Polský generál odmítl podporovat Ukrajinu

17.04.2015 19:41

ТаuRus |

"Odvolávám vše, co jsem dříve říkal o podpoře Ukrajiny», — prohlásil v rozhovoru pro Gazeta Prawna generál Waldemar Skrzypczak, v minulosti - velitel Pozemními vojsky a náměstek ministra obrany Polska. Podle jeho slov, už není důvodů se domnívat, že Ukrajina bere ohledy na Polsko. Tuto reakci generála vyvolal zákon, který přijala Nejvyšší rada Ukrajiny, glorifikující činnost členů UPA, kteří jsou zodpovědní za vraždu 100 tisíc polských civilistů během Volynské řežby v létech 1943 - 1944. Hlasování o tomto zákonu proběhlo hned poté, jak z tribuny ukrajinského parlamentu prezident Polska Bronislav Komorowský rozdával lichotky Kyjevu.
«UPA zabila mého strýce, přitloukli hřebíky ke dveřím od stodoly, zemřel až za tři dny, — prohlásil generál. — Jejich zvrhlost je za hranicemi lidského chápání. Dokonce nacisté nevymysleli nic takového, co dělali Ukrajinci. Navíc, Ukrajinci nezačali vraždit Poláky teprve v roce 1943, ale ještě v září r.1939. Kdo ví o tom, že když naše vojáci odstupovali k Maďarsku a Rumunsku, zaútočili na ně ukrajinští bandité? Rád bych věděl, jakou budoucnost připravuje prezident Ukrajiny Petr Porošenko, na základě čeho - krvelačného nacismu? To je hrozné. Ukrajinci se musí zbavit nacionalismu, jinak jejich spolupráce s Poláky bude velmi složitá, prakticky nemožná».
Připomínáme, že dříve generál mluvil o tom, «Ukrajina potřebuje zbraně». Letos v lednu, Polskie Radio dla zagranicy odvysílalo pořad, ve kterém, Skrzypczak řekl, že Ukrajinci potřebuje zbraně pro útočné operace, konkretně tanky. «My máme přebytek tanků, které můžeme opravit a předat Ukrajině. Ale s jednou podmínkou, že tanky předáme s bojovým zařízením, protože musí mít možnost bojovat s ruskými tanky», — prohlásil generál. Také dodal, že čím dříve Ukrajina dostane zbraně, tím lépe. Protože posílení ukrajinské armády poskytne možnost rychleji zahájit mírová jednání, protože sankce na Kreml «neudělaly žádný dojem». Bývalý velitel Pozemními vojsky Polska poznamenal, že «Ukrajina nemá ten potenciál, který by dovolil zvítězit nad separatisty."

http://www.regnum.ru/news/polit/1916399.html