Moc děkuju za důležitý článek - a též se připojím k tématu "proč uživili víc dětí".
Nakousla jsem to v naší minulé diskusi, tak to jen rozvinu...
Píšeš, že dřív nebyly peníze nazbyt, takže děti se zapojovaly... To ano, ale peníze nazbyt nemá ani dneska mnoho rodin a to i přesto, že oba rodiče pracují na plný úvazek. Nejen, že nás stát obírá snad nejvíc za celou historii, ale stále stoupají nutné rodinné náklady (na bydlení, na energie, na vodu, na odpad, ...). K tomu přičti další náklady na vzdělávání dětí (zdaleka nejde jen SŠ a VŠ, platíš "jak mourovatej" už od školky - za umístění, za pomůcky, za obědy, za exkurze a výlety, za "kulturní a osvětové akce", za mimoškolní činnost, za hlídání v družině...aj.). Už jen to, že dneska škola předpokládá, že v každé rodině je počítač s internetem, nejlépe že každé dítě má k dispozici takový počítač. Mnoho domácích úkolů je navázaných na hledání na netu. Umíš si představit, že tvých 8 dětí v jeden den potřebuje počítač, aby mohlo vypracovat svůj domácí úkol? Nemluvím o elektronických žákovských knížkách.
On stát vůbec dneska rád "předpokládá", zda to či ono je "běžný materiální standart" a staví na tomto předpokladu svá nařízení. Přitom nás obírá tak, že cca půl roku vyděláváme jen pro něj (někdy méně, někdy dokonce až do července). Když to porovnám s dobou minulou, tak ani za roboty to tak nebylo, protože povinnost roboty byla od 5 do 30 dní v roce (podle toho kde, kdo a na co). Za těch proklínaných "komunistů" se pro stát pracovalo cca 3 měsíce. Ovšem - služby státu byly tehdy s těmi dnešními neporovnatelné...
Když se vrátím zpět k dětem, tak zádrhel je už v tom, jak ti dnes do výchovy dětí stát zasahuje. SOCPOD je něco jako současná inkvizice, týkající se dětí a rodičů. Dřív bylo možné, že dítě samo chodilo do školy a ze školy a mnohdy i deset kilometrů. Samo - s ostatními dětmi. Ještě my takto chodili samotní (ze školy pěšky 8 km). Dneska? Máš na krku "inkvizici" za týrání dítěte se zanedbáním péče. Dříve mohl ze školky vyzvednout dítě i starší sourozenec. Dneska ne. Musí si pro dítě přijít plnoletá osoba a to ještě taková, kterou ty předem písemně určíš (perlička: pokud dojíždíš a spoj se zpozdí, učitel by měl nevyzvednuté dítě předat OSPODu, ale protože tam takhle odpoledne úřednice nejsou, přejímá dítě policajt).
Jak bys chtěl dnešní dobu "napasovat" na to, co bylo dřív, ještě i za našeho dětství? Vždyť můžeš být popotahovaný dokonce i za to, že tvé dítě doma pracuje. Nehledě na to, že dřív se i děti podílely od útlého věku na doplňování domácího rozpočtu - pokud byla příležitost (četla jsem jeden deníček chlapce z předminulého století, kde už od šesti let pomáhal a to tím, že o žních hlídal mladší děti a za to jeho maminka dostávala potraviny od maminek hlídaných dětí) . Brigády pro náctileté, které jsme hojně využívali ještě my (15 a výše), úplně vymizely, jen horko těžko se shánějí po plnoletosti dítěte.
Shrnu to: pokud bys dneska měl na své dítě požadavky, jako v minulém století a nabízel stejné "materiálno" - odeberou ti ho (bez ohledu na citové vazby, na "chtění" dítěte, na jeho skutečnou výchovu). Dopracovali jsme se do stavu, že zodpovědnost za výchovu zůstala tobě, ale stát je ten, kdo diktuje, co ve výchově můžeš a co ne. Přitom to nejdůležitější je dneska "materiálno", podle kterého stát posuzuje, zda jsi schopný své děti vychovávat. Dříve rozhodovalo, zda dítě je čisté, najedené, oblečené, spokojené a zda ve škole prospívá. Dneska ti už vlezou až domů a koukají na to, kde dítě spí, jí, myje se, dělá úkoly a zda má dostatek vlastního "prostoru". Přitom platí, co už jste tu psali = stát ničím rodinám nepřispívá, nepomáhá - jen klade požadavky, protože má svůj "předpoklad standartu".
Re: Re: Re: Re: Problem je v inom
Lin | 13.03.2016