Vůdce demokratů USA Chuck Schumer vyzval společnost, aby přestala obviňovat Rusko z prohry Clintonové

23.07.2017 21:16
Lin
 

Vůdce demokratů v senátu USA Chuck Schumer vyzval společnost, aby přestala obviňovat Rusko z prohry Clintonové a ve vměšování do amerických voleb. Učinil tak formou rozhovoru pro The Washington Post.
Strana, která prohrála, musí vinit především sebe samu. Ve volbách demokratická strana nevysvětlovala voličům, za co bojuje a co chce – ona se zaměřila jen na to, že jde proti Trumpovi. A to byla velká strategická chyba.
Clintonová svou prohru dosud podává jako „vměšování“, že kdyby toho nebylo, určitě by vyhrála. Neviní jen Kreml, ale také FBI a samotné Demokraty, kteří ji „poškodili ošklivými informacemi“. S tím ovšem mnoho vlivných Demokratů nesouhlasí a dle nich je chyba v samotné Clintonové, která nejen měla podporu nižší, než Trump, ale neměla ani řádnou stranickou koncepci.

https://russian.rt.com/world/article/411534-shumer-klinton-rossiya

 

Diskusní téma: Vůdce demokratů USA Chuck Schumer vyzval společnost, aby přestala obviňovat Rusko z prohry Clintonové

no

Slávek | 30.07.2017

... má pravdu předseda...

"Vúdce"demokratuu...

jill | 24.07.2017

Prosím, vaadí mi, že používáte termínu "vúdce", zaužívaného za 2.sv.vojny, s negativním kontextem. nemohli by jste použít termín" lídr", lídr strany? Sluchově je to jemnejší, foneticky mírumilovné rčení. Děkuji.

Re: "Vúdce"demokratuu...

Petr H. | 24.07.2017

Slovo lídr má taky význam jako vedoucí.. tedy nad sebou má ředitelství, management, což je hodně zavádějící ... Slovo Gosudar nemá v češtině ani v angličtině vhodnější význam, než Vůdce.

Re: Re: "Vúdce"demokratuu...

M.C. | 24.07.2017

,,vúdce" - ?????

Vůdce se rusky řekne vožď.
Gosudar je hospodář, statkář, v obecnějším smyslu pán, který řídí a rozhoduje. Nositel vize a programu k jejímu naplnění.
Rusům to žádné asociace s Hitlerem nevyvolává.
Pro označení Hitlera se v ruštině užívá fonetický přepis ,,fýrer" nebo ,,fjůrer".

Šéfa senátorského klubu bych označil nejspíše slovem předseda, neboť on ostatní senátory své strany navenek reprezentuje, řídí zasedání klubu a vnitřní záležitosti.
Neměl bych problém ani se slovem lídr, protože leader má v angličtině x významových odstínů a užívá se v mnoha různých souvislostech.

Re: Re: Re: "Vúdce"demokratuu...

Lin | 24.07.2017

Ano - předseda by se taky dal použít. Ovšem za předpokladu, že v tomto slovu někdo zas neuvidí"komunistický přežitek".

Re: "Vúdce"demokratuu...

paja | 24.07.2017

Vůdce je slovo k běžnému používání a má jasný význam. Slovo vůdce neříká nic o tom jestli je dobrý nebo špatný, či ještě horší. Takže nezavádějte tu newspeak. To, že se vyskytl v nedávné historii jeden nechvalně známý přece nemůže být důvodem k tomu že význam slova vůdce pozměníme podle něho, nebo že to slovo budeme automaticky spojovat s ním.

Re: "Vúdce"demokratuu...

Lin | 24.07.2017

Bylo tam slovo "lídr". Jenže - to slovo není českého původu, další anglický výraz v naší řeči - a to se mi ani trochu nelíbí.
Proto jsem použila "vůdce", což není ve spojení s politickou stranou nijak výjimečné - tedy- nemá jen negativní kontext. Používá se běžně (např. vůdce opoziční strany, vůdce parlamentní strany...atd.) a pokud tu vidíte nějaký "problém", stačí si to "přeonačit" dle sebe. Na obsah zprávy to nemá žádný vliv.
Jde prostě jen o to, že mám husí kůži z dnešních "českých" výrazů jako "call centrum, management, workshop" - nebo i lídr.

Re: Re: "Vúdce"demokratuu...

Metla | 25.07.2017

Mne anglicizmy v slovenčine veľmi vadia. To čo sa s naším jazykom robí posledných min 20 rokov je veľmi zlé. Vodca je normálne slovenské slovo a už by sa s tým cenzurovaním a obviňovaním slov, básní, piesní, geometrických útvarov malo prestať! Alebo, čo takto dať všetky výkričníky do basy. Lebo boli nejako ideologicky s niečím v minulosti spájané. Myslím, že táto doba takýmto nápadom praje. Čím väčšia sprostosť, tým väčšia medializácia a finančná odmena.

Re: "Vúdce"demokratuu...

hmk | 26.07.2017

Vo všetkých jazykoch je dôležité sloveso. Vyjadruje činnosť alebo dej. Podstatné aj prídavné mená sú často odvodené od slovies. Od slovesa viesť pochádza výraz vodca. Od akého slovesa je podľa Vás, Jill, odvodené podstatné meno líder? Žeby od lídrovať? Mne sa ani líder, ani lídrovať nepáči. Malé dieťa by mu nerozumelo. A tiež - Angličan by určite do svojho jazyka nevnášal slovenské alebo české výrazy...

Niečo podobné...

JaroX | 24.07.2017

... ako u nás na Slovensku Magda Vášáriová (podporovaná Šorošom, americkou ambasádou, SDKÚ and company). Mne sa tak vidí, že v politike majú ženy oveľa menšiu sebareflexiu než muži. Muž v politike, ak by to aj myslel úprimne alebo nie, priznal by porážku a pratal sa z cesty preč (natrvalo alebo aspoň na chvíľu).

Aj keď... počítanie Le Pen vo francúzsku bolo úplne odlišné, nepochopiteľné - oslavovať prehru - ale tak aspoň vidíme, že jej tiež ide o osobný kredit/prospech, než dobro krajiny a národa.

1 | 2 >>

Přidat nový příspěvek