Jardo, v tvé odpovědi je několik témat, ale celkově ve mě budí dojem, že jsi nečetl nebo nepochopil příspěvek, na který reaguješ.
Zkusím to vysvětlit, snad se lépe pochopíme.
>>Tak aj ekonomika, najmä dnes, keď je vysoko prepojená globálne, musíš rozumieť jej konceptu, ak ju chceš gramotne používať. Je to vec politická! (politická ekonómia) Vec politickej koncepcie, a teda musí byť aj súčasťou verejnej ideológie.
<<
***
Samozřejmě, vím, co je to politekonomie a v příspěvku jsem se snažil vysvětlit jaký je rozdíl mezi podnikovou ekonomií a politekonomií. Je něco na mém vysvětlení špatně?
***
>>Kapitalistická ekonomika je len jedno z jej prestrojení ekonomiky. Ak chcel Marx odhaliť podstatu kapitálu a odkryť vykorisťovanie, v poriadku, ale nemal ostať iba pritom.<<
***
Nevím, co znamená, "přestrojení ekonomiky". Z hlediska politekonomie má prostě kapitalistická ekonomika diametrálně rozdílnou koncepci než socialistická, což je vyjádřeno v dílku Stalina jako první zákon kapitalistické a socialistické ekonomiky.
A co měl Marx udělat ještě dalšího? Snad ne vymyslet ekonomické zákony socialismu? V 19. století?
***
>>Ty si sa dotkol iba podnikov, a čo makroekonomika?<<
***
Makroekonomika není tématem článku, proto jsem ji explicitně nezmínil. Nicméně právě koncept plánované ekonomiky vede k reálné makroekonomice socialismu, zde je asi nejsložitějsím úkolem naučit se sestavovat a používat státní plán jako nástroj. A zde již samozřejmě čísla, tabulky, rozpočtové účty, vzorečky a propočty mají své místo, kde o konkrétní řízení makroekonomických procesů. Ale zdůrazňuji. Toto je úkolem makroekonomiky, nikoli politekonomie, čili pojmy jako nadhodnota v makroekonomice nebo podnikové ekonomice může řešit jenom trotl.
***
>>Ak aj nechceli zverejňovať svoje know-how, no minimálne mali učiť pravú podstatu ekonomiky, ako funguje na západe a ako funguje na východe a podložiť to matematicky.<<
***
Z hlediska politekonomie byl rozdíl mezi kapitalistickou a socialistickou ekonomikou vysvětlován vcelku jasně, kdo chtěl, pochopil. Soukromé vlastnictví výrobních prostředků X společenské vlastnictví výrobních prostředků, plánovaná ekonomika X neviditelná ruka trhu ... to vše se normálně vyučovalo a vysvětlovalo.
***
>>Vieš čo znamená sedliacky rozum? Že každý má svoju múdrosť sám pre seba, nieto teórie, preto sa nevie o múdrosť efektívne podeliť s inými a tak každý musí začínať od nuly...<<
***
IMHO selský rozum v obecném pojetí znamená spíše prostou sedláckou logiku nedotčenou školským systémem. Tento přístup má samozřejmě svá omezení, ale zároveň nehrozí, že jeho výsledkem budou nějaké scholastické nesmysly.
***
>>Zakladatelia marxizmu opísali svoj pohľad na problematiku mnohých vedných oborov, no mnohé podstatné detaily zabudli zmieniť, a nechali si ich pre seba a svojich nástupcov... Takže kľúčové informácie neboli sprístupnené všetkým.<<
***
Hmm, to se m nezdá. Které klíčové informace marxismus nezpřístupnil všem? O ničem takovém nevím. Kde na ně VP poukazuje?
***
Re: Re: Re: Re: Asi se budu opakovat
Sio | 01.11.2016