužívali jako levnou pracovní sílu na svém restituovaném "gruntu" .
Mašinérie "státní péče" je hrozná. Byla tu ale už za komoušů, po revoluci se to díky lidskoprávním organizacím zvrtlo k horšímu. Dítěti se pořád vtloukají od školky do hlavy jeho práva - ale o povinnostech ani ň. Dnešní rodič asi pod takovýmto tlakem rezignuje a nechá dítě, ať si dělá co chce. Nebere mi hlava některá dnešní "nařízení" - třeba to, že učitelka v MŠ se nesmí dítěte dotýkat - byť za účelem pohlazení... K čemu vede "bezdotyková výchova"? :-(
U té pěstounské péče je to taky všelijaké... Blbostí je třeba to, že pokud má dítě kdesi po republice v jiných ústavech sourozence, musíte si je vzít do péče všechny. Takže dost dětí zůstává v zařízení jen z tohohle důvodu.
Autor článku by se měl spíš zaobírat celým shnilým systémem péče o děti než nějakou "juvenální justicí". Protože ta "péče" je skutečně státem diktovaná už od narození dítěte - od početí přes porod až do dopělosti. Zkuste říct doktorovi, že nechcete chodit do poradny, nechcete rodit v nemocnici, nechcete dítě dát očkovat atd.
Ten v závěru opěvovaný Klaus nic nezachránil (už ta óda mi celý článek značně znevěrohodnila).

Přidat nový příspěvek