Text je trochu přeexponovaný. Nelze paušálně říct, že fyzika nemá nejmenší ponětí o elektřině, magnetismu či gravitaci. Víme přece, že každý jev je zákonitě funkční (a matematicky vyjádřitelný) v určitém specifikovaném oboru platnosti a proto se rozlišuje třeba Newtonovská fyzika od té Einsteinova.
Kdyby jsme neměli relevantní představu o tom, co to je elektřina (v běžné, každodenním oboru platnosti - tj. aplikace běžící řekněme v řádu jednotek GHz), neměli bychom dnes k dispozici funkční třeba ani žárovku, elektronky nebo polovodiče, počítače potažmo celou technosféru. Podobně s tím magnetismem, ale chápu, že pro lidi odmítající polaritu/dualitu to může být složité. A šíření těch vln ? Vězte, že s mechanickou představou se daleko nedostanete. K tomu abychom chápali, proč nám svítí baterka nebo hraje rádio či TV, přece žádnou kvantovou teorii nepotřebujeme. Stačí mít správnou představu třeba o pojmu emitování elektronů.
Tím nechci zpochybnit, že mnoho z fyziky je před lidmi zatajováno, ale to už jsou jevy a aplikace mimo běžný obor platnosti. To co, je dnes v každodenní praxi používáno má solidní a platné teoretické základy. Nebo někdo chce zpochybňovat platnost takových zákonitostí jako Ohmův či Kirchhoffovy zákony, se kterými stojí a padá celá obvodová elektrotechnika tvořící základy všech současných elektrotechnických aplikací (analogových i digitálních) ?
P.
Všeho s mírou
Pe-tri | 10.05.2017