Ruská «výchovná» salva zničila světovládu USA

09.10.2015 17:45

převzato/isstras.eu

 

Ve světě fungovala představa, že konvenční nejaderná výzbroj Ruska je na nízké úrovni a není schopná čelit «nejlepší armádě světa» za kterou ji vydávaly USA. Tuto verzi ovšem podporovali i sami ruští vojenští experti. Zato nynější «experti» zemí bývalého východního bloku už zapomněli to, co znali i děti na základce: Že když něco Rusko předvádí a prodává, v dílnách a ve vývoji jsou o dvě, spíše o tři generace výš. Ruská salva z Kaspického moře nezasáhla jen ISIL, ale definitivně ukončila unipolární svět.

 

Známý ruský vojenský expert Konstatnin Sivkov, stejně jako jeho kolegové, předkládali světu téze, že v souboji konvenčními zbraněmi Rusko proti USA neobstojí. Tomu všemu ale bylo možné věřit pouze do 7. října, kdy Rusko jedním výstřelem přesvědčilo celý svět, že «hrátky» na slabého soupeře se staly minulostí.

Co se vlastně stalo, a proč by to mělo mít klíčový význam? Ve středu 7. října, zrovna v den narozenin ruského prezidenta  Putina, jedna jediná ruská Kaspická vojenská flotila dokázala jedinou salvou šestadvaceti raket typu «Kalibr» nejen zasáhnout vojenské základny Islámského státu v Sýrii, ale zároveň nadlouho vyklidit ze všech aquatorií americké námořnictvo jako demonstraci jeho síly či dokonce hrozby.

Malé tajemství s vekým dopadem

To, co Američané a jejich spojenci netušili, byl «vylepšený» typ raket, s jejichž pomocí se smrtící kanonáda odehrála. Podobný typ raket «Kalibr» byl totiž dodáván na export a dosah těchto střel s plochou dráhou letu byl pro vyvážené kusy stanoven 300 km. Američané proto v klidu předpokládali, že Rusko bude mít k dispozici tak dvojnásobný dosah, tady zhruba 600 kilometrů.

Reálný dostřel «Kalibru» ovšem po ruské salvě donutil hochy v Pentagonu ze svých křesel když ne vyskočit, tak určitě povstat. Ruské střely bez problému překonaly vzdálenost 1500 kilometrů a přesně zasáhly cíl s maximální odchylkou 3 metrů. Podle všeho ale, ani tato vzdálenost není pro Rusko u těchto střel limitem. Ve vojenských kuloárech se hovoří až o 4000 kilometrovém dosahu.

Všechno je v okamžiku jinak

Co jednoznačně skončilo, je představa Západu, že Rusko je svým stavem konvenční výzbroje schopné leda tak ubránit vlastní hranice, nebo nahánět mořské pytláky. Zejména se to týkalo Černomořské a Baltské flotily. Jedinou výjimkou byly flotily dislokované v Pacifiku a Atlantiku, které i podle západních analýz byly schopné čelit vážnějšímu střetu.

V důsledku podobných analýz navíc Američanům vycházelo, že jejich útočné skupiny letadlových lodí (Carrier strike group – CSG) jsou takřka nezranitelné, protože by Rusko ke zničení jedné takové skupiny potřebovalo vypálit salvu zhruba stovky raket. (Podle otevřených zdrojů disponují USA asi deseti takovými skupinami.) Rusko by podle analytiků Pentagonu muselo soustředit do jednoho místa takřka všechny své lodě Severní a Pacifické flotily. Tím by se Rusko podle těchto expertů vyčerpalo a ostatní americké skupiny CSG by už pak nerušeně kralovaly ve světových vodách.

Co všechno je Rusko schopné kontrolovat?

Podívejme se nyní na schopnost doletu střely, která, jak je jasné z předchozího, není ani 300 ani 600 kilometrů, ale dokonce více než 1500 kilometrů. To neznamená nic jiného, než že je Rusko schopné se svou Kaspickou a Černomořskou flotilou zničit každého nepřítele ve východní části Středo-zemního moře i v Perském zálivu, zatímco Baltská flotila drží v šachu Severní moře, La Manche a část Norského moře. A to vše, aniž by ruské flotily musely opustit vlastní výsostní vody.

A to už nemluvíme o schopnosti Severní flotily držet v šachu severní část Atlantiku, nebo Tichomořské flotily – odstřelit každého, kdo se bude «šplouchat“ v Pacifiku na sever od Havajských ostrovů. Vyplývá z toho hlavně jedno: Námořnictvo USA už není schopné ohrozit region Eurasie.

Konec všemohoucnosti

Pro Američany je ovšem naprosto děsivá už sama představa, že Rusko může raketami letectva zasáhnout Spojené státy, aniž by opustilo svá teritoria vzdušného nebo námořního prostoru. Amerika, která se roky chovala jako potrhlý puberťák s pocitem všemohoucnosti, dostala přesně těch pár facek, nezbytných k tomu, aby se postavila nohama na zem a místo sebestřednosti zapnula i mozek. Kdyby jen z pudu sebezáchovy.

Rusko svou salvou dalo jasně najevo, že už nikdo nebude beztrestně útočit na jeho spojence. Už nikdy se nebude beztrestně opakovat Jugoslávie, Irák, Libye či další země.

Vzbouří se i Evropa?

Pro nás je jistě důležitější, že si to museli uvědomit i lídři zemí Evropy. Je třeba vzít v úvahu, že i oni leckdy museli poslouchat se skřípěním zubů diktát toho «sebestředného fracka», který uměl pouze rozkazovat, a to jen v zájmu vlastní země, naprosto bez ohledu na potřeby a zájmy svých «spojenců». I oni měli strach z domnělé nepřemožitelnosti Spojených států. Žili s představou, že «před Amerikou nás přece nemá kdo ochránit».

V tuto chvíli je už ale jasné, že se svět má na koho obrátit o pomoc proti svévoli hegemona. Unipolární svět skončil, a tak budou muset Spojené státy nasadit alespoň masku slušnosti při jednání se svými vazaly. Už na ně nebudou moct zadupat, protože vazalové už mají kam jít a ke komu se utéct.

USA si musejí připomenout slušné chování

Počítat s tím, že by se EU nebo NATO rozpadly hned zítra poté, co jejich lídři vykoupí pampersky, by bylo přinejmenším příliš optimistické. Je tu ale jiný zajímavý «výchovný prvek». Amerika se už odnaučila slušnému chování, vyjednávání či snad dokonce dodržování dohod. Teď se to bude muset znovu učit, a to ausgerechnet ve chvíli, kdy hrozivě dupala na evropské země, že jsou «povinny» podepsat smlouvu TTIP, i když je pro tyto státy zničující.

Hegemon zemřel, nastává znovuobrození éry bipolárního či dokonce tripolárního světa. Evropa tak má nyní na výběr. Zůstat nyní už v dobrovolném otroctví USA, nebo začít jednat v souladu se zájmy svých národů. A tak jediná salva může začít měnit vývoj a směřování světa.

Proč Rusko pálilo zrovna z Kaspického moře?

A je tu i další otázka, na níž je dobré znát odpověď. Proč si Rusko vybralo ke své «slavnostní“ salvě zrovna Kaspické moře? Pomiňme fakt, že z blízké vzdálenosti by to nemělo zdaleka onen potřebný demonstrační efekt pro «výchovu» Pentagonu. Pragmatickou stránkou věci je ale fakt, že pro přelet raket je třeba povolení, které lze od spojeneckých zemí jako je Írán a Irák získat podstatně snáz, než například pro útok z Černého moře od Turecka, které neustále protestuje proti ruské účasti na likvidaci teroristů Islámského státu.

 Trocha technikálií na závěr

Připomeňme si ještě, co je to vlastně «okřídlená střela“ či střela s plochou dráhou letu, o níž je v článku řeč. Je to vlastně takový bezpilotní letoun, který se pohybuje ve velmi malých výškách. Střely «Kalibr» mohou nad mořem klesnout do výšky 20 metrů nad hladinu, na pevnině letí ve výšce 100 – 150 metrů. Vzhledem k naprogramovanému navádění je většinu svého letu v režimu «rádiového klidu», takže zachycení střely nepřítelem je v podstatě nemožné.

Vzhledem k tomu, že střela «kouká», je schopná překážku nejen přeletět vrchem, ale i s boku. Díky dokonalému systému navigace «vidí» i v naprosté tmě, tedy tehdy, kdy sama spatřena být nemůže. Při doletu k cíli je raketa schopná vyvinout rychlost až 3500 km/h, během letu je rychlost samozřejmě nižší.

zdroj: www.isstras.eu/cs/2015/10/09/ruska-vychovna-salva-znicila-svetovladu-usa/

 

Diskusní téma: Ruská «výchovná» salva zničila světovládu USA

re

stano | 10.10.2015

Propaganda z Ruska na tejto stranke nema obdoby.Vyvolat v ludoch falosne pocity na zaklade postrcenych nepravdivych informacii, je nieco co casto vidiet na leva net.Cudujem sa ze to vela ludi zerie. O ano tvrdit ze Rusi za par dni zabili 10 000 bojovnikov isil vyzaduje skutocne prazdnu hlavu.

Re: re

jožo | 10.10.2015

prepáč, ale prázdnu hlavu musí mať ten, kto nevidí realitu je iba jednostranne informovaný...ak niekto považuje za pravdu iba to, čo tvrdia verejnoprávne - platené z jednej kapsičky - médiá... tie povedia pravdu až vtedy, keď sa jej nedá vyhnúť a je verejne známa... sú tak drzé, že sa ani neospravedlnia za predošlé klamstvá... takže, pozor na to, kto má a nemá prázdnu hlavu..

Re: re

Jana | 10.10.2015

Stano, smysl stránek leva net Vám zřejmě unikl. Zkuste si vyčistit mysl, oprostit od šumů, nemyslet jenom hlavou, ale i srdcem a časem se Vám možná oči otevřou. Ano, jsou zde odkazy na ruské zdroje, ale nebude to tím, že se nejvíce přibližují pravdě? Každý ví, že propaganda jede v plné síle na obou stranách, ale je na nás, aby jsme ty střípky pravdy objevili, abychom se naučili oddělit zrno od plev. Možná, jak píšete, "to vela ludi zerie" proto, že jim to něco dává, co Vám ne, najdou zde ty střípky-informace, které hledají. Nemyslím, že návštěvníci těchto stránek jsou jenom zaslepení a nekritičtí obdivovatelé Ruska, právě proto, že zaslepení nejsou, intuicí cítí, kde je pravda, učí se. Nic ve zlém, takto to cítím, pěkný večer.

Re: re

Lucie Nováková | 10.10.2015

Musí to sedět. Musí to zapadat do sebe dohromady. Mně to do sebe zapadá. V horizontu historie několika tisíc let, mýty, "oficiální historie" a její nejasnosti, teroristická historie USA, kdo tahal za nitky ve II. sv.v., pravda o chemikáliích v jídle, v lécích, lži o rakovině, jezuité, templáři, evoluce a vznik člověka, pravda o Ježíši Kristu atd. atd. atd. Odpovědi na nejasnosti z dřívějška. Všechny ty informace se doplňují do kaleidoskopu a dává to smysl. A já se divím, že to někteří pořád ještě nevidí, kdo vás klame. Já se divím, jak takový Obama může z huby vypouštět ty lži a nesmysly. On se ráno probudí, podívá se na sebe do zrcadla a řekne si: "Achjo, už zase dneska budu muset kecat ty nesmysly." Víte, být obhájcem nade vší pochybnost usvědčeného vraha, není vůbec jednoduché. Ale možná si ho představuju lidštějšího, než ve skutečnosti je. Ale to je fuk, to jen tak. Už umím azbuku. Jen mi vadí, že v té učebnici nejsou obrázky. Potřebuju dělat něco zcela zbytečného, co po mně nikdo nepožaduje, jen tak pro radost. Mějte se.

Re: Re: re

Jana | 10.10.2015

Ano, hodně lidí začíná otvírat oči - oči okna do duše. Jen ten kaleidoskop bych opravila. Žádná rozbitá, náhodně poskládaná sklíčka.

Re: re

Vandal | 11.10.2015

Vazne? Tak to by ma potom naozaj zaujimalo, obdoba coho su "spravy" a "informacie", ktore sa na nas valia z 90% vsetkych televizii, novin, magazinov a vseobecne medii. Mimochodom, ako spravny rusofob si typicky neuviedol ani jednu jedinu propagandu a "postrcenu nepravdivu informaciu", ktorych tu je "casto vidiet". Nemal by to byt predsa problem ked je ich tu tolko, nie? ... ibaze by bol problem niekde uplne inde.

Překvapení to asi bylo

Marek | 10.10.2015

Překvapení to asi bylo, protože americká letadlová loď Theodore Roosevelt okamžitě vypadla z dostřelu a opustila Perský záliv.

Re: Překvapení to asi bylo

Peter | 10.10.2015

Určite to bolo prekvapenie. Ale prekvapením nebol ani tak dolet rakiet, ale skôr nasledovné skutočnosti:
1. Aby mohlo Rusko zasiahnuť Sýriu z Kaspického mora, museli rakety preletieť nad územím Iránu a Iraku. Keďže ani jedna z týchto krajín následne neprotestovala, znamená to, že Rusko súhlas dostalo, minimálne neoficiálny. U Iránu to prekvapenie nie je, ale vláda Iraku bola doteraz považovaná za lojálnu k USA, čo sa v tomto prípade príliš nepotvrdilo.
2. Rusko poslalo odkaz, že sa cíti dosť silné na obranu svojich záujmov. Treba si uvedomiť, že podobný výsledok mohlo Rusko dosiahnuť aj oveľa lacnejšie, klasickým leteckým bombardovaním. Čiže odpálenie rakiet treba chápať aj ako odkaz politický.

Re: Překvapení to asi bylo

Petr | 09.12.2015

No jasně :-D prchli celí podělaní a v nejbližším přístavu celá posádka požádala o vyřazení do civilu ! :-D Co ???

Rakety Kalibr

Peter | 09.10.2015

článok som si so záujmom prečítal. Napriek tomu len jedna poznámka. Nie je žiadnym tajomstvom, že rakety Kalibr majú dosah až 2500 km, pri presnosti zásahu 3,08 m a priemernej cestovnej rýchlosti okolo 750-800 km/h, pričom v záverečnej fáze dopadu môže raketa zrýchliť až na 3500 km/h. Toto bol známy fakt aj predtým, ktorý nikdy nespochybňovali ani Rusi. Takže neviem, prečo sa v článku píše o dosahu nejakých 300 km...

Re: Rakety Kalibr

Robo | 09.10.2015

Tvoje údaje mohli byť pre všetkých bez s-vedomia len "Ruskou propagandou".
Tak ich teraz sotva niekto nazve..

Re: Re: Rakety Kalibr

Peter | 09.10.2015

Nemyslím si. že by niekto spochybňoval maximálny dosah tohto typu rakety. Maximálne by mohla byť spochybňovaná jej presnosť. Ale ani to vlastne ani veľmi nie, lebo raketa 3M14 Kalibr je Ruskom vyrábaná tiež na export pod názvom Club a jej parametre sú podobné. Navyše rakety Kalibr sa vyrábajú v prevedení ako námorné strely práve z toho dôvodu, lebo na námorné rakety sa nevzťahuje zmluva INF medzi USA a Ruskom, ktorá bola naplnená ešte v roku 1991. V prípade, že by bola raketa Kalibr, alebo jej derivát, uvedená do výzbroje v pozemnom prevedení, bolo by to porušenie uvedenej zmluvy práve z dôvodu doletu. Mimochodom, sú obavy, že práve Ruská pozemná raketa R-500 Iskander K, je derivátom námornej rakety Kalibr. Ak by to bola pravda, tak to by už skutočne znamenalo porušenie uvedenej zmluvy INF.

Re: Re: Re: Rakety Kalibr

Robo | 09.10.2015

1. (jedine) RF zmluvy dodržiava
2. PRÍPADNÁ zmluva so skrytým textom "US vojsko bude vždy disponovať najúčinnejšími zbraňami", je neplatná už od začiatku.

3. od 28.9.2015 (najneskôr) už sú a budú v platnosti len také medzinárodné zmluvy so strategickým významom, ktoré (aj keď nevyslovene) obsahujú slovíčko "svedomie", "spolupráca", "česť", "mier", "sloboda".
V tom "ruskom" význame, nie v "americkom".

Re: Rakety Kalibr

Jana | 10.10.2015

Vaše odpověď je logická pro Vás, pro mne, ale! Co slyšíme již několik let každý den, den za dnem, Amerika vše nej, nej, nej, nejlepší demokracie, nejlepší národ, nejlepší armáda,.... A o Rusku? Zaostalá země, ožralý mužici, zaostalý národ, každá špína se hodí. Takže si myslím, že se najde dost lidí, kteří více známých faktů nevědí. Připadají mi někdy jak v transu, sednou ke zprávám v TV, nechají si nahustit do hlavy snůšky lží a polopravd a myslí jaký nemají přehled. Co pro Vás není žádným tajemstvím, pro jiného může být úplně nová informace. Pěkný den.

našou najväčšou zbraňou je naše srdce

Robo | 09.10.2015

https://youtu.be/25f3tEFz7vA

"..v srdci je pamäť, v nebesiach Ruská (Slavjanská) vlajka.."

Re: našou najväčšou zbraňou je naše srdce

jana | 10.10.2015

moc pěkné, až se mi chtělo brečet.

prst hore

solim | 09.10.2015

To som teda veľmo hrdý na bratov slovanov z východu.Vedel som že su dobrý už sa starých čias ale toto je iná káva.

Re: prst hore

Petr | 09.12.2015

Upřímnou soustrast !

Mooooc hezký článek

Pavel | 09.10.2015

Tenhle komentář se čte moc dobře.
Pěkně ruští hoši pěkně

no - není to hezké?????????

veronika | 09.10.2015

.....- a pak, že si vymýšlím...... :-))))))))))))))))))

Přidat nový příspěvek