Ruský svět v Číně a Putin v Teheránu

02.11.2017 06:08
TauRus 

 

V Číně začne vysílat ruské TV s čínskými titulky „Katjuša“. Je to společný projekt 1. kanálu a CT Číny. Číňané se tímto způsobem seznámí se zlatým fondem ruských a sovětských filmů, uvidí kulturní, vzdělávací a zábavné pořady.

Příznačný je i název kanálu „Katjuša“ – podle populární písně z 2. světové války, která se v Číně těší velké oblibě a zároveň i název raketového systému sovětského dělostřelectví, který budil děs a hrůzu v očích vojáků Hitlerova Německa.
Doufám, že i rusko-čínská „Katjuša“ bude mít stejný účinek na GP, jako plánovače naší (nehezké) budoucnosti, protože ruská měkká síla a ruský světonázor se začne šířit čínskými prostory. A to je znamením, že Rusko na 1. prioritě přebírá řízení nad Čínou.
Stalo se to u příležitosti státní návštěvy premiér ministra Ruska Medvěděva v Číně. A v tom je velký paradox. Protože představitel liberálního, podpindosnického klanu otevírá nové stránky rusko-činských vztahů o které se nijakým způsobem nezasloužil. Nicméně byl přijat na nejvyšší úrovni, samotným Xi-Jinpingem. Dmul se tam pýchou a hrál všemi barvami, jako krocan, protože cítil za sebou sílu velké země. Nejraději bych na jeho místě viděl mnohem milejšího mému srdcí Vladimíra Putina, ale ten měl jiné úkoly, o kterých se zmíním později.
Bilance rusko- čínských vztahů ke dnešnímu dní:
- obchodní obrat – růst o 1/3,
- zvýšení čínských investicí do oblasti Dálního východu RF,
- spolupráce v kosmické oblasti, na společných energetických projektech,
- využívání vlastních měn ve vzájemném obchodě a postupná likvidace dolaru, jako rezervní měny.
https://www.1tv.ru/news/2017-11-01/335511-v_kitae_nachal_veschat_russkoyazychnyy_telekanal_katyusha
(Na obrázku, než zapnete video, si vpravo všimněte květináče (český cibulák) s orchidejemi. Protože Čína má vlastní velmi kvalitní porcelán, tento „cibulák“, který zdobí reprezentativní prostory, byl pro mě překvapením. Asi výsledek několika návštěv Zemana s plným letadlem podnikatelů z ČR v Číně.)

Hlavní mezinárodní události dne bylo setkání hlav RF (V. Putin), Íránu (H. Rouhani) a Ázerbájdžánu (I. Alijev) v Teheránu. Na setkání, hlavy tři státu projednávali „velkou politiku“ a velké projekty v oblasti energetiky a dopravy, včetně ohromného ve své velikosti plánu na vybudování koridoru (železnice) „Sever – Jih“ od Sankt-Peterburgu, přes Ázerbájdžán a Írán do Mumbaje (Indie). A v neposlední řadě i vytvoření jednotného celního prostoru.
Prezident Íránu H.Rouhani konstatoval, že díky společnému úsilí byla rozbitá jedná z nejnebezpečnějších skupin teroristů. A rozvoj spolupráce ve formátu Rusko – Írán-Turecko přispěl k návratu míru a stability v Sýrií, a celém regionu.
https://www.1tv.ru/news/2017-11-01/335516-v_tegerane_sostoyalis_peregovory_prezidentov_rossii_irana_azerbaydzhana

V Teheránu se V. Putin setkal i s Nejvyšším duchovním vůdcem Íránu Ajatolláhem Chameneí, který v rozhovoru prohlásil:
«Plné urovnání syrské krize si žádá upevnění spolupráce mezi Íránem a Ruskem. Díky tomu můžeme izolovat Ameriku a obnovit stabilitu v regionu“
Chameneí nazval Putina silným člověkem a zodpovědným za svoje rozhodnutí. A Rusko – zemí, se kterou je možné vést dialog a spolupracovat.
https://www.rbc.ru/politics/01/11/2017/59f9ffe09a79475b9dfadb4e

Závěr. Putin přebírá iniciativu hned ve dvou regionech planety. V Číně – vzájemně výhodná spolupráce v mnoha důležitých hospodářských odvětvích a ruská měkká síla – šíření ruského světonázoru přes televizní kanál „Katjuša“(1.priorita).
Blízký východ + Írán – Rusko se stává lídrem v regionu, bez kterého není možné vyřešit jediný problém. Budování koridoru (železnice) „Sever – Jih“, který povede až do Indie, spolu s „Hedvábnou stezkou“ do Číny vytváří trojúhelník, na jehož vrcholu se ocitá Rusko, které realizuje svoji koncepcí globální politiky. Což dává světu naději, že GP, který přes koncentrace center řízení v Íránu a Číně hodlá prosadit svoji světovládu, nebude schopen své plány vůbec realizovat.

 

Diskusní téma: Ruský svět v Číně a Putin v Teheránu

Zeď nářků

Slovan | 02.11.2017

Chybí mi tu na komentář k otázce toho, že Putin při pondělním odhalení památníku obětem "stalinských" represí označil stalinskou éru jako tragédii ruského národa. Nikdo se tu k tomu zatím nevyjádřil, nebo jsem si toho nevšimnul. Není to poprvé co se Putin takto vyjádřil se stalinské éře.

Re: Zeď nářků

Solim | 02.11.2017

Pán Slovan.
Čim viac sa mi rozširuje suma poznania, uvedomujem si význam výroku "Viem že nič neviem"(nespomínam si na autora).Pán Putin musí pracovať vo svete aký je.Vie kto ovláda všetky povrázky riadenia.Vyvolať vojnový konflikt je najmenej.Súčastná doba je fakt zlá.Obdivujem genialitu jeho a jeho spolupracovníkov.Je rozdiel niečo verejne vyjadriť,a úplne niečo iné si myslieťna zaklade vášho poznania.Stále ide o životy ľudí.Káždy ľudský život má vyššu cenu ako prehlásenie pána Putina.Isto chápete vetu "Dejiny píšu víťazi".Nie len,vojnový ale aj Tí,ktorí ovládajú spoločnosť.Skuste si odpovedať na tieto otázky:
-ktoré etnikum bolo prevažne likvidované v gulagoh
-prečo práve toto etnikum bolo likvidované
-aké etnikum dlhodobo vládne svetu.
No a teraz môj skromný názor.
Všetky ľudské bytosti sú buď na strane svetla, alebo tmy,alebo v tieni.Nebolo správne(dobe pána Stalina) bytosti stojace v tme fyzicky likvidovať.Život je jedinečný a neopakovateľný.Správne by bolo tieto bytosti dostať do tieň a potom na svetlo.No a presne o to ide pánu Putinovi podľa môjho názoru.

Re: Re: Zeď nářků

M.C. | 03.11.2017

Taky to tak nějak vidím.
Putin žije už mnoho let s pocitem, že když bude chtít zlikvidovat život na severní polokouli, tak může. On si může otevřít kufřík, zadat kódy a davaj. Nikdo mu v tom nezabrání. I kdyby ho někdo zlikvidoval i s kufrem, systém Perimetr provede odpal automaticky.
A tak s pocitem, že ho nemohou porazit(přinejhorším půjdou do pekla všichni, ale nezvítězí nad námi), může zkoušet napravit stav věcí a myšlení lidí po dobrém.
Právě kvůli tomu klacku, který drží v ruce, mu musí naslouchat i ti, kteří mu naslouchat nechtějí a kteří jiné řeči, než je řeč klacku nerozumí.
Právě tyto existence je třeba přesvědčovat, ptát se jich: ,,A nechcete se na to už vykašlat? Proč vlastně chcete sežrat celý svět, všechny a všechno ovládat? Víte, kolik je s tím starostí? Nestačí vám, to co máte? Máte dost pro sebe, svoje děti i jejich děti, tak proč hrabete dál? Stejně to nedokážete rozumně využít, akorát se vytahujete jeden před druhým, kdo má víc, ale rakve nemají kapsy, do hrobu si to nevezmete. Úplně zbytečně obíráte miliony lidí o pár drobných, které jim zoufale chybí a vám ve finále k ničemu nejsou(princip mezního užitku). Kdyby jenom to, vyvoláváte kvůli tomu války, ve kterých miliony lidí trpí."
Proto se Putin předloni nahlas zeptal:
,,A uvědomujete si, co jste způsobili?"

Stalin takové trumfové eso v ruce nedržel, tak musel jednat jinak.

Re: Re: Re: Zeď nářků

M.C. | 03.11.2017

Dneska je třeba posunout se dál, což dobře vystihuje závěr projevu patriarchy Kyrilla při odhalení památníku:
...
И сегодня всем нам следует осознать, что никакого светлого будущего не будет, если вновь в стремлении к таковому будущему уже под влиянием новых идеологий станет разрушаться нравственная и духовная основа человеческого бытия. Нынешнее поколение не имеет права на повторение исторических ошибок: ненависть не должна руководить нами в нашем стремлении построить мирную, справедливую и благополучную жизнь.

Потому и трагические страницы нашего прошлого не должны быть поводом для разжигания ненависти и усиления напряжённости, а осуждение террора не должно из нравственного акта превращаться в политический ритуал.

При этом мы призваны никогда не забывать об этих страшных событиях, ведь жертвы братоубийственной войны, голода, религиозных и сословных гонений – это не безликая масса, а абсолютно конкретные люди. Это наши предки, которые живут в нашей памяти, фамилии которых мы продолжаем носить и имена которых помним или должны помнить в наших молитвах.

Памятники нужны для исцеления человека. Приходя сюда, вспоминая трагические события нашей истории, люди не должны чувствовать уныние и отчаяние. Они должны думать о своих потомках и о том, какую страну и какую историю они оставят им в наследство.

Пусть Всемилостивый Господь поможет всем нам сделать правильные выводы из прошедших ста лет, из трагических событий, которые начались сто лет назад, и поможет нам никогда не повторять ошибок наших предков.

Да хранит Бог землю русскую от всех врагов видимых и невидимых!

Re: Zeď nářků

ТаuRus | 03.11.2017

Putin neodhaloval památník "stalinských represí" , ale "politických represí". A to je rozdíl.
Také si pamatují jeho výrok, právě v souvislosti s represemi, když předával židům knihovnu Šnejersona, že by neměli zapomínat na to, že složení první sovětské vlády z 85% tvořili právě představitelé jejích etnika.
Takže, Putin moc dobře ví, kdo ty represe v Rusku organizoval.

Re: Re: Zeď nářků

DBD | 03.11.2017

Děkuji za odpověď tzv. Slovanovi. Nedovedu si představit sebe v situaci, kdy čelím permanentně zákeřným provokacím, jistě bych nedokázal zůstat bez emocí. Na svět se musíme dívat i odjinud, než z Já-centra. Pak děláme chyby v úsudku a můžeme i ukřivdit.
Tedy poděkování a omluva.

Re: Re: Re: Zeď nářků

ТаuRus | 03.11.2017

O.K. Přijímám. Budeme považovat naší minulou slovní přestřelku za pouhé nedorozumění.

Re: Zeď nářků

M.C. | 03.11.2017

Putin dobu represí neoznačuje jako stalinskou, ani ty represe stalinskými nenazývá.
To máte nějaké halucinace.
https://www.kremlin.ru/events/president/news/55948

Re: Zeď nářků

Hox | 03.11.2017

Pokud sleduješ vystoupení Putina plošně, pak se nejednou vyjádřil, že stalinská epocha byla kromě epochy strádání, i epochou obrovských úspěchů a pokroku vpřed, která je nedílnou součástí ruské historie a nemůže a nesmí být vytržena nebo zapomenuta.

OT: další podraz s uprchlíky

M.C. | 02.11.2017

Připlácnu to i sem, protože je to průser.
To už je vážně na rychlý útěk z uhnije. Nebo na násilnou změnu jejího vedení.

https://aeronet.cz/news/nejvyssi-poplach-evropsky-parlament-dostal-na-stul-reformu-dublinskeho-protokolu-a-ceska-media-mlci-novy-dublin-ukotvuje-povinne-prerozdelovani-krimigrantu-o-zakonu-se-bude-hlasovat-tento-mesic/

Putin vede!

M.C. | 02.11.2017

Časy se mění.
Před šesti sedmi lety dělaly světovou politiku Spojené státy a Čína s Ruskem jim do toho házely klacky, kde se tato politika nemile dotýkala jejich zájmů.
Dnes dělá politiku Rusko a Čína a USA se omezují na házení klacků. Sice jsou pořád silní, ale nemají koncepci, nemají směr.
Mají sice jakžtakž lídra, ale tomu neocons vnitrostátně komplikují situaci jak mohou, tak nemá čas dělat zahraniční politiku pořádně.

Jak říkal jeden moudrý Číňan: Strategie bez taktiky je nejdelší cesta k vítězství. Ale taktika bez strategie je marné snažení před porážkou.

Věc má háček: Nárust čínských investic v Rusku není moc dobrá zpráva, to se bude muset držet pod kontrolou. Rusové a Číňané jsou spojenci z nezbytí, v dlouhodobém výhledu se Čína pokusí Rusko sežrat. Ale tak řádově za deset a více let. Dokud budou Rusy potřebovat jako ochranu před ozbrojenou mocí USA, tak jim nohy určitě nepodrazí, tak pitomí Číňané nejsou. Zatím bude pomaličku upevňovat pozice.
Rusové jsou si toho vědomi a tak pilně rozvíjejí spolupráci nejen s Čínou, ale i s jejím dlouholetým rivalem - Indií. A dalšími zeměmi, samozřejmě, jako třeba nedávno zmiňovaný Afghánistán.

Mají kapku náskok. Zatímco o Hedvábné stezce se teprve mluví, koridor Sever-Jih se už usilovně buduje. Navíc je kratší, tak bude hotov dříve. V dalším kole bude nutno jej napojit na infrastrukturu střední Evropy, respektive ty existující tratě kapacitně posílit a modernizovat.
Což pravděpodobně povede k tomu, že Hedvábnou stezku dotáhnou k nějakému uzlu na tomto koridoru a pokud se budou schopni domluvit na rozumných tranzitních poplatcích, tak to na tom zůstane, protože investiční náklady a politické problémy na další cestě nebudou malé.
Táhnout cokoliv přes Turecko a Balkánské země je hovadina, to je hornatá oblast a všechny níže položené plochy jsou hustě osídlené a vzhledem k situaci tam nebude klid a bezpečnost ani za deset let.
O Rusko strach nemám, obávám se o osud České republiky a celé Střední Evropy.

Re: Putin vede!

ТаuRus | 02.11.2017

O realizací projektu "Hedvábná stezka" jsem psal zde, v poslední části:
https://leva-net.webnode.cz/news/svet-dnes-dalsi-utok-gp-na-americkou-statni-elitu/

V roce 2023 by už měla být hotová.

Re: Re: Putin vede!

M.C. | 02.11.2017

Nemáte info, nebo link, v jakém stádiu je příprava jednotlivých úseků?

Re: Re: Re: Putin vede!

ТаuRus | 03.11.2017

Našel jsem vyjádření náměstka vice-prezidenta RŽD o této problematice. (snad rozumíš rusky)
Krátce.Příští rok začíná stavba úseku Kazaň - Moskva. V Číně už je část úseku postavená.
https://www.vesti.ru/videos/show/vid/728942/#/video/https%3A%2F%2Fplayer.vgtrk.com%2Fiframe%2Fvideo%2Fid%2F1709971%2Fstart_zoom%2Ftrue%2FshowZoomBtn%2Ffalse%2Fsid%2Fvesti%2FisPlay%2Ftrue%2F%3Facc_video_id%3D728942

Re: Re: Re: Re: Putin vede!

M.C. | 03.11.2017

Jo jemu je rozumět dobře.
Dokončení výstavby se počítá do konce dvacátých let.

Re: Putin vede!

šolim | 02.11.2017

Pán.M.C. Presne a výstižne.
Pán M.C. ako hovoríte Vy bratia Češi "smekám před Váma klobou".Ten Váš príspevok je doslova a do písmena "trefa po hlavičce".Iden si pozrieť všetky Vaše príspevky."Toto se jen tak nevidí(nečíta)". Veľmi pekne ďakujem.

Re: Putin vede!

Kontakt | 02.11.2017

Ahoj M.C
Potěšila mě kvalita tvého shrnutí. Asi je to pořád dokola o našem sebezvzděláni a samořízení, myslím jak z toho ven. Vnímám že do stanovování cílů zapadá i sledování vývoje trendů. Jak privátně tak firemně. Potřebuji se sledováním vývoje trendů zabývat, je to další dost náročná oblast pro alespoň nějakou reálnost dosahování plánovaných cílů. Zdejší materiály, diskuze a komunita mi hodně pomáhají, ale s mým posunem nejsem zdaleka spokojen. Kdyby někdo řešil obdobné věci budu rád za jakoukoliv výměnu názoru nebo spolupráci.
Děkuji

Re: Putin vede!

Len | 03.11.2017

Pjakyn kdysi hodnotil rozpínavost Číny a Rusové jsou přesvědčení o tom, že Čína nemá o osídlení sibiře zas tak velký zájem. Je tam na ně velká zima. Pokud by se stalo a byly uvolněny plány na volnou energii ( údajně existují), tak by se mnoho věcí vyřešilo samo.
Navíc v Číně klesla porodnost tak, že s tím budou mít časem sami problém - chybí "nevěsty" a mezi námi, 2 děti na starosti a peněženku bohatě stačí.

Přidat nový příspěvek