Nikoliv, správně je obojí.
Banka má právo poskytnout úvěry v objemu DESETINÁSOBKU částky, který má jako depozit u centrální banky. Když má depozit 1mld, může vygenerovat úvěry v objemu 10mld, aniž si od kohokoliv půjčí jedinou korunu nebo jediná koruna přicestuje jakýmkoliv způsobem na její účty.
Toto zdesetinásobení ale platí jen pro depozit banky u centrální banky. Když do ní pak příjde klient a vloží vklad 100 mil., tak z těchto sto mil. může banka už poskytnout úvěry jen ve výšu 90%.
Když se nad tím zamyslíte je to logické, vždy jde jen o dodržení toho, aby byl dodržen poměr 1:10 - pokud se jedná o peníze banky, které jsou čistě její a dá je jako depozit do centrální banky, tak pokud emituje 10x tolik jako úvěry, tak pravidlo 10% pokrytí rezervami platí.
Pokud tam někdo příjde a vloží do banky 100 mega, a banka půjčí 90 mega, tak opět platí pravidlo 10% rezerv.
Souhlas s tím, že čistě ten fakt, že ty peníze se tvoří z ničeho účetním zápisem, ten až takový problém není (každé správné peníze se tvoří z ničeho, je to jen informace). Problém je v současném systém všechno další okolo toho, počínaje úrokem, konče faktem, že stát tímto přesouvá úkol emise měny na bedra lidí (bezstrukturně tržně), kteří se pak stávají finančními otroky bank (hypotéka apod.).
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Systém frakční rezervy.
Hox | 10.08.2017