Re: Hustota energie

Standa | 30.05.2017

Podle mne ten poměr není 10: 1 ale je daleko menší. Z mé poznámky spíše plynulo, že ten poměr je v rostlinné výrobě skoro opačný.

Příklad: pšenice má přibližně 12 MJ/kg (cca 3000 kcal). Z hektaru se získá přibližně 6 tun, neboli 70 GJ.
Nafta má výhřevnost 42 MK/kg. 100 kg nafty (o trochu víc, než je průměrná spotřeba pro pěstování na hektaru) reprezentuje 4,2 GJ.

I pokud připočteme zpracování, hnojiva a výrobu strojů, bude i ve velmi pesimistickém odhadu (nehcce se mi to počítat, kdyžtak někdo doplňte) nanejvýš málo desítek procent energetické hodnoty výsledné potraviny.
U masa se dostaneme na různé hodnoty podle toho, jestli je krmivo sklízeno, nebo se ta zvířata pasou. Ale k Vámi udávané hodnotě 10:1 se asi i tak dostaneme jen v některých případech. Spíš bych to u masa odhadoval na hodnotu blízkou 1:1 až 2:1

Co se týče permakultury: hledal jsem nějaká čísla a našel toho minimum. Všude spousta řečí o tom, jak je to perfektní, ale kolik se toho sklidí, o tom jem mlčení. Čísla jsem dohledal jen u cibule - asi 6x méně než současné zemědělství. Jestli je to u ostatních plodin podobné, obávám se, že pokud bychom přešli na takovéto modely, nebude půda stačit k obživě.

Najdete li někde konkrétnější čísla, rád si je projdu a nechám se počit.

Přidat nový příspěvek