Střípky dne 25.10.2016

25.10.2016 16:46

 

V estónskej škole inštalovali bustu esesáka
Ruská ambasáda v Estónsku odsúdila odhalenie bronzovej busty bývalého esesáka v jednej zo estónskych škôl – uviedli v ruskom rezorte diplomacie. Škola v meste Laupen (Stredné Estónsko) 21. októbra inštalovali bronzovú bustu bývalého člena SS Haralda Nugiseksa, ktorý získal najvyššie vojenské vyznamenanie Tretej ríše „Rytiersky kríž“ za zásluhy v bojoch proti Červenej armáde. „Tento obrad je ďalším pokusom oslavovania nacistických zločincov, zradcov a ich pomáhačov…“
http://rusvesna.su/news/1477335976
Fašisti sa postupne sa vynárajú z tmavých kútov v európskych štátoch, kde hibernovali a otvorene glorifikujú vinníkov či vedomých aktívnych spolupracovníkov Tretej ríše.

 

Podľa bývalého podpredsedu OBSE konflikt na Donbase je dielom rúk USA. Pokračovanie ozbrojeného konfliktu v Donbase je nevýhodné pre ktorúkoľvek krajinu na európskom kontinente, povedal v pondelok bývalý podpredseda Parlamentného zhromaždenia OBSE, exposlanec Bundestagu, Willy Wimmer. Je možné zdôrazniť, že túto konfliktnú situáciu vytvorili USA, ktoré dúfali, že z toho budú mať výhody – pre Rossiju-24.
http://rusvesna.su/news/1477331465

 

Torpédoborec amerického vojenského námorníctva Carney, ktorý je vybavený systémom PRO Aegis, vošiel do akvatória Čierneho mora. Torpédoborec bude aj naďalej „rutinne hliadkovať v zóne zodpovednosti amerického námorníctva s cieľom zabezpečiť národné záujmy USA v Európe…“
http://rusvesna.su/news/1477331860

 

Snahy o podpis obchodnej zmluvy CETA narazili na neriešiteľný problém: belgický región Valónsko odmieta akékoľvek ultimátum. Pevné schválenie je “nezlučiteľné s demokratickým procesom”, povedal valónsky premiér Paul Magnette v nedeľu prostredníctvom svojho hovorcu. Valóni by nemali byť nútení rozhodnúť sa v časovej tiesni. Predseda Európskej rady Donald Tusk a kanadský ministerský predseda Justin Trudeau budú rozhodovať v pondelok večer v telefonickom rozhovore, či sa vo štvrtok bude konať rokovanie o obchodnej dohode medzi EÚ a Kanadou, alebo nie. Pred rozhovorom s Trudeau bude Tusk údajne hovoriť s belgickým premiérom Charlesom Michelom. Ak ten dovtedy nebude môcť zaručiť svoj súhlas s dohodou, summit bude zrušený.
http://www.hlavnespravy.sk/valonsko-aj-nadalej-odmieta-dohodu-ceta-ziadne-ultimatum-by-nemalo-byt-prijate-v-casovej-tiesni/849548

 

Marocký kráľ daroval Clintonovej nadácii v minulom roku približne 12 miliónov dolárov. To je zrejmé z uniknutých e-mailov, ktoré nedávno publikoval portál WikiLeaks. Zrejme tým si monarcha chce vyvinúť privilegovaný prístup k potenciálu budúceho amerického prezidenta. Marocký kráľ je problematickým partnerom, pretože v krajine nie sú dostatočne rešpektované ľudské práva, citoval The Washington Post posúdenie ministerstva zahraničia. Ťažobná spoločnosť, ktorá prispela Clinton Global Initiative, bola v minulosti známa pre jej zlé zaobchádzanie so zamestnancami.
http://www.hlavnespravy.sk/marocky-kral-zaplatil-v-minulom-roku-clintonovej-nadacii-12-milionov-dolarov/849394

 

V NATO sa zľakli ruských lietadiel, ktoré „začali lietať inak“. Pilot nemeckého kontingentu NATO v Estónsku Sven Jakob sa sťažoval denníku Bild, že ruské lietadlá lietali na hraniciach Európskej únie „trochu inak a v nejakom inom čase“. Jeho komentár je spojený s aktuálnymi obvineniami Fínska a Estónska voči Rusku, že narúšalo ich vzdušné hranice. Jacob zdôraznil, že žiadne ruské lietadlá neleteli nad pevninou alebo nad ostrovmi Fínska či Estónska.
Ruské ministerstvo obrany opakovane zdôraznilo, že lietadlá VKS lietajú nad neutrálnymi vodami v súlade s medzinárodnými pravidlami.
http://rusvesna.su/news/1477324652
Trošku nám Rusi s NATO cvičia a robia im previerky

 

Nórsky jadrový reaktor mal nehodu – vraj únik radioaktívneho izotopu jódu pri narábaní s palivom reaktora.

https://www.rt.com/news/364001-norway-nuclear-reactor-leak/

 

Diskusní téma: Střípky dne 25.10.2016

Američani

M.C. | 27.10.2016

Tady nejde o to, čemu věřím.
To je popis průběhu havárie a okolností, které jí předcházely, složený ze zveřejněných informací a dokumentů.
Většina leteckých havárií je způsobena nakupením většího počtu chyb, systém leteckého provozu je nastaven tak, aby jednu až dvě chyby dokázal eliminovat a je v něm nastavena celá řada kontrolních procedur. Jinak by letadla padala daleko častěji.
Pokud neměli Američané na dálkovém ovládání generála Blasika, tak nevidím moc způsobů, jak by mohli havárii způsobit nebo jí pomoct.

Jedna neobvyklá okolnost tu je: V přepisu hovorů lidí na řídící věži letiště se vzteká nějaký výše postavený člověk, že ve včerejší předpovědi počasí nebylo ani slovo o tom, že má být dnes mlha.
Ale to samo o sobě nemusí být úmysl, stačí trochu nedbalosti.
Smolenskem protéká řeka Dněpr a kus před prahem dráhy teče další říčka, která se do něj ze severu vlévá. To stačí samo o sobě k vytvoření ranní mlhy a potom je to otázka větru, kam ji odnáší.
Mlha sama o sobě by taky nezpůsobila havárii.

Kdyby Poláci dodržovali postup při přistání, tak by i v mlze zřejmě dokázali sednout. Anebo by zjistili, že je to moc o hubu a taky by se nechali přesměrovat na jiné letiště, kam se dalo Tu-154 posadit a kde mlha nebyla. V přepisu komunikace je řeč o Brjansku nebo Minsku.
Jenže to by prezident a spol nestihli vzpomínkovou akci a nemohli by se na ní předvádět, protože než by tam sehnali nějaké auta a do Katyně dojeli, tak už by bylo po akci. (Zlé jazyky tvrdí, že hlavně jim vadilo, že by nestihli oběd). A to byl zřejmě důvod nátlaku na posádku, aby přistála ve Smolensku. Pýcha předchází pád. V tomto případě doslova.

Je známo, že Kaczynski chtěl vyhodit z vládní letky pilota, který ho vezl v srpnu 2008 do Tbilisi, aby podpořil Michaila Saakašviliho po prohrané válce v Jižní Osetii a pomohl mu s přebalováním. Na palubě letadla byli ještě další dva prezidenti a tak pilot odmítl vletět do nebezpečné zóny okolo bojiště a posadil to někde bokem, myslím že v Baku.

Že se to neokonzervám (nikoliv Američanům) hodilo do krámu je fakt, ale nemyslím si, že by to způsobili.
Zcela jistě to nebyla práce Rusů, protože z jejich hlediska ke smrti polského prezidenta došlo za nejblbějších možných okolností.

Re: Američani

M.C. | 27.10.2016

Nevím, proč se to objevilo tady, já jsem to zadávat jako odpověď na poslední příspěvek Petera.

Re: Re: Američani

Peeter | 29.10.2016

Ja som sa tejto otazke nevenoval dosledne ako to oficialne prebehlo. Pjakin okomentoval zopar leteckych katastrof a oficiálne majú všetky podobne vysvetlenie ako sem davas aj ty o TU154 whatever. Poľsko je pod priamym diktátom USA takze dôkazy mohli byt sfalšované Isnt it! Nahody sa stavaju, ale takéto nie. To je môj pohľad na vec. Čas ukáže. Raz Pjakin spominal Katyn v tom zmysle že to vlastne spáchali Banderovci.

Re: Re: Re: Američani

M.C. | 29.10.2016

Objevila se nová zápletka v této věci:
Polská prokuratura chce exhumovat těla obětí a hledat na nich stopy výbušnin, jako důkaz exploze na palubě.
Nevím, co tím chtějí dokázat, bombu na palubu prezidentského speciálu by musel pronést někdo ve Varšavě.
To by znamenalo něčí zlý úmysl a nedůslednost při střežení a kontrole letadla ze strany polské vládní letky.
Po takové době tam mohou najít stopy výbušnin jedině v případě, že si je tam sami přidělají. Oběti nebyly pohřbeny na místě nehody do hromadného hrobu v tom oblečení, které měly na sobě, ale prošly pitvou a šaty, které z nich sundali, jim určitě neoblékli do rakve. Pokud se nic nenašlo ve vzorcích tkání odebraných při pitvě, teď už umytí, převlečení a po 5,5 roku rozkladu ve vlhku těžko něco najdou.
Pokud by došlo při vyšetřování nehody k falšování důkazů, museli by se toho účastnit Rusové, protože havárii vyšetřovala rusko-polská komise.
Nicméně záznam z CVR a FDR běží až do okamžiku pádu letadla a nic co by nasvědčovalo explozi na palubě tam není. V dokumentaci jsou fotky poškozených stromů a jejich poloha a polohy jednotlivých trosek, takže značně netypický průběh havárie je zadokumentován docela dobře. Trosky letadla začaly hořet až po dopadu na zem, tam kde bylo palivo. Existují svědectví o zvucích výstřelů, ale to byly zřejmě výbuchy nábojů v zásobnících pistolí obětí - na palubě bylo zhruba dvacet osob ozbrojených pistolí. Polská média to interpretovala tak, že ruští vojáci, kteří se dostali na místo havárie doráželi zraněné pasažéry, což je naprostá hovadina. Pokud by chtěli ruští vojáci dorazit dosud živé oběti asi by je praštili přes hlavu kusem nějaké trosky ležící okolo nebo by jim řízli kusem plechu tepnu. Určitě by je nedoráželi z pistolí, to se nedá zakamuflovat.
Dle pravidel ICAO se na vyšetřování nehody podílí země: stát, kde k havárii došlo, země vlastníka letadla,výrobce letadla, případně země výrobce motorů plus příslušní specialisté výrobce.
V tomto případě se jedná o ruský typ letadla a motorů, k havárii došlo v Rusku a majitelem bylo polské letectvo.
Kdyby chtěli výbuch na palubě uspořádat Rusové, určitě by si vybrali jinou příležitost, která by neměla pro ně tak nežádoucí souvislosti.

Katyň je jiný příběh, i když s tímto okrajově souvisí.
Četl jsem poválečnou výpověď českého lékaře, který byl stejně jako další odborníci z Německem podrobených zemí přizván k exhumaci obětí a jejich ohledání.
Podle něho on i další specialisté poukazovali na různé nesrovnalosti v Němci předložené verzi, jediný maďarský zástupce se s německou verzí plně ztotožňoval. Podle ostatních soudních lékařů stav hrobů a mrtvol ukazoval spíše na kratší dobu od pohřbení. Ale Němci nechtěli jejich námitky poslouchat a jim se zase nechtělo riskovat svoje životy kvůli lidem, kteří byli už mrtví. Proto po válce, kdy nebezpečí pominulo učinil tuto protokolární výpověď, aby uvedl na pravou míru svou účast na této akci a oficiálně písemně zachytil, co si pamatoval.
Nevím, jestli bych to dokázal dohledat.

Hlavní argument ruské strany, že mrtví v Katyni byli prokazatelně zastřeleni německou municí, plave na vodě, Německo dodávalo před vypuknutím války do SSSR všechno možné, klidně mezi dodávkami mohlo být i střelivo do pistolí. V NKVD byli lidé obdivující německou preciznost a další vlastnosti, tak bych nevylučoval, že si v Německu objednali střelivo a používali ho.

Tu 154

Peeter | 25.10.2016

Tu 154 nehoda / vrazda u smolenska. Vyjadri sa niekto?

Re: Tu 154

M.C. | 25.10.2016

A co s tím?
To je dostatečně rozebraná věc, na tom není moc co řešit.

Re: Re: Tu 154

Peeter | 26.10.2016

Nepocul som nikoho aby sa k tomu vyjadril...(Pjakin, Velicko, Petrov, Zaznobin)
Hod odkaz...dakujem

Re: Re: Re: Tu 154

M.C. | 26.10.2016

Co by se k tomu vyjadřovali.
To je primárně záležitost letectva.
Teprve následně se z toho udělalo ohromné politikum.

Celá věc byla partyzánskou akcí lidí okolo polského prezidenta.
Prezident nebyl ruskou stranou na vzpomínkovou akci pozván, protože si předtím pouštěl na účet Ruska opakovaně hubu na špacír. A tak byl pozván jenom premiér Tusk, se kterým se Putin snášel celkem dobře. Tusk tam letěl ve středu a Rusové na středu nachystali na letišti mobilní soupravu ILS, tedy systém užívaný v civilním letectví pro přistání za nízké viditelnosti.
Instalace tohoto systému a jeho kalibrace je údajně práce na dva až tři dny. Na letišti Smolensk-Severní je totiž normálně jenom vojenský systém dálná-bližná-zaměřovač. Jedná se totiž o letiště vojenského opravárenského závodu, kde se opravují a rozebírají letouny Il-76. K použití tohoto letiště polskými delegacemi dochází z toho důvodu, že má dráhu dlouhou 2500m, na které dokáže Tu-154 s jeho relativně vysokou přistávací rychlostí přistát. Civilní letiště Smolensk-Jižní má dráhu jenom 1600m, určenou pro vnitrostátní provoz letounů velikosti Jak-40, které jsou poloviční.
Četl jsem rozhovor s manželkou předchozího prezidenta Kwašniewského, kde vzpomínala, že v roce 2005 taky letěla s delegací do Smolenska tímto letadlem a že i za pěkného počasí měli piloti co dělat, aby letadlo na dráze ubrzdili.

Ve středu akce za účasti polské delegace proběhla a po jejím odletu Rusové celý ILS sbalili a odvezli. Takže když potom někoho napadlo, že prezident tam poletí v pátek, kdy tam měla být vzpomínková akce pro lidi bez účasti papalášů, tak se s tím nedalo při nejlepší vůli už nic udělat. Nicméně polští piloti byli piloti vojenští, bylo jim tehdy 36 let, tedy ročník 1974, žádní začátečníci. Měli by dokázat přistát i na ten vojenský systém.

Polská jelita měla večer předtím chlastačku, díky čemuž se jednak zpozdil odlet o 37 minut, navíc v ní asi pokračovali i během letu (veliteli vojenského letectva generálu Blasikovi naměřili 0,8promile, kolik měl prezident nebylo zveřejněno).
Jak-40 s novináři, kteří měli přílet prezidenta do Smolensku natáčet, přiletěl podle plánu a ještě stihl přistát, než se letiště úplně zatáhlo mlhou. Ruský Il-76, který přiletěl chvíli po nich už musel být po dvou pokusech o přistání odkloněn na jiné letiště.
V době příletu vládního speciálu už byla na letišti viditelnost 400m, což není ani půlka požadovaného minima pro Tu-154 při daných podmínkách přistání.
Posádka se, zřejmě na nátlak svého vrchního velitele generála Blasika, přesto pokusila přistát. Najděte si jeho fotku - vyloženě sympatický člověk už od pohledu. Generál Blasik byl s nimi v kabině a neustále jim do toho pindal. Mluvil polohlasem, protože věděl, že v pilotní kabině je kromě normálního letového zapisovače hovorů(CVR) ještě další zařízení, které snímá veškeré hovory v kabině a online je přenáší na nějaké dispečerské stanoviště ve Varšavě. Na přepisu hovorů z CVR je značné množství záznamů typu: nezřetelná řeč neurčené osoby, kdežto hlasy členů posádky jsou přesně určeny.
Podle zranění generála bylo dokázáno, že byl v okamžiku katastrofy v kabině a stál mezi piloty.
Ze strany letového dispečera dostali Poláci veškeré údaje potřebné k přistání, včetně upozornění na viditelnost.
Přistání jim dispečer vyloženě nezakázal, vedou se spory o to, jestli k tomu byl dispečer vůbec oprávněn.
Nedá se totiž říct, že přistání nebylo možné. Možné bylo, ale záleželo to na pilotech a jejich zkušenosti s přistáváním v takovýchto podmínkách.
Můj otec sloužil v roce 1960 na letišti v Hradci a tam se piloti bombardérů Il-28 učili přistávat bez viditelnosti na tento naváděcí systém. Byl svědkem i přistání ve tmě a v dešti.
Čili podařit se to mohlo, ale posádka by musela přesně dodržet postup.
No, a tady nastal ten kámen úrazu. Posádka letadla nedodržela sestupovou křivku, tzv. glisádu a klesala podstatně rychleji než měla. Proč, těžko říct, jedna z možností je, že se místo na barometrické výškoměry spolehli na radiovýškoměr. Anebo se rozhodli klesnout pod mlhu a plížit se nad zemí až k prahu dráhy.
Museli to dělat úmyslně, protože celou dobu na ně automatický výstražný systém řval Terrain ahead! Pull up!, čili ,,Terén před tebou, zvedni to!". Ztráta orientace nebo chybné čtení přístrojů a následný řízený let do terénu je totiž nejčastější příčina leteckých katastrof, proto se zavedl tento výstražný systém(TAWS).
Jenže ve Smolensku je před prahem dráhy dosti hluboké údolí, takže se dostali pod úroveň letiště a kilometr před prahem urazili stožár bližné radiostanice ve výšce 6m a očesali tam větve z několika stromů.
Když pochopili, že už jsou skoro na zemi, tak dali honem plný plyn a snažili se letadlo zvednout. Než motory zabraly, kleslo letadlo až na 2,5m od země (podle polámaných větví), potom začalo stoupat. Do té doby to šlo ještě zachránit, protože tam je nějaká zahrádkářská kolonie, tak ty stromy nebyly nic moc. Průser nastal v okamžiku, kdy ve výšce osmi metrů nad zemí narazilo letadlo křídlem do osaměle stojící břízy, která měla v tom místě průměr kmene asi půl metru (dle fotek).
Tady už vydržel strom a povolila konstrukce letadla.
Letadlo ztratilo skoro půlku křídla a rozdíl vztlaku na levé a pravé straně ho převrátil ve vzduchu na záda dříve, než to mohli piloti vyrovnat rozdílným tahem motorů. Rychlostí okolo 550 km/h (přistávací rychlost je zhruba 250 km/h) dopadlo letadlo na záda poblíž prahu dráhy.
Proto nikdo nepřežil, nouzové přistání standardním způsobem na břicho na letištní plochu by přežili alespoň připoutaní cestující. O půl roku později ruský pilot Tu-154 na vnitrostátní lince musel nouzově přistát na dávno nepoužívané letištní ploše uprostřed tajgy někde na Sibiři, na které už rostly stromy. Mašinu zrušil, ale nikomu se nic nestalo.
Tady bylo zkoumáním zranění cestujících zjištěno, že zhruba polovina jich byla připoutána k sedadlům, druhá polovina, vesměs papaláši, byla zřejmě neupoutaná.

Čili hlavní příčina katastrofy: arogance papalášů a chyby posádky.
Bříza za to nemohla, stojí pod úrovní prahu dráhy, čili v prostoru, kam se letadlo normálně vůbec nemůže dostat.
I tak se vtipkovalo na téma, že agent Mlha a agent Bříza obdrželi od Putina vysoké státní vyznamenání.

Re: Re: Re: Re: Tu 154

jojo | 26.10.2016

Tá posledná veta (vtip) asi najlepšie vystihuje podstatu celého problému. A asi aj ako najlepšia odpoveď na ľudskú hlúposť.

Re: Re: Re: Re: Tu 154

Peeter | 26.10.2016

Mne sa to cele nezda...taka velka udalost nemzoe byt nahoda, vidim v tom prsty americanov...
Kazdopadne diky za snahu objasnenia verzie ktorej veris ty.

Přidat nový příspěvek