Soumrak nad „Kavárnou“

28.01.2018 12:11

 

ZBYNĚK PASSER
 

Šedavý smog při pohledu z oken pražských kaváren temněl a s ním i atmosféra v nich. Vzrušené očekávání intelektuální elity a morálního kompasu našeho národa postupně nahrazovala nervozita a ta se s ubývajícím světlem měnila ve chmury a rezignaci.

Na chlazené šampaňské dnes nedojde. Nahradí ho panáky a hloučky nervózních kuřáků před vchodem rostou. „Jak se to jen mohlo stát?“, hořekuje postarší herečka, jejíž slíbená diplomatická kariéra, mající vyrovnat nepřízeň publika, mizí v temné mlze neblahého sobotního odpoledne.

Odporný pronárod!“, uleví si mladá projektová manažerka největší české neziskovky. „Nejen že mají všichni na profilovkách a v klopách ty odporné české vlaječky, ale ještě volí Zemana!“ Slovo ´Zeman´ vyřkla s odporem, hmatatelným jako všeprostupující frustrace kolem.

Klid, ještě nedopočítali Prahu, my to zachráníme“, snaží se uklidnit jí a hlavně sebe novinářské eso, v duchu počítající platový rozdíl mezi slíbenou funkcí ředitele tiskového odboru prezidenta a komentátora novin, jejichž všichni čtenáři by se pohodlně vešli do pražských kaváren.

Fair trade sójové latté pozvolna ztrácí nadýchanou pěnu, připomínajíc bezděčně pomíjivý mediální lesk nablýskaného kandidáta Pravdy & lásky sro. Ten tam je tanec, kuchání králíka i přeříznutí plochého prkna, zůstal jen křečovitý úsměv s jedním pozdviženým koutkem.

„Však von brzy chícpne, neboj, Jirko“ ubezpečuje svou akvizici Principál loutkového divadla, vždy překvapující blízké hloubkou a aktuálností zpravodajských informací transatlantické kvality. „Teď to nesmíme vzdát, musíš ukázat sílu!“, dodává jako zkušený mezinárodní vyjednavač.

Přesně! Teď ze sebe vydal poslední zbytky sil a pojde, dědek“, vetřel se do debaty mladý asistent – aktivista, který se na sociálních sítích proslavil přáním brzké smrti všem voličům prezidenta Zemana. „Teď oznámili výsledky. Sečtenejch je devadesát procent. Je to v prdeli.“ Hlouček diskutujících se obrátil k poslu špatných zpráv, jehož obličej měl barvu poledního pražského smogu.

Ty vole těch peněz v prdeli!“, ulevil si další neúspěšný kandidát a vyjmul z pořádný ruličky pár prachů. Rychle prošel hloučkem smutných postav ven. Nezaměnitelná zadní světla Maybachu 62 mizela padající tmou směrem ke starýmu Růžičkovi. Valcha člověka vždycky přivede na jiný myšlenky.

 

O kus dál se u baru s očima, zapíchnutýma do neúprosného sloupcového grafu na obrazovce, křečovitě usmíval pohledný muž mladistvého vzhledu a stejně jako na začátku vlastní prezidentské kampaně, ani teď ničemu nerozuměl. „Vždyť jsme to měli v kapse, nechápu to, ten součet byl přece jasnej“, hlesl a rozmazal si ukrajinskou vlajku na tváři.

Milí spoluobčané“, ozvalo se z obrazovky známým, sytým barytonem. „Jsem rád, že vás takto, jako váš prezident, budu moci oslovovat dalších pět let“. „Ty vole dej sem vodku. Dvojitou!“, zlomil se hlas nejvtipnějšímu českému politickému komentátorovi od dob Partičky na Primě.

Radši nám těch panáků přineste celej tác“, odtušil bývalý předseda několika stran a narovnal si placku s Dalajlámou na klopě. „Za to může Putin!“, propukla v pláč bývalá hvězda lechtivých webů pánů pro pány, nyní chránící vlastními hýžděmi Evropské hodnoty pro Principála loutkového divadla.

Kubíku, nebreč“, vzal mateřsky kolem ramen mladého aktivistu bývalý europoslanec a korunní princ několika stran a přivinul jej na hruď. Pohledy obou místopředsedů se na chvíli potkaly a nedaleko stojící barman s pečlivě pěstěným plnovousem by nic nedal za to, že přeskočila jiskra.

 

Diskusní téma: Soumrak nad „Kavárnou“

Konečně pravdivý popis voleb prezidenta

Dener | 09.02.2018

Děkuji za věrný popis výsledku voleby prezidenta. Doufám, že to osvítí další lidi. John

Jak Pinochio o hrad přišel

Drahoušek Jiříček | 03.02.2018

Úžasná ukázka toho, jak je možno z neskutečného dřevěného věšáku na sako vygenerovat prezidentského kandidáta. Nějak jsme u toho podivného individua neviděli jednu jedinou vlastní myšlenku, pokud se o ní pokusil, tak to byl neskutečný blábol asi způsobený nějakou chemickou reakcí alkoholu. Kalousku, Kalousku, ty za to můžeš. Něco udělali soudruzi z kavárny Slávie špatně.

už svítá

Vlad | 01.02.2018

Nádhera.....a jsem rád, že je před námi ještě čas, aby i mladí pochopili, kdo skutečně hájí zájmy naší vlasti a spodních deseti milionů.

Hlupákom kapitalizmus! S obrazom Havla v spálni.

Michal | 31.01.2018

Čecháčkovia, neplačte, ani sa netešte. Dojebali ste socializmus, dojebete aj seba a navždy.

Kavárně došla káva

Rohatanka | 31.01.2018

především díky za tohle dílo,co slovo,to perla....ať to někdo zrežíruje,napsané to prakticky je a poslat to těm pražským snobům jako poděkování/uznání za snahu.Kdo sledoval graf během sčítání,téměř všemi zapomenutá Ostrava to té slavné naduté Praze nandala.Podržela svou silou zdravý rozum.Prý síla velkých měst,Praha,Plzeň,Brno.....

Scénář pro divadlo

Fery | 31.01.2018

Jak už tu někdo uvedl, úplně vidím ty scény, aktéry, prostředí.... Moc pěkně napsané. Víc takových informací a jak už zde je také uvedeno, oni i mladí po střetu s tvrdou realitou po studiích pochopí.
Díky

Re: Scénář pro divadlo

Josef od Pelechova | 05.02.2018

Napsané to je opravdu na jedničku,ale číst to potřební stejně nebudou.Nevzali by je jako inteligenty do Kavárny mezi sebe.Nejde přece vyloučit najednou tři čtvrtiny samozvaných inteligentů jen rozumem!

změna

M.C. | 30.01.2018

Svět se už během letošního roku zásadně promění, takže spekulovat nad tím, co bude za pět let nemá smysl.
Pokud někdo z virtuálně přítomných není jasnovidec Nostradamových kvalit.

Satira

Radek37yearsold | 30.01.2018

Hezký příspěvek, děkuji za něj
Satira našemu národu vždy šla a je povzbuzující. Těším se na pokračování příběhu a jak to dopadne s hlavními postavami. Nedej bože aby byla udělána divadelní hra ... ty postavičky by byly taaaak tragikomické ..
Radek

Běták

Ivo | 29.01.2018

Celý Mc. Bain , za 100%

Jímá mě hrůza

Miroslav | 28.01.2018

také mám z toho velké obavy, jakým manipulačním způsobem se zde daří vychovávat naši novou generaci. Nedovolím si vzít dějepis pro školáky do ruky, co tam bude za lži z dob vlády Havlistické pakáže. Jediná naděje je čas, že se největší zloduch světa - USA ekonomicky zkroutí

Re: Jímá mě hrůza

nemesis | 30.01.2018

Jenže to nejde dost rychle,bojím se jenom toho,že to nestihnu.

pekne

Tomas | 28.01.2018

super napsáno...důležité je, že jdeme svojí vlastní cestou...českou cestou! a hujeři z Bruselu se snažili opravdu hodně...

..dnešní ráno bylo kouzelné

Občan | 28.01.2018

Díky pane Passere. Již Váš článek před volbami byl vynikající.Nevěděl jsem ,že píšete tak skvěle. Byl jsem trochu nervózní,ale má žena mi dodávala sílu a říkala: "Neboj se, vyhraje! Bůh ví,že ho národ potřebuje." Díky Vám ,pak zcela jasně vidím ty zoufalé figurky, které tak hezky popisujete,že je vidím ve skutečné podobě.Ubohé,nesnášenlivé,naduté,nenávistné,uječené a hlavně pak nedemokratické.

Re: ..dnešní ráno bylo kouzelné

Miroslav | 29.01.2018

Ok.plne souhlasím s vaším článkem.Miroslav. Zlin.

Soumrak?

Josef Švejk | 28.01.2018

2,5 mil hlasů pro kavárnu po cca 30 leté výchově se v příštích letech promění na mohutnou většinu. Pane Mart'as, jste-li mlád, nebude dlouho trvat a smích Váš i manželky se změní. "Jdeme dál" prohlásil momentální kavárník č.1 a můžete vzít jed na to, že půjdou. Dokonce dál, než si ve svých hrůzných snech dovedete vůbec představit.

Re: Soumrak?

Mart'as | 28.01.2018

Nezlobte se pane Josefe,ale Vas strach s Vami sdilet nebudu. Rad pestuju v sobe nadeji, a po techto volbach (i presto ze v soucasnosti ziji v zahranici), u me ( a nejen u me) vzrostla nadeje,ze CR jiz nebude pod pravidelnym diktatem z Washingtonua Bruselu,ale ze si voli svoji vlastni konceptualni cestu.
Nejsem tak naivni,abych se domnival,ze po vynalozeni tolika prostredku na tyto volby,se "kavarna" stahne kamsi do ustrani. Ale nehodlam se vzdat smyslu pro humor,ktery je nam slovanum blizky.
Proto jeste jednou ten clanecek chvalim,protoze i presto,ze v pristich pet let budeme muset byt ostraziti,nemeli bychom ztracet smysl pro humor.
Timto Vas zdravim a preji hezky den

Re: Soumrak?

Cico Ciciak | 29.01.2018

Celý svet (a teda i EÚ alebo ČR) čakajú v nasledujúcich 10-15 rokoch také významné zmeny, v ktorých liberáli už z princípu nedostanú pre seba od väčšiny ľudí svoju ďalšiu šancu!

Re: Soumrak?

skeptik | 29.01.2018

Dnešní zapálení svazáci vyhasnou v konfrontaci s realitou, tedy až zakončí studií a budou si hledat práci. Berte to takhle, 51% voličů se už nenechá pravdoláskaři mediálně manipulovat, což je dobrá zpráva. Vzpomeňte jak to bylo ještě za Klausova presidentování, havlistickou europropagandu žralo 90%+ lidí.

Re: Re: Soumrak?

Sigge Raif | 30.01.2018

Dobry nazor kdo neni uplny blb a zaprodanec mel by prohlednout

Re: Soumrak?

nemesis | 30.01.2018

Hmm,přání je otcem myšlenky,ale lidé se nenechají balamutit stále víc a věřím tomu,že ten nýmand se raduje předčasně,možná,že dál nepůjde,že škobrtne při první příležitosti.

Diky za pobaveni

Mart'as | 28.01.2018

:-))))) dekuji autorovi, s manzelkou jsme se uprimne zasmali.

Přidat nový příspěvek