Re: čöd

Hibern | 13.11.2012

Veľmi zaujímavá poznámka. Máš s tým, čo popisuješ, aj nejaké praktické skúsenosti alebo si len niečo čítal? Osobne nemám s mágiou vôbec žiadne vlastné poznatky, skôr v tom buddhizme ale za experta sa určite nepovažujem.

K procesu Chöd, ktorý síce robia nejaké školy aj na Západe, je podmienka účasti pomerne vysoký stupeň znalostí a praxe, a nie som si istý, či by tým bežný človek prešiel (napr. v procese transformácie) bez ujmy na psychickom zdraví. Ak je tam podmienkou kontrola Vyššieho Ja, koľko asi ľudí je toto Ja schopných si uvedomiť? V angličtine niečo tu:

http://lnk.sk/rc

O tej knihe chaos mágie som na novopohanskej stránke o Wicca našiel: "Praktická cvičení, která v knize naleznete jsou většinou zaměřená spíše na poznávání vašeho vnitřního vesmíru, než na ovlivňování vašeho okolí. Věřte ale, že podnikání cest do svého nitra a práce se svými vnitřními anděly a démony..."

A tu by som si určite dával pozor, ale platí to do istej miery aj na prvú časť poznámky. Ako vravím, žiadnu prax v tomto magickom učení nemám, ale určite by som poriadne zvážil, či by som sa vydal na cestu cez most bez zábradlia so zaviazanými očami. Ak nemám mať žiadnu spätnú odozvu na entity, ktoré "tam" možno stretnúť (lebo na ich vnímanie sú naše zmysly zakrpatené, teda nedostačujúce), a už vôbec nepoznám ich pôvod, motívy a za koho "kopú"...

Aj Castaneda v závere svojho učenia u indiánskeho šamana musel skočiť do priepasti a samotné prežitie bolo známkou na vysvedčení, že skúškou prešiel. Za normálnych okolností sa ale ľudia vo väčšine prípadov takýchto pádov a letov zabijú alebo zrania.

Ťažko povedať čo sa v priebehu transformácie stane alebo nestane, ale o chöd-e by som mal vážne pochybnosti. Ale ako hovorím, expert nie som:)

Přidat nový příspěvek