Možná je to stejné, jako s tím pozváním Cyrila a Metoděje. Oficiální teze praví, že byli pozváni, aby odvrátili důvod k agresi ze západu. Totéž se dá použít u kolonizace.
S tímto je ale ve velkém rozporu tvrzení vedy.sk, že slovany nebylo možné zničit vojensky, proto se nato šlo ideologicky. Nebylo-li totiž možné slovany zničit vojensky, proč by se slovani zatěžovali přijímáním cizí víry a cizích národů ?
Ano, těžko soudit, proč čeští panovníci zvali věrozvěsty či osídlence z nepřátelských krajů. Vše přeci mohli čerpat v míře víc než vrchovaté z krajů východních, navíc s větší jistotou, že neztratí suverenitu na jedné straně, ale s o to větší hrozbou budoucího konfliktu na straně druhé - viz studená válka.
Čeští panovníci byli pouze Přemyslovci, poté nastal zlom zavražděním posledního českého krále Václava III v roce 1306 a na českém trůnu dále seděli už jen cizinci. Bylo období vlády třeba Lucemburků opravdu tak idylické, jak nám vnucují školní čítanky ?
Ale i poslední Přemyslovci kolonizovali. Byla to opravdu optimální pragmatická prozíravost přijmout raději kompromis a žít v realitivně slovanském prostředí, než se nechat vyhladit a zotročit ?
Nebo to byla jenom pohodlnost a úplatnost vycházet vstříc cizincům výměnou za podporu nabytých privilegií, v čistě slovanském prostředí jinak neudržitelných ?
Re: Dík za poučný článek
Aleš Krejčí / Brno | 17.07.2012