To vidím, že hranice stínu sahá až doleva a zadní část je osvětlená celá. To je v pořádku, to je projev toho, že je světlo poněkud zezadu.
Problém je, že stín sahá i za střed helmy doprava. A tam by při tom směru, který ukazuje stín Aldrinových nohou a který jste vyznačil, rozhodně sahat neměl. Zhruba tam, kde stín začíná vpravo, by měl začínat vlevo a střed helmy by měl být na světle, protože nad ním není nic, co by mohlo stín vrhat. Batoh je za helmou a je níže než helma. Horní plocha batohu je taky ve stínu, což by neměla - co ji mohlo zastínit?
Výpočet vzdálenosti nerozporuju, na té neoříznuté fotce je stop v popředí více, tak to klidně může 3,6 metru být.
Vršek postavy trochu z podhledu zabírán je, protože foťák je na prsou, ale ten rozdíl nebude víc než 50-60 cm oproti vrchu helmy, jestli podle vašeho výpočtu odpovídá jeden křížek na výšku zhruba 60 cm. U širokoúhlého objektivu by to nemělo zas tak vadit. Navíc poloha objektivu vůči předmětu může způsobovat zkreslení tvaru nebo viditelnosti, ale na vlastní stín předmětu nemá poloha objektivu vliv, to je věcí vzájemné polohy předmětu a zdroje světla.
A o tom je tu celou dobu řeč.
Astronauti trochu v předklonu chodili, to je vidět na většině fotek, kde je záběr z boku, i zde je vidět mírný předklon a lehce pokrčené kolena. Jenže to nestačí, aby mu to při takovém úhlu osvětlení, který ukazují nohy hodilo takovýto stín na vrch helmy, to by musel být předkloněn jak hokejista na buly.
Jestli bude v dohledné době nějaký jasný den, tak to zkusím.
Vyčíhnu si situaci, kdy bude stín postavy zhruba dvojnásobný vůči postavě, tak jako na fotce a položím vedle kopačák.
Případně takových fotek udělám po půlhodinách víc, ať vidím jak se stíny změní.
Re: Aldrin
M.C. | 01.11.2017