Ukrajina - obzor situace na frontách, 15.7. 2014

16.07.2014 12:19

napsal yurasumy

 

Nejdříve krátká odbočka. Už si více lidí všimlo, že nynější občanská válka na Ukrajině má mnoho analogií s 2. světovou válkou. Možná je tak náš mozek ustrojen, že hledáme ve všem analogie a srovnáváme. A možná "mystika". 12. července 1943 se srážka pod Prochorovkou stala koncem ofenzívy fašistů pod Kurskem. 11. července 2014 se boj pod Zelenopolem stal začátek konce ofenzívy fašistů na jihu Donbasu, a 13. července rozbití kolony pod Luganskem se stalo podobným koncem nástupu na Severu.

 

Doněcká republika (DLR)
 

Jih DLR-LLR. Agónie obklíčené skupiny končí. Končí spolu s patronami, technikou, jídlem a vodou (http://yurasumy.livejournal.com/114935.html?view=16725239#t16725239). Za poslední dva dny byly všechny skupiny karatelů potlačeny nebo částečně rozdrceny. Od konečné čistky zachraňuje jižní kotel jen přání velení nejít do zbytečných osobních ztrát. Proto bijí dělostřelectvem. (jako dělala ukr. Armáda u Slavjansku. Ale domobrana nestřílí civilisty, jen vojenské cíle. Rozdíl zásadní.) Myslím že den dva a agónie skončí.

Doněck. Jižním směrem domobrana zasadila úder předvoji karatelů a postupně se přibližuje k Ambrosievce (hlavní báze jižní skupiny). Včera byla obsazena Stepano-Krinka. S rozdrcením jižních kleští se u domobrany objeví síly pro pokračování své ofenzivy v tomto směru. Doněcké letiště (obsazeno ukr. armádou) je systematicky ničeno dělostřelectvem a minomety.


Lisičansk-Rubežnoje-Severodoněck. Jediný směr, kde se junta ještě pokouší útočit na rajón Severodoněcka. Ale to už není strategický útok. Je to pokus odřezav výběžek, ze kterého bude domobraně výhodně vést operace proti jak luganské, tak slavjansko-kramatorské skupině protivníka. Ale i to se s každým dnem méně a méně podobá na útok. Mezitím se oddíl Mozgového úspěšně zabývá přesekáním komunikací a zásobování junty a svazováním možností rezerv.

 


Luganská republika (LLR)

Lugansk. Pokus velké kolony obrněné techniky 13. července obejít Lugansk a pomoct posádce letiště skončila neúspěchem (http://yurasumy.livejournal.com/114062.html). Část kolony prošla, ale opevnit se jim nikde nepovedlo a utrpěli velké ztráty a část obrněné techniky se obecně stala trofejemi domobrany (za dnešek se jen směrem na Doněck vydalo několik desítek kusů tanků, houfnic a BTR). V tentýž den „severní čelist“, která se už mnoho dní bezúspěšně pokoušela probít k Izvarino, utrpěla těžké ztráty a ustoupila. Včera byl domobranou úspěšně použit protiletadlový komplex „Buk“, což ihned anulovalo převahu karatelů ve vzduchu (dnes se nezvedlo ani jedno transportní letadlo). S ohledem na to, že iniciativa přešla k domobraně a s ohledem na přítomnost velkého množství vojenské techniky u ní, v oblasti Luganska, junta dnes přijala rozhodnutí vyvést vojska za řeku Severský doněc. Rozhodnutí nepochybně správné. Pokud to neudělat nyní, zítra by mohl vzniknout už severní kotel. Možná se karatelé pokusí udržet oporné body na jižním břehu řeky, ale... počkáme.

 

Závěry. Junta finálně ztratila iniciativu na celém dějišti války. Rozdrcení jižního kotle je už téměř hotová věc. Porážka karatelů pod Luganskem je už očividná všem. Takovým způsobem lze v dalších dnech čekat začištění jižní hranice, pokus začistit luganské a doněcké letiště. Po „osvojování“ trofejí se síly domobrany i karatelů minimálně srovnají (za poslední dva dny se „doplnění“ těžkou technikou počítá na desítky kusů), což dovolí začít široké ofenzivní operace.
Poslední dny probleskují zprávy, že junta usilovně posiluje blokposty a opěrné body v Záporožské a Charkovské oblasti. Zjevně ne jen tak.

 

Diskusní téma: Ukrajina - obzor situace na frontách, 15.7. 2014

...

Taurus | 16.07.2014

Určitě zvítězíme! O tom jsem nikdy nepochyboval.
I Kyjev bude opět matkou měst ruských.
Dobrá lekce pro všichni pochybovače, posmívače a věřící v neomezené schopnosti emeriky.

Re: ...

Jirka | 16.07.2014

Moje radost je velká!
Jako by mi spadl kámen ze srdce :)

Přidat nový příspěvek