Rozpačitost

Radomír | 15.10.2012

Vážně jsem rozpačitý z toho, co má tento článek přinášet. Už Triglav se vyjádřil, že "Masaryk neměl rád Slováky" a v diskusi na "doležite" se objevují podobně laděné komentáře. Má tento z kontextu vytržený výčet snad dokazovat, že Masaryk masakroval Slováky? Bratři (mladí) Slováci, kdyby nebylo toho "zlého" Masaryka, jste dneska součástí Maďarska (a my asi Německa nebo Rakouska). Vytrhávání z kontextu a neznalost dějin je velmi ošemetná věc, která vyústí vždy v lepším případě v nacionalismus, v horším vede k vraždění sousedů a potažmo bratrů.
První republika se už od samého počátku potýkala s demonstracemi dělníků a rolníků, kde byli mrtví a to všude - nejen na Slovensku. Nic vám neříká Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Duchcov, Kladno, Ostrava, Frývaldov?
Nic vám neříkají literární klasici jako František Halas, JIří Wolker, Jaroslav Seifert, S.K.Neumann, Marie Majerová nebo Voskovec s Werichem? :(
Ta doba byla strašná pro všechny, hlavně chudé. Následky války (bída, hlad, drahota, nezaměstnanost) přešly plynule ve "velkou krizi". Žádná sociální síť nebyla. Mnoho lidí umíralo na podvýživu, na nemoce. V té době se zakládaly solidární dělnické spolky a jako vyústění situace v r.1921 založena KSČ. Požadavky (program) byly tehdy: právo na práci za odpovídající mzdu, právo na bezplatné vzdělání, právo na bezplatnou lékařskou péči. Spolky byly vůči svým členům solidární, opravdu tehdy dělníci drželi při sobě. Práci bylo možné sehnat třeba jen na půl dne, mzda se vyplácela ihned a ti, kteří měli štěstí a práci sehnali, se podělili s těmi, kteří ten den nic nesehnali. Je také dobré vědět, že komunistická strana byla za první republiky zakázaná (i za doby Protektorátu), její členové pronásledovaní a zavíraní. Četnictvo jednalo v souladu s tehdejšími zákony (však tu byl kapitalismus) a ti mrtví padali nejen na slovenské straně. A většinu demonstrací (kterým se také říká "hladové") vedli tehdy právě komunisti a také mrtví byli převážně z jejich řad. Zdá se vám tedy nevysvětlitelné, že po 2.sv.válce dali lidé ve volbách hlas právě komunistům? Nebo jinak - diví se někdo, že Němci následovali Hitlera s jeho sociálním dělnickým programem?
Lidská práva za dob první republiky nebyla a ani být nemohla. Takhle to fungovalo po celé Evropě, včetně stávek a mrtvých. Všeobecná deklarace lidských práv vznikla až po 2.sv.válce.

Přidat nový příspěvek