Zajímavá informace o roku 68

05.02.2017 18:23
TauRus
 

V roce 2015, v Rusku zemřel vojenský tlumočník, spisovatel, historik, důstojník generálního štábu VS RF Jurij Galuško.
http://s16.stc.all.kpcdn.net/share/i/4/979362/wx1080.jpg
Ve stejném roce spatřila světlo světa jeho kniha o událostech v Československu v roce 1968, ve kterých Galuško byl přímým účastníkem.
Československo – 68. Pohled sovětského důstojníka z minulosti do budoucna.
http://www.ozon.ru/context/detail/id/135478399/

Zde je obsáhlá recenze na tuto knihu, ve které čtenář se podělil svými dojmy a převyprávěl jeden příběh, popsaný v této knize.
Příprava státního převratu v ČSSR nápadně připomínala jiné „barevné revoluce“, které byly uskutečněný v jiných zemích o pár desítek let později.
Stejná účast CIA na tomto převratu, disidentů a opozice, která běhala do velvyslanectví USA a GB pro rady.
V knize je popsán skutečný případ, kdy a za jakých okolnosti americká vojska (tanková kolona 1.a 3. amerických divizí) vstoupila z území Německa na území ČSSR.
Vše se dělo pod záminkou natočit dokument o událostech r. 68 v Československu. Představte si, 21.8.1968, americké velení posílá tankovou kolonu, před kterou jedou vozidla s kameramany a filmovou technikou natáčet historický dokument o osudových událostech. Jedou si v pohodě, protože orgány bezpečnosti a pohraniční služby už byly ochromeny neustálou kritikou a obviňováním v posluhování „krvavému režimu“ ze strany „svobodných“ médií. A příslušníci těchto orgánů raději nechodili do služby, protože se obávali o život svých blízkých.
Najednou, tuto veselou tankovou kolonu zastavuje jiná kolona sovětských tankistů a oznamuje veliteli, že jsou obklíčení, s doporučením vrátit se, odkud přijeli.
Velitel americké kolony se omlouvá za svůj chybný manévr – spletl si německou krajinu s československou, jelikož jsou si strašně podobné a ruské velení se přetvařuje, že tomu americkému pohádkáři naprosto věří a pak celou jejích kolonu doprovází zpátky ke hranicím.

V odkazu, doporučují se ještě podívat na video – doklad o následcích rozpadu Varšavské smlouvy z dílny RISI. Vše v ruštině.
https://cont.ws/@user3885/513872

 

Diskusní téma: Zajímavá informace o roku 68

Je to fejk!

DoubleM | 08.02.2017

21. 6. 1968 a následující dny a týdny pražský rozhlas nepřetržitě vysílal informace o pohybu ruských vojsk, které lidé volali do rádia. Zejména si pamatuji na výzvu „Zastavte vlak“. Jednalo se o ruský speciální vlak, který měl v Praze zaměřit rozhlasový vysílač. Vlak pak dlouho stál odstaven na slepé koleji u Mochova.
K tomu vysílači, v Hloubětínské Tesle byl dokončován velký rozhlasový vysílač, který shodou okolností měl jít do svazu, a když bylo přerušeno vysílání z klasických vysílačů, technici vysílač urychleně oživili a aby nešel zaměřit, pustili vysílání též do tramvajových trolejí. Ačkoliv se ruští odborníci snažili jak mohli, vysílač nikdy neobjevili.
Co si dále pamatuji je, že jsme tehdy všichni vzhlíželi s nadějí na západ a zejména na USA, jestli nám pomůžou. Tedy, pokud by jen jeden jediný americký voják překročil hranice, bylo by to ihned ve vysílání a všude by se to vědělo. V té době se národ stmelil tak, že kdo to nezažil, neumí si to představit.

Vojenské řešení jara 1968

Soraja | 06.02.2017

Níže oficiální analýza MOČR z r.2008. Je nutné ji přečíst důkladně. Zejména si pak všímat konkrétních jmen, která figurují u jednotlivých provokačních akcí jara 1968, jejich způsobu provedení, manipulacím.

http://www.mocr.army.cz/assets/multimedia-a-knihovna/publikace/vojenska-historie/20-prazske-jaro_i-dil_-internet.pdf

http://www.mocr.army.cz/assets/multimedia-a-knihovna/publikace/vojenska-historie/21-prazske-jaro_iidil_internet.pdf

Rok 1968

Jara | 06.02.2017

si velice dobře pamatuju.Pamatuju si,jak nám bylo líto nejprve zavražděného Kenedyho.Potom 1968.Nedokázal jsem to tenkrát pochopit,jen jsem tušil,žeza tím musí být ještě něco zcela jiného,než se oficielně tvrdilo.Bylo mi 18 let.O pár let později to byly události v CHile,převrat a vojen.diktatura podporována USA loutkou Pinočetem.S odstupem let si myslím,že tenkrát bylo nemožné,aby Československo šlo jinou cestou a pootevřely se zde ,,možnosti západu".Taky to byla doba,kdy se začaly vyvíjet zcela nové typy zbraní,včetně působení dálkového ovládání lidské mysli.A jsou tu i prameny prastaré,z dějin,co nám všicni dodnes zatajují.Morava byla tisíce let jakousi hraniční oblastí mezi Slovany a Západním ůzemím sousedících Atlanů,Franků i Germán.kmenů.A opěrný bod na Mor.Velehradu je mnohem starší,než ,,skromné a mlhavé "zmínky v podobě Sáma.Existují dochované zápisy o knížatech už z 5.století( Veren moravský) aj.Po moravské jantarové stezce jezdili už Římani na sever až na ůzemí dneš.Polska,jezdili pro jantar,medovinu a ovčí vlnu aj.Toto místo bylo osídleno už před 20-24-26 tisíci léty ,bylo průchozí stezkou už od doby posledního zalednění mezi Alpami a Karpaty.A vždy patřilo Slovanským národům,byla to Hranice,kde byli Pacifikováni-Umořováni ti,co přicházeli loupit na ůzemí Slovanů.Moréna ,Mora,Mara,Marava ,Morava= místo uspání,přidušení,pacifikace nepřátel.Je potřeba pátrat po nejstarších dějinách.Řím nezničil a nespálil vše.Pravda je zcela jiná,ůplně jiná.

Funkční tanky M24 byly na natáčení

Croix | 06.02.2017

Fyzicky tu byly americké funkční tanky pro účely natáčení oficiálně, byly to M24 Chafee, tedy poválečné lehké tanky US Army - 5 párů pojezdových kol. 1) https://www.youtube.com/watch?v=EbvIjYl9SU4 2) https://cs.wikipedia.org/wiki/M24_Chaffee

pochybujem

Perun | 06.02.2017

že američania vážne chceli vojensky vtrhnúť do ČSSR. Maximálne pripúšťam, že mohli vyslať nejakú menšiu jednotku, aby oťukalo situáciu.
Rok 1968 má ale podľa mňa zaujímavé zákulisie. Dala by sa o tom asi napísať kniha, hrubá kniha (ako napr. vyššie spomínaná Čermákova.)
Stručne: Rok 1968 bol podla mňa výsledkom viacerých procesov, ktoré boli viac menej nezávislé od seba:
a/pád Chruščova. Novotný bol jeho človek a Brežnev ho chcel vymeniť za svojho. Najprv vsadil na Dubčeka, potom si vyhliadol Biľaka , ale napokon si vybral Husáka a pri ňom už zostal.
b/dozrela potreba mať na hranici ČSSR-NSR sovietske vojská, zrejme vrátane ZHN.
c/po 6-dňovej vojne v r.1967 sa časť čs.komunistov žid.pôvodu definitívne postavila proti Moskve.
d/Novotný sa po smutne známom škandalóznom správaní na oslavách storočnice Matice Slovenskej v r.1967 definitívne zdiskreditoval v očiach slovákov - všetky frakcie slov.komunistov odvtedy boli za jeho odvolanie.
e/dorástla nová generácia povojnovej mládeže, ktorá mala už svoje ideály, a verilo sa v možnosť "zmeny" (v roku 1968 boli teda paralelne mohutné hnutia mládeže a študentov na Západe aj u nás, skrátka pomaly za každú maličkosť boli ochotní státisíce až miliony mladých do ulíc - žiadna "pasivita za počítačom", ako to vidíme dnes.

Toto všetko dalo výbušnú zmes. A tak vyslovene sprosté a hrubé potlačenie "tankami" zabilo hned niekolko múch jednou ranou, a vyhovovalo v podstate všetkým, u nás aj na Západe. Inak rok 1989 bol naozaj "naruby" rokom 1968, aj graficky 68 a 89 sú zrkadlom.

Re: pochybujem

Franta | 06.02.2017

Mohl byste "Novotného škandalózné správaní na oslavách storočnice Matice Slovenskej v r. 1967" podrobněji popsat?

Svedkovia?

vilon | 05.02.2017

Ak by sa niečo zakladalo na pravde o údajných US tankoch, tak by museli byť z tej doby svedkovia, teda obyvatelia prihraničných obcí v Západných Čechách, a zvesti by sa šuškali aj po auguste 68, a možno až doteraz. Je plno iných detailov z okupácie 68, ktoré sa vynorili zo svedeckých výpovedí, ktoré sa aj potvrdili fotkami, či zápismi. Nuž ale toto? Takže túto západnú drbopletku škrtám. Nie sú dôkazy....

Re: Svedkovia?

ТаuRus | 06.02.2017

Obyvatelé si mohli myslet, že se natáčí film.
Pro obyvatelé je často postačující oficiální vysvětlení a dál už nezkoumá, nakolik je pravdivé.

Re: Re: Svedkovia?

M.C. | 06.02.2017

Tady se nejedná o obyvatelstvo.
Západní hranice Československa byla hlídaná a silně vojensky obsazená. Prorazit přes čáru s využitím momentu překvapení by dokázali, ale vyvolalo by to okamžitou reakci a docela velikou melu se špatným koncem pro útočníka.

Otázka hodnovernosti.

Dušan | 05.02.2017

Myslím že podobné problémy budú riešiť ukrainci oproti rusom. A to ešte za podmienky že banderovský projekt pôjde k šípku.

Ale aj to odveje zrýchľujúci sa spoločenský čas.

Most u Remagenu

Croix | 05.02.2017

Podívejte se na film Most u Remagenu - natáčel se v roce 1968 v Davli - co se tam používalo v záběrech. Další věc je, kdo to obsluhoval... ?? :-) JInak "68" nezvládlo ani čs. vedení, ani brežněvovské, proto to proběhlo a dopadlo jak to dopadlo a vztahy našich národů to dodnes zatěžuje... Když se nepovedl ideální cíl Západu, tak alespoň tenhle výsledek... Možná stačilo, když už to Brežněv nezvládl jinak a lépe ve výsledku, si včas vyložit slova "éto vaše dělo" ne jako "dělejte si úplně chcete a nás kašlete" jako "je to vaše odpovědnost." Nevím historie nezná kdyby a muselo se tak jako tak neochotně dojít až k všeobecné katarzi 90. let....

oprava: Most u Remagenu

Croix | 05.02.2017

"dělejte si úplně co chcete a na nás kašlete" , ale jako "je to vaše odpovědnost." Nevím historie nezná kdyby a muselo se asi tak jako tak neochotně dojít až k všeobecné katarzi 90. let....

Vladimir Cermak - Operace 1968

Zvedavec | 05.02.2017

K 68 odporucam knihu od Vladimira Cermaka - Operace 1968,
rovnako aj Operace 1948 a Operace 1989.

pozoruhodné

M.C. | 05.02.2017

Zajímavé je, že ani v době nejtužší normalizace se o tom nikdy nemluvilo, ačkoliv by to bylo báječné podpoření oficiální teze o záchraně socialismu před kontrarevolucí a imperialismem.
O tom, že by se příslušníci bezpečnosti báli o své rodiny a nechodili do práce jsem taky neslyšel - a to byl můj strýc v té době na vojně u PS.
Otec mi tu dobu popisoval dosti podrobně.
Naopak je známo, že když tehdejší ministr zahraničí SSSR Gromyko na celou akci upozorňoval prezidenta Johnsona, bylo mu řečeno doslova: ,,Československo je vaše záležitost, o Jugoslávii bychom museli jednat."
Načež se americká vojska naopak stáhla 30 km do vnitrozemí od hranice, aby nedošlo k náhodnému střetu s postupujícími vojsky, kdyby náhodou přejely přes hraniční čáru. Američané totiž nevěděli, jak precizně je akce připravena a jak podrobné podklady velitelé mají.
Čili si tu historku někdo vycucal z prstu ex post.

Re: pozoruhodné

ТаuRus | 05.02.2017

Ta informace není až tak nová. Třeba zde, na tomto protiruském ukrajinském webu je o této události s americkými tanky vzpomínáno. Dokonce se píše, že bylo o ní informováno ve východoněmeckém tisku a obviňují ruskou propagandu v tom, že sov. generalita neupozornila východoněmecké soudruhy na to, že tanky byly jenom makety pro film.
"Позже в восточногерманской печати появилась публикация о том, что под Прагой обнаружено восемь американских танков. Как оказалось, американцы снимали фильм о событиях Второй мировой войны. Танки были обычными муляжами. А информацию в прессу передали советские спецслужбы, даже не предупредив об этом коллег из «дружественной немецкой разведки» под руководством Маркуса Вольфа."
http://bintel.com.ua/ru/article/praga68/

Takže, docela záhada, co to mohlo být - makety pro film nebo skutečné tanky? Osobně nevylučují, že ze strany NATO mohl být nějaký pokus o provokací "na blbečka" - zabloudili.
Přičemž, zde sem mohli klidně vstoupit ještě den před 21. srpnem.

Re: Re: pozoruhodné

M.C. | 06.02.2017

To že se u nás natáčely scény k filmu Most u Remagenu to vím, ale film jsem neviděl, tak nevím co je tam konkrétně za záběry.

Představa, že přes hranici dělící imperialistický a socialistický tábor přejede jen tak kolona tanků je naprosto nereálná, to by se neobešlo bez střelby a v té době by se o takové harakiri nikdo nepokusil.
Strýc vzpomínal na to, že naši vojáci a pohraničníci byli odhodláni střílet i na východní Němce, pokud by se pokusili projet na naše území.
Lidi, kteří se vraceli z tehdejší DDR z dovolených u Baltu je totiž upozorňovali na to, že na německé straně stojí podél silnic kolony vojenské techniky. Proto se nakonec Němci invaze neúčastnili, i když byli nachystáni.
Pokus o průnik tanků ze západního Německa by vyvolal ještě ostřejší reakci.

Re: Re: Re: pozoruhodné

alex | 06.02.2017

Nemáte pravdu.Severní Čechy obsadila německá armáda.Ze Šluknovského výběžku odjeli až v září 1968.

Re: Re: Re: Re: pozoruhodné

M.C. | 06.02.2017

Jak jsem koupil, tak prodávám.
Strýc byl na vojně někde u Chebu. Ale ani jinde jsem dosud o akcích Němců u nás neslyšel.

Re: Re: Re: pozoruhodné

pyramida | 06.02.2017

Němci se invaze neúčastnili ve větším počtu, ale alespoň jedna jednotka tady byla. Šlo o výsadkaře na bojových transportérech. Místo, kde byli nasazeni byla např. Ostrava-Vítkovice, tedy přímo v centru dvou závodů, kde jak měli správné informace, byli tisíce dělníků.
Doba jejich přítomnosti byla týden a pak byli převelení. Toto je fakt a mne vždy udivuje, že také Srarikov se této informaci vyhýbal a tvrdil, že DDR se neúčastnila.

Re: Re: Re: Re: pozoruhodné

pyramida | 06.02.2017

oprava: Nikoliv Srarikov, ale Starikov.

Re: Re: pozoruhodné

lugica@seznam.cz | 19.02.2017

v roce 68 jsem byl na vojně, takže si moc dobře jako voják prvosledu pamatuji na příjezd sovětské armády, i na to jaký měli pohotový a pružný tankový výsadek u kasáren par metrů za plotem. Pak mám v paměti, že počátkem sedmdesátých let jsem takovouto zprávu slyšel od ruských důstojníků a bylo o tom psáno i v jejich novinách "Zprávy", později, koncem sedmdesátých let podstatné články z těchto novin vyšly knižně. Dnes bohužel nemám k dispozici ani noviny ani knihu - bohužel.

Re: pozoruhodné

ТаuRus | 06.02.2017

"Zajímavé je, že ani v době nejtužší normalizace se o tom nikdy nemluvilo, ačkoliv by to bylo báječné podpoření oficiální teze o záchraně socialismu před kontrarevolucí a imperialismem."

V politice se často nemluví i o markantnějších věcech, např. Měsíční aféra Američanů. Záleží, na čem se protistrany dohodnou. Velmi často se uplatňuje princip - povolit soupeři ustoupit tak, aby si zachoval tvář.


Re: Re: pozoruhodné

Tondo | 06.02.2017

Zmapoval niekto z diskutujúcich pohyb lietadlových lodí USA v roku 1968 - hlavne čas a miesto nasadenia? Keď to niekto urobí, tak dôjde aj k iným záverom, že prečo bol vôbec rok 1968. Jednalo sa totiž o oveľa závažnejšie veci v riadení globalizácie, ako si mnoho "analytikov" myslí.

Přidat nový příspěvek