Nerozumíš co je míněno frází "praxe je kriterium pravdy". To neznamená, že se něco stane a pak se to popíše a řekne se, ano je to možné stalo se to. Je to myšleno ve smyslu predikce, když někdo odhalí nějakou zákonitost a pravidla podle kterých funguje skutečnost. Tak jestli ty pravidla jsou odhalena správně, tak to bude v praxi fungovat a my můžeme využívat těch pravidel při svém rozhodování a dosáhneme pak požadovaného výsledkul. (Například jestli zákony o fungování super systému jsou pravdivé, tak jich můžeme využít k vytvoření spravedlivější společnosti).
Praktický příklad Archimédes objevil zákon: "Těleso ponořené do tekutiny, která je v klidu, je nadlehčováno silou rovnající se tíze tekutiny stejného objemu, jako je ponořená část tělesa"
Pak přijde situace, že je potřeba zjistit jestli je nějaký předmět ze zlata nebo ne. A lze pak toho zákonu využít ke zjištění jestli to je podvod - jestli není vnitřek předmětu z lacinějšího kovu. Bez znalosti toho zákona to lze zjistit pouze zničením a rozřezáním předmětu.
Potvrzení probíhá takhle: Archimédes, řekne tenhle klenot je falešný není celý ze zlata a pak se může klenot rozřezat a dokázat, že si nevymýšlí. Praxe kriterium pravdy ale znamená více, znamená že kdokoliv se může v životě o ten zákon opřít a použít ho a bude to fungovat, pokud je zákon pravdivý. Jakmile by se vyskytl i jen jeden jediný prokázaný případ, že to nefunguje, musel by se tam zákon přehodnotit, protože ho praxe nepotvrdila.
Už tomu rozumíš?
Re: Re: .
Nikdo | 14.07.2017