Ne, pane "инг. франтисек Неварил". Já se žádné manipulace nedopouštím, manipulace se opět dopouštíte Vy.
Inflace se nedá vztáhnout na jednotlivce - protože jednotlivec dnes dělá něco trochu jiného než včera, a než bude dělat zítra. Proto rozdíly v tom, že dnes koupil chleba a včera rohlík nejsou inflací.
Přesně k odstranění těchto variabilit slouží "spotřební koš". Je v něm zprůměrováno - právě parametrem váha - zhruba to, že průměrný člověk (občan?) nakoupí průměrně takové a takové množství chleba, benzínu, nových dřezových baterií. A je tam v tomto průměrováno to, že jednomu ta dřezová baterie vydrží 20m, jednomu 25m, jednomu 30m - když se vrátím ke svému předchozímu výpočtu.
S větou "Inflace je změna cenové hladiny" je možné souhlasit, s upřesněním že "Inflace je pozitivní změna cenové hladiny" (ve smyslu jejího zvýšení) a případně - pro bankéře a finančníky děsivá "Deflace je negativní změna cenové hladiny" (ve smyslu jejího snížení). S následujícími dvěma souvětími se dá souhlasit.
Věta "Statistické váhové indexy jsou tam proto, aby se opět co nejvívce vyeliminoval rozdíl mezi inflací důchodce a inflací člověka s třeba průměrným příjmem v produktivním věku." je s prominutím "kec" - nesmysl. Důchodce nemá inflaci, stejně tak člověk s průměrným příjmem také ne. Mají rozdílné potřeby, rozdílné zvyky. A ano, přeneseně slouží k srovnání těchto nákupů - ale hrubě orientačně podle smyslu: ve státě se průměrně za měsíc prodá 15400tun chleba, stát má 10mil obyvatel, tedy 1.54kg na osobu (čísla si "cucám z prstu") a z tohoto průměrného množství na osobu se počítá váha do toho spotřebního koše. Stejně tak jsou tam obdobným způsobem přepočítány váhy ostatních položek. A ano, tímto způsobem "Váhové indexy vyrobí statisticky průměrného (nebo spíše reprezentativního) spotřebitele někde mezi novorozencem a důchodcem.
Můj bod číslo 2, který ale zdůrazňuji skýtá mnohem větší prostor pro manipulaci než jen "optimalizaci váhy" pomíjíte úplně - protože v tomto bodě probíhá vlastní manipulace a ukrývání inflace cen. Tedy z pohledu Vaší manipulace vcelku pochopitelně.
Realita je skutečnost, makroekonomická "realita" není realitou ale obrazem této reality v určitých aproximacích a předpokladech - a jako každý obraz se nejen více nebo méně vzdaluje od reality (předlohy) ale také vyzdvihuje některé a potlačuje jiné vlastnosti reality - podle zadání.
Bohužel platí aforismus: "nevěřím statistice kterou si nezfalšuji sám". Vždy totiž hodnotitel výběrem vstupního souboru, parametrů hodnocení, způsobem a postupem hodnocení ovlivňuje výsledek. Nerozumný nebo neinformovaný člověk toto popírá. Kdo tomu rozumí, ten toho využívá. A zadavatel potřeby veřejné znalosti hodnoty parametru "INFLACE" tomu rozumí velmi dobře.
J
Re: odpověď na "Ďáblův detail"
Ďáblův detail | 15.02.2018