Vojenská přehlídka v Pekingu

03.09.2015 14:11

ТаuRus |

http://politikus.ru/events/57115-parad-pobedy-v-pekine-posvyaschennyy-70-letiyu-okonchaniya-vtoroy-mirovoy-voyny.html

Kdo umí rusky, doporučuji se podívat na projev Si Ťin-pchinga. V jedné pasáži hodnotí, kdo na přehlídku přijel a kdo ne.

Japonský premiér najednou byl tak zaneprázdněn, že se raději vymluvil. Přestože byl s předstihem zván a bylo mu nabízeno, aby se omluvil před čínským národem.
Barak Obama se vymluvil na to, a světe div se, že nic nevěděl o přehlídce. Vypadá, že jeho služba ho neinformuje a pozvánky rovnou odhazuje do koše...atd. Okomentoval i evropské přední představitele a koho místo sebe poslali.
Nezvykle tvrdé od Číny.
Zemana tam jmenoval jako jediného z EU, to si Číňané budou pamatovat.
Nu a samozřejmě, Putin je jediný ze zemí spojenců ve 2. světové, kdo přijel.

 

 

Diskusní téma: Vojenská přehlídka v Pekingu

omluva

Tom Foton | 04.09.2015

Pardon, moc se to nevztahuje k přehlídce v Číne, měla to být odpověď a doplnění k příspěvku od: nula

Jsme jako uvařené žáby

Tom Foton | 04.09.2015

Nás zde totálně zmasírovali po revoluci s tím že všechno od komunistů bylo špatné, rozkradli nás a podobně. Pokud si pamatuji, měli jsme tehdy náš český průmysl- Poldi Oladno, ČKD Vysočany, Škoda, Ostravský průmysl, cukrovary, zdravotnictví zdarma, a více od státu zajištěné bydlení. Průměrná mzda byla v roce 89 byla 3170 korun. A nájem v Praze v bytě 1 kategorie 2+kk byl 400 kč. Já jsem si krátce po revoluci, kdy ještě ceny byly dost podobné jako v 89 bez potíží vydělal 4000 Kč. Takže bydlení bylo za desetinu mzdy. Dnes jdete pracovat do zahraniční společnosti, která zisky odvádí do svých kapes a dají vám plat 65 na hodinu + příplatky, které vám dát nemusí. Za 160 hodin, včetně víkendů a nočních dostanete třeba také 11000 Korun čistého. A nájem v Praze, nebo větším městě je tak od 8 000 za garsonku. A mzdu blízkou průměrné měla tehdy většina lidí. Dnes se říká průměrná mzda, ale to vůbec nevypovídá o tom že jí má většina lidí. Ale zase máme pravdu a lásku a humanitární bombardování a také exekuce a spoustu dalších vyspělých vymožeností.

Re: Jsme jako uvařené žáby

nula | 04.09.2015

Naprosto s Vámi souhlasím v tom, že po roce 89 nastala masáž, že všechno, co bylo za komunistů (nebo za socialismu), bylo naprosto špatně, bez kompromisu, prostě všechno. To je z mého pohledu naprosto špatný přístup, protože byla spousta dobrých věcí, viz ty co zmiňujete. Taky jsem duší spíš sociálně založený, i proto v jakém rodinném prostředí jsem vyrostl.

Nicméně zase je třeba říct, že ne vše bylo dobře. Když se oprostím od takových těch ideologických věcí a zůstanu u ekonomických, tak osobně se mi dnešní optikou třeba vůbec nepozdává to, jak to fungovalo kupříkladu s tím bydlením, které jste zmínil.

Chápu, že spousta lidí potřebovala bydlet, i vzhledem k tomu, že od těch 60./70. let cca byl ten populační boom (Husákovy děti).
Ale nejsem schopnej pochopit, podle jakého klíče se určovalo to, kdo bydlení dostal od státu přidělené a kdo si ho musel normálně zaplatit / koupit ve formě družstevního bytu nebo vlastního domu, který si postavil (většinou svépomocí) - ponechme možná stranou to, že většinou si na to lidi nakradli materiál právě po fabrikách, ve kterých dělali. Ale třeba u toho družstevního bydlení v panelácích, kdy tyto byly +- stejné jako ty stavěné státem (i když teda mi přijde, že byly kvalitněji postavené, nebo minimálně pak těmi lidmi mnohem lépe udržované, ale to je dané tím, že ti lidi v družstevním bydlení si ho víc vážili z toho důvodu, že si na něj právě museli vzít vlastně normální půjčku (obdoba dnešní hypotéky, akorát že za rozumnej úrok (bezúročný půjčky taky byly, ale nejsem si jistej, jestli pro všechny bez nějakých podmínek), a pak taky rozdíl dělala samozřejmě jistota zaměstnání a tím pádem schopnosti splácet).

Takže jsem tím chtěl říct to, že nechápu, proč teda když to byl tak rovnostářskej režim, tak proč takhle uměle vytvářel kasty lidí, kdy jedna kasta měla zadarmo přidělené bydlení, kde platila nájem, a jiná kasta si bydlení musela pořídit ze svého (zadlužit se vlastně).

Ano, uznávám, že korunu tomu nasadil až režim po převratu, kdy pak došlo k privatizacím bytového fondu, který byl právě ve státních / městských rukou (a v minulém režimu byl obýván tou "nájemní" kastou), kdy pak tito lidé za relativně směšné peníze zprivatizovali byty, za které platili relativně směšné nájmy.

Tyto pak prodávali (třeba v té Vámi zmiňované Praze) v tom největším realitním boomu klidně za 3 miliony jen proto, že měli ve sklepě zavařeniny ještě po babičce.

Nevím, nejspíš je ten negativní pohled daný mojí negativní zkušeností, kdy jsem jeden takový byt koupil, abych měl teda kde bydlet, nechtěl-li jsem bydlet po podnájmech do nekonečna přesně jak píšete za relativně vysoké peníze (opět většinou pronajímají lidé, kteří odkoupili do osobního vlastnictví, u družstevních bytů musíte mít souhlas družstva k pronájmu, zatímco u osobního vlastnictví se nikoho nemusíte ptát).

Ale jinak s Vámi naprosto souhlasím v tom, že za toho minulého režimu byla suverenita naší země daleko vyšší, než je nyní, i když jsme byli, jak nás pak Kocábové a podobní učili, okupovaní vojsky SSSR. Byli jsme potravinově a výrobně soběstační, byl tady sociální smír relativně, lidi měli jistoty, jak píšete (i když jsem to dosud kritizoval) bydlení a práce a tím pádem finančního příjmu.

Sám jsem ročník 79, takže si to pamatuju jen letmo a jen dětskýma očima, ale rodiče byli válečné ročníky, takže to zažili naplno a nikdy si nestěžovali, naopak po revoluci matka hned řekla, že nic dobrýho nás nečeká, nikdo sem charitu dělat nepřijde, naopak pokud někdo bude investovat, bude očekávat, že se mu investice vrátí i se ziskem, což se okamžitě potvrdilo.

Mám-li to zakončit nějak melancholicky, tak spousta lidí má ráda seriál Návštěvníci (sci-fi s Bláhou, Dvořákem, Patrasovou, Brodským, ...), ale kvůli tomu, že to bylo jakože sci-fi. Osobně ten seriál miluju, ale kvůli tomu, jak je tam zachycená ta doba, kterou si opravdu takhle pamatuju.

Go CHINA GO

Adela | 03.09.2015

Nepřijet do Číny na tak důležitý den pro tuto zemi je urážka milionů padlých. Hlavně, že s nimi celý ojrosojuz a america obchoduje.
Čína je však zemí inteligentní a a tak jim za tu jejich neuctu jistě časem nějak ekonomicky poděkuje.

Re: Go CHINA GO

to je jedno | 03.09.2015

S tím ekonomickým poděkováním si nejsem jist. Ale až se Číňané budou rozhodovat, zda postavit továrnu v Česku či v Maďarsku, budou v nerozhodných faktorech k tomuto jistě přihlížet.

Re: Re: Go CHINA GO

nula | 03.09.2015

Máte pravdu, to bez debat. Na druhou stranu, chtěl byste dělat v čínské továrně na českém území? Mám pocit, že v Pardubicích funguje továrna Foxconnu. Rozhodně nemůžu říct, že mám osobní zkušenost, nebo že bych byl znalý poměrů, ale co jsem kde zahlédl v nějakých diskusích ohledně poměrů na dělnických pozicích, tak to nic extra pozitivního nebylo (diplomaticky řečeno).
Ale zase je třeba říct, že to stejné v bledě modrém se píše o americkém Amazonu a tamních pracovních podmínkách.

Příspěvkem jsem se pouze snažil říct to, že bych okamžitě nevnímal Čínu jako nějakého našeho spasitele, nebo ježíska, který tady bude nadělovat dárky jen pro naše hezké oči.

Sám dělám v americké firmě působící u nás, ale i jinde po světě, a kromě takového toho trapného kariérního politikaření, které je ve všech tady těch dementních západních korporacích, tak proti pracovním podmínkám a dodržování pracovního zákona nemůžu říct nic křivého.

Nevím, jaký jste ročník, ale dnešní produktivní generace si moc opravdovou práci za minulého režimu ve fabrikách nepamatuje, budu-li počítat, že lidem, kterým bylo 18 let v roce 89, je dnes 44, takže práci v minulém režimu si opravdu pamatují lidi nad 50 let. Samozřejmě, že někde výroba zůstala zachovaná i po roce 89, ale skoro bych řekl, že většina toho zanikla (byla zprivatizovaná za účelem zlikvidování nepotřebné konkurence pro západní korporace, které sem potřebovaly dovážet jejich zboží).

Přidat nový příspěvek