RUSKÁ HRA V OSLABENÍ 2014-2017

25.01.2017 17:44

Croix

 

   Jako titulek tohoto článku se hodí použít hokejovou terminologii, protože ruská pozice v globální hře tomu dosud odpovídá. Až do tohoto roku, roku 2017, Rusko hrálo v podmínkách permanentního oslabení proti soupeři s plně obsazeným družstvem na ledě. Vedle toho je třeba mít na paměti ještě pátou kolonu v ruské „sborné,“ která dosud pracuje na soupeře proti vlastnímu týmu. Je možné přirovnání také k další hře, která velmi odpovídá ruské povaze a to k šachům, ve kterých byl ruský tým v čele s Vladimírem Putinem nucen zahajovat každou novou partii za podmínek chybějících některých figur.

   To vysvětluje způsob vedení ruské hry, který byl pro mnohé příznivce i nepřátele Ruska jen těžko pochopitelný. Nicméně v rámci možností byla hra sehrána nejlepším možným způsobem. V situaci, kdy ruské vojensko-politické síly a ekonomické podmínky nedovolovaly ideální nasazení prostředků na rázné řešení každého problému, zatímco protivník v čele s USA disponoval mnohem větším množstvím zdrojů. Výchozí pozicí pro Washington i Moskvu jsou totiž 90. léta minulého století, tedy v prvním případě vítězství a (zdánlivě) definitivní triumf, ve druhém rozklad a zánik Sovětského svazu, handicap z těžkého rozvratu 90. let zbylého Ruska, z nějž se dosud plně nevzpamatovalo, natož aby se přiblížilo alespoň vzdálené ztracené síle Moskvy z dob SSSR. Ponechme na tomto místě stranou příčiny, které k tomu vedly, byly ostatně již opakovaně rozebírány autory všech táborů, byť s různou měrou přiblížení se k realitě.

   Rusko po rozpadu SSSR však ustálo pokusy o export radikálního islámu do svého nitra skrze Čečensko a posléze dalo vědět, že se s ním stále musí počítat také ve válce označované někdy 8.8.8 v Gruzii a Jižní Osetii, když Američany připravovaná gruzínská armáda napadla ruský pozorovatelský kontingent s mandátem OSN v Jižní Osetii. Vyšetřovací komise EU v září 2009 označila za stranu, která válku vyvolala, Gruzii. Bohužel, v gruzínských řadách bojovalo i mnoho zbraní dodaných z České republiky, například samohybné houfnice ráže 152mm DANA.

   Léta 2014 – 2017 si zaslouží zvláštní pozornost, protože jsou a budou hodnocena jako přelomová. Počátkem roku 2014 se vytvořila nová situace a to převážně z iniciativy USA a jejich vazalů. Tato nová situace regionální lokace, ale globálního potenciálu, měla ctižádost nového plánu Barbarossa, tentokrát ovšem hlavně s prvky hybridní války. V podmínkách „hry v oslabení“ musela ruská „sborná“ začít hrát utkání na ukrajinském ledě a o rok později ještě přibrat utkání v Sýrii. Přičemž v případě porážky nebo i pouhého nepřihnutí boje by Rusku hrozila destrukce vnitřního politického systému a nová katastrofa spojená s převratem a kapitulací před USA. Protivník si byl jistý tím, že s daleko rozsáhlejšími zdroji a mezinárodně politickým vlivem na jeho straně bude ruská pozice velmi těžká. Podle amerických představ to Moskva neměla šanci uspokojivě uhrát, natož dát Spojeným státům lekci a postavit je do pozice poraženého, od nějž začnou otevřeně odpadávat první vazalové. Rusko však předvedlo neuvěřitelně zdařilou hru.

   Z pohledu Washingtonu to bylo jasné – předpokladem bylo, že na Ukrajině musí Rusko vrhnout do akce všechny svoje stále ne dostatečné zdroje, aby vývoji zabránilo a dostalo Ukrajinu do své mocenské sféry, když křehká rovnováha sil (či spíše ještě únosná míra nerovnováhy v neprospěch Moskvy) vzala za své vlivem puče proti Janukovičovi. Rusko se o velkou akci muselo pokusit za každou cenu. I pouhé přihlížení cestě Ukrajiny do NATO by mělo stejný dopad na vnitropolitickou i mezinárodní situaci Ruska, jako vojenská porážka v boji o ni. Washington se podle všeho domníval, že ať zvolí Moskva kteroukoliv variantu, bude muset volit velmi špatně.

   Ztráta základen na Krymu (a jejich následné využívání americkou ozbrojenou mocí) by bylo strategickou ztrátou pro Ruskou pozici v Černomoří i Středozemním moři a v důsledku i strategickou porážkou v globálním měřítku. Rakety NATO na Ukrajině coby členu NATO by nutily Rusko k rezignaci na samostatnou politiku a hájení vlastních zájmů, neboť reakční doba každého systému protivzdušné obrany na rakety odpálené od Charkova by byla příliš krátká. S Ukrajinou v NATO by se také zhroutila idea ruského světa, když by druhá největší země s většinovým ruským jazykem připadla zcela do západní mocenské zóny a Rusko by s tím nebylo schopné nic udělat. Finálním dopadem by bylo také zablokování realizace ideje euroasijského prostoru jako autonomní hospodářské zóny. USA by získaly vyřazením Ruska z pozice globálního hráče volné ruce na další akce kdekoliv ve světě, čímž by bushovsko-clintonovská politická linie dosáhla původně plánovaného vítězství. 

   Teoreticky byla ukrajinská armády ruskou porazitelná, ale obsazení velkého státu s 45 miliony obyvatel by pro  Rusko bylo vyčerpávající po všech stránkách opět s finální hrozbou vnitropolitické destabilizace. Nehledě na to, že i obsazovací akce ve stylu roku 1968 v Československu by tehdy dlouhodobě zničila vzájemné vztahy mezi většinou obyvatel Ukrajiny a Ruskem. Rovněž z mezinárodního hlediska by takový postup vedl ke skutečné izolaci a diskreditaci Ruska. PS: Pokud dojde ke změně vnitropolitického systému na Ukrajině a odstranění dnešní junty, bude v zásadě ukrajinskýma rukama.

Plán státního převratu v Kyjevě a nastolení ostře antiruského režimu neměl zdánlivě chybu. Jenže Rusové se  nepohnuli. Alespoň ne tak, jak se to od nich očekávalo u protistrany. A taky to nevzdali. Rusko jenom připojilo Krym, čímž si udrželo strategickou pozici v regionu a podpořilo v reakci na rozvíjející se teror postbanderovských polovojenských jednotek na východě Ukrajiny samovyhlášené republiky Luganskou a Doněckou. A to vše tak efektivně, že těžká krize se přelila naopak do zóny nelegálního kyjevského režimu. Američané již nemohli na Krym, rakety nemohou k Charkovu a Ukrajina do NATO. Dnes víme, že už ani nemůže pokračovat v reálné asociaci s Evropskou unií. Dál už se nedělo nic. Past nesklapla a Putinův tým dosáhl maxima možného za podmínky uchránění vlastních zdrojů před vyčerpáním nebo zapojením do rozsáhlého válečného konfliktu. Přitom Rusku zůstala strategická pozice v Černém moři s možností snadného přístupu do Středozemí. Místo strategické porážky se podařilo udržet stabilitu vnitropolitického systému a podpora prezidenta Putina dosáhla vrcholu. Finanční zátěž s vydržováním ukrajinského režimu zůstala na EU a Spojených státech amerických. Na Ukrajině se dnes diskredituje spolupráce s EU a USA, která zemi nepřináší to, co sami Ukrajinci očekávali. Situace na Ukrajině není vůbec dobrá, ale nejhoršímu se Rusko vyhnulo a tak je to teď, tak to může prozatím zůstávat. I roky. Čas pracuje na Rusko a po zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států, kdy lze očekávat vytvoření už nějakou dobu naznačovaných nových vzájemně uznávaných mocenských a ekonomických zón ve světě, bude pracovat ještě více.

   Kritická situace se však pro Rusko nevyvinula jen na Ukrajině, ale také v Sýrii. Pokud by Rusko nechalo padnout Asada - po několika letech války na syrském území oslabená vládní Syrská arabská armáda se už proti islamistickým bojovníkům držela s vypětím všech sil vytlačená do západní části země – i to by bylo strategickou porážkou v  důležité oblasti, kterou je Blízký východ. Rusko by závažně utrpělo ve své postupně budované pozici mezinárodního Lída, neboť by nebylo považováno za relevantního partnera – po ztrátě či také ponechání svému osudu  syrského partnera. Ruská pozice, slabší než americká, se tak ocitla ve dvojitých kleštích. V případě syrského pádu by USA zcela ovládly Blízký východ, vytlačily odtud Rusko a Írán by se ocitl v těžko řešitelném postavení. Zapomeňte pak na to, že by se pak ještě mohl objevit třeba na Filipínách nějaký Duterte, nebo že by mohlo Clintonové uniknout vítězství v prezidentských volbách…  Jiný výsledek, než úspěch americká administrativa neměla důvod předpokládat. Rusko nemohlo konfrontaci s proxy zastoupeným protivníkem nepřijmout, nezapojení se do konfliktu by mělo stejný důsledek jako zapojení ukončené vojenskou porážkou…

   Ani v druhé pasti Rusko nejednalo tak, jak se předpokládalo. Sýrie se nestala druhým Afghánistánem a zatížení ruských zdrojů, které neuvízly o rok dříve v ukrajinském konfliktu, zde zůstalo na nejnižší možné úrovni, s maximální možnou efektivitou. Takže ani v Sýrii se nepodařilo Rusko přinutit nebo nalákat, aby bojovalo s nasazením příliš mnoha sil a zdrojů a to si udrželo dostatečné rezervy pro blokování situace na Ukrajině. Ukázka ochoty i schopnosti účinně a efektivně hájit relativně vzdáleného spojence, kterou Rusko předvedlo nasazením vojenského leteckého kontingentu v Sýrii se naopak stala velkým vítězstvím ruské „sborné“ a porážkou politiky USA na Blízkém východě. A to porážkou natolik těžkou, že lze konstatovat, že zásadní měrou podryla dosavadní vliv Washingtonu v této oblasti světa. Dnes je dotazována hlavně Moskva, jaký má postoj k různým problémům, které je třeba řešit v této oblasti, zatímco oddaným spojencem USA zde zůstává pouze v jemenském problému se zmítající Saúdská Arábie.

   Ukázalo se také velmi prozíravým, jak tým kolem Vladimíra Putina reagoval na situaci kolem sestřelení stíhacího bombardéru Su-24, vyhnul se vojenské odpovědi Turecku a ponechal otevřené dveře Erdoganovi pro usmíření. Ponechme stranou, zda to bylo možné i proto, že zasahující F-16 možná nebyla až tak turecká, jak se tvrdí. Když Erdogan zjistil, že je pro něj chystán osud egyptského Husního Mubaraka, využil šance k otočce a svým náhlým postupem jak vstříc k Rusku, tak proti turecké proamerické páté koloně v armádě a dalších silových rezortech podlomil americký vliv v Turecku. Vzhledem k tomu, co se tehdy v Turecku, jakožto členu NATO, odehrálo, je zřejmé, že NATO, tak jak je oficiálně na papíře, de facto už nefunguje, jestliže jeho po americké druhá nejsilnější armáda bojuje prakticky v koalici s Ruskem proti americké proxy armádě v podobě Islámského státu a dalších všemožných islamistických uskupení. Seriozní a zároveň důsledná politika Ruska na Blízkém východě získala či udržela na jeho straně Írán, Egypt a v respektující pozici i Izrael. Nedošlo k žádné tak často akcentované „izolaci Ruska,“ ale naopak Washingtonu. To, jakožto důsledek neúspěchu v Sýrii znamená pro Spojené státy debakl jejich vlivu v tradiční a pro ně strategické oblasti Blízkého východu. Sborná opět soupeře přehrála z nemožné pozice.

   Aktuálně probíhala jednání o urovnání v Sýrii v kazachstánské Astaně. Hlavními hráči jsou zde Rusko, Írán a Turecko. Spojené státy byly přítomny prakticky pouze jako pozorovatelé. Při návratu ze Sýrie se ruský letadlový křižník Admirál Kuzněcov zastavil u břehů Libye, kdy ho navštívil libyjský generál Haftar, který by měl mít ruskou podporu včetně dodání zbraní za účelem konsolidace situace v rozvrácené Libyii. Situace ve světě se mění před očima. Zaslepení stoupenci starého unipolárního systému v českých zemích a po celém světě dští síru na všechny nové trendy a na své oponenty. Leckdo očekává novou „Jaltu“, tentokrát ovšem mnohostrannou. Zmiňoval jsem už výše význam volby Donalda Trumpa jakožto šance na mírový, či co nejméně krvavý přechod k multipolárnímu světu. Pro úplnost bych dodal jedno. Doufejme, že éra trojice Trump – Putin - Si Ťin Pching bude dobou realismu v mezinárodních politických vztazích. A přinese také novou šanci pro skutečnou Evropu, která toho času opravdové lídry nemá.

 

Diskusní téma: RUSKÁ HRA V OSLABENÍ 2014-2017

skvela prace

stichi | 26.01.2017

diky za clanek autorovi,diky Putinovi za tema v tom clanku.Pratele MIR vsem svobodomyslnym lidem a dik vsem co za svobodu bojuji.

výborné shrnutí

M.C. | 26.01.2017

Ano, dalo by se tam pár věcí doplnit, ale podstatu situace to velmi dobře vystihuje.
Držím palce, všem rozumným, konstruktivním a zodpovědným lidem na celém světě, kteří mohou a chtějí pro zlepšení situace něco udělat. To jsme vlastně tak trochu my všichni.
Připomeňme si, že Bůh pomůže tomu, kdo si pomůže sám.

Moc

David | 25.01.2017

hezky sepsané. Díky.

Re: Moc

udo | 25.01.2017

Isto..v mnohom sa dá súhlasiť,
no hneď to posledné..lídrov = vodcov = fírerov..
to je veľmi skreslená predstava, perspektíva.

Kľúčové pre bezpećnosť rozvoja polulácie
je vždy hlavne zvyšovanie miery chápania..

Mravy, morálka?
Človek sa nerodí zlý.
T.j., keď chápe realitu dostatočne,
drvivá väčšina sa nebude správať egoisticky (sociopaticky).
Miera slepého konzumistického egomaniactva sa bude znižovať.
Keď už ničím iným, tak podľa pravidiel sociálnej hygieny:
Jedinec, druh, čo ohrozuje biosféru, svoje domáce pole, bude konštelačne EliMínoovaný..

Sloboda je nevyhnutnosť vedomá.
Ak žijem v ilúzii, nemôžem sa reálne slobodne rozhodnúť
Až keď mám aspoň nejakú predStavu (proGnozu) reAlity,
viem, čo ma čaká, ak neurobím to, čo treba.

Inak povedané:
Ak neviem čo treba spraviť, ako sa môžem rozhodovať,
azda podľa "osvieteného" fírera?

No na inej úrovni chápem..ako to asi autor myslel.
Len som chcel naznačiť na konkrétnom príklade
ďalšiu najbližšiu uroveň chápania, ak by hrozilo,
že zostať na tejto nepôjde.. čo globálne aj nie len že "hrozí"

K Sýrii

KL | 25.01.2017

Výborné zhrnutie, hodné do novín. Doplnila by som k významu Sýrie - nešlo len o pozíciu lídra v oblasti Blízkeho Východu, alebo o jeho vyčerpanie na spôsob Afganistanu. Pre Rusko to bolo existenčne dôležité. Do Sýrie mala predsa napochodovať Čína s Iránom, a to takým spôsobom, aby de facto ISIL vytlačili nahor, do Ruska. To malo spustiť východnú vlnu migrácie. Takže Rusko sa vlastne bránilo a bráni na území Sýrie.

Trefné shrnutí

Přemek | 25.01.2017

Dovolím si pouze upřesnit, že Krym nezůstal ukrajinský pouze a jen díky Krymčanům, kteří se v roce 2014 již potřetí po destrukci SSSR vyslovili pro nezávislost na Ukrajině a preferenci spolupráce s RF. Obdobně to je i s oběma "samozvanými" republikami na výchdě Ukrajiny - i tam proběhl plebiscit s celkem předpokládatelným výsledkem. Jinak zdařilý souhrn událostí okořeněný hokejovou terminologií. Za sebe pouze dodám, že letošní rok je přelomový v mnoha rovinách. Nejde pouze o posílení globální pozice RF na úkor zcela selhavších USA. Jde současně o odhalování svobodné energie pro celý svět díky průlomovým vědomostním postupům vpřed ohledně povahy Země jako elektromechanismu. Dále jde o první kroky zpět mezi společenství živé přírody s mentálními funkcemi, doposud prakticky neznámými a nyní se začínajícími šířit. dalším přelomem je postupné oddělování rigidní etlitní politické slupky od zdravého jádra společnosti, které již vidí nutnost vědomostně měkce řízené moderní sociální společnosti založené na lidských vědomostech, sebeovládání, samostatnosti a současně vůle k nekonkurenční spolupráci s ponecháním soutěživosti v kvalitativní a zdojově udržitelné oblasti. Vidím to pod všemi diskusemi a šířím to dále.

Re: Trefné shrnutí

Perun | 26.01.2017

čo máš na mysli pod touto vetou? :

Dále jde o první kroky zpět mezi společenství živé přírody s mentálními funkcemi, doposud prakticky neznámými a nyní se začínajícími šířit.

Více zde: http://leva-net.webnode.cz/discussion/?tid=200010974&mid=200135991

Inak článok je dobré zhrnutie. Avšak hlavným vysvedčením pre mňa bude situácia na Ukrajine. Zatial tam vládne junta a priťahuje šróby (napr. neustálym vraždením a ostrelovaním domov na Donbase, alebo najnovšie chystaným zákonom o štátnom jazyku - proti ruskému.) Na 2.strane - je treba uznať VVP, že sa oplatilo čakať - na Trumpa. Stačí uviesť len 1 meno - Manafort - a junte musia vlasy vstávať dupkom od hrôzy :-)

:CROIX

PESS | 25.01.2017

Priatelu výborný článok...vidím to presne tak isto,ako je napísané...Bravoooo Croix,Bravoooo Russia ,)

Dobré shrnutí !

Dan | 25.01.2017

!!

Přidat nový příspěvek