Jardo, problém je někde jinde. Marxistická politekonomie, stejně jako i jiná politekonomie nedává odpovědi na otázku, jak řídit národní hospodářství. To totiž vůbec není úkolem politekonomie. Navíc, marxistická politekonomie řeší analýzu výrobních vztahů a výrobních sil v KAPITALISTICKÉ společnosti, neřeší vůbec ekonomiku socialistického plánovaného hospodářství. Stalin přesně na toto upozorňoval ve svém dílku, pokud si to člověk přečte pořádně, najde to tam.
Je naprosto jasné, pokud je člověk schopen řídit se vlastním selským rozumem, že řízením podniku se zabývá podniková ekonomie, která se skutečně (jaké překvapení) nezabývá pojmy politekonomie jako nadhodnota apod. Její součástí je účetnictví, řízení skladového hospodářství a výrobních toků atd. Tyhle problémy politelkonomie marxismu vskutku neřeší a ani řešit nemá. Chtít to po ní může jen naprostý ignorant.
Stejně tak marxistická politekonomie neřeší problémy spojené s řízením plánovaného hospodářství, myslím tím konkrétní realizaci, třeba jak sestavit pětiletý plán, co všechno je přitom nutno sledovat, jak je nutno provázat práci různých rezortů a podniků, aby nedocházelo k deficitům ale ani duplicitám.
Co řeší politická ekonomie? Dává odpovědi na základní konceptuální otázky jako:
Když se znárodní veškeré výrobní prostředky, čím bude nahrazena hybná motivační síla kapitalistické ekonomiky? Odpověď zní - plánovanou ekonomikou. Je to důležitá otázka, všimněte si, jak právě tohle bylo třeba Klausem napadáno hned v 90-tých letech. Stát je špatný hodpodář, chceme malý stát, privatizace a to například i vodovodů a kanalizací. Výsledky dnes už vidíme.
Re: Re: Asi se budu opakovat
Sio | 30.10.2016