Re: pro Hoxe

Radomír | 28.06.2012

Samozřejmě...máš pravdu. Ono je to tak nějak "na obě strany".
Za doby socialismu skutečně neměl nikdo hlad, každý měl práci, nárok na zdravotní péči, zabezpečení ve stáří. Do důchodu odcházely ženy dříve, podle počtu vychovaných dětí, tuším že nad tři děti už někde v 54 letech. Muži později, tuším že v šedesátce. Bylo dostupné bydlení (i když "králíkárna", ale přeci jen něco), dalo se bez finanční vaty dobře začít samostatný život. Dnes to nejde. Děti na základce měly pomůcky zdarma - sešity, učebnice, potřeby pro výtvarku... Dnes máme pravý opak. To, co bylo dříve kritizované, dnes sice máme, ale na oplátku jsme ztratili ony jistoty, které byly dřív. Takže můžeme cestovat, máme plné regály všelijakých krámů - ale není za co si je koupit.
Stát dříve za od nás vybrané peníze cosi poskytoval - jak jsem psal. Dnes vybírá mnohem víc - a neposkytuje už téměř nic.
Za socíku bylo o lidi postarané po sociální stránce, ovšem za cenu "nedostatku spotřeby", tj. spotřební zboží bylo velmi drahé nebo nebylo vůbec. Tohle byla příčina většiny emigrací ze země. Žádný "politický útisk", ale touha po "západním" stylu života - se spotřebou a "netušenými možnostmi" uplatnění, včetně možnosti vlastního podnikání.
Straničtí bossové měi už tolik peněz (zlata, majetku), že ho potřebovali nějak zlegalizovat. Potřebovali možnost použít ho - jak na západě. Proto také ony "revoluce" v socialistickém táboře. Kdo myslíš, že je dneska "pan podnikatel za vodou"? Obyčejný člověk? Ne - stranický boss nebo ten, koho stranický boss "založil" a dostal ke zdrojům. Stranický majetek nebo majetek republiky byl tehdy ohromný - dnes je všechno "zprivatizované" - a lidi ožebračení, protože to, co vlastnil stát, vlastnili vlastně podílem všichni občani. Dnes nám ti, kdo si to všechno ukradli, ještě vypisují složenky "na prožraný dluh".
Proč se tak moc vypisuju... Základ je ten, že titíž, co si na náš účet k majetku přišli za socíku a znásobili ho po "revoluci", titíž nás dostávají dneska do dluhu a okrádají nepřetržitě. Poukazování na to, že nám "dluh zanechal socialismus", je trapné. Zapomínají nám totiž sdělit, jaký že byl majetek státu a strany.
Titíž lidé nám pěkně "po socialisticku" berou občanské svobody mnohem víc, než kdysi, jen to nazývají jiným jménem, třeba naší "ochranou před teroristy".
V Rusku jsou mnohé směry, které by chtěli vrátit dobu do stalinské nebo aspoň socialistické éry. Já bych si to nepřál a to právě kvůli tomu, že to zas umožní "jediným a správným otcům revoluce" převléknou kabáty a centralizovat moc do rukou svých úředníků. No... dneska ji máme taky centralizovanou, jen se tváří jako že ne. :) Nevím, zdá se mi, že jakýkoliv systém, kde je rozhodování o běžném životě občana v rukou "vlády", je nanic.
A tahle centralizovaná moc je asi zakopaný pes, což mě napadlo právě při oné větičce, že "občiny a sněmy byly na překážku feudálnímu státu".

Přidat nový příspěvek