Krvavé fiasko v Mosule: Koalícia USA má úžasné straty

20.11.2016 09:35
Atevi


Vojenský zdroj uviedol Russkoj vesne podrobnosti o krvavej operácii na oslobodenie irackého hlavného mesta ISIL. Operácia na oslobodenie Mosulu sa dostala do štádia „prekĺzavania“. Rad víťazných hlásení o oslobodzovaní aktuálneho predmestia tohto mesta bolo nahradených operatívnymi pauzami. Zatiaľ čo západné médiá uvádzajú príbehy o šťastnom vyslobodení obyvateľov Mosulu, na Youtube sa objavili videá s odstrelmi amerických tankov M1A1 Abrams samovražednými automobilmi, najmenej stovka kusov (!) horiacej obrnenej techniky vládnych síl a aj iné dôkazy o tom, že irackí vojaci zapadli v krvavých pouličných bojoch.
O obrovských stratách nepriamo hovoria oficiálne údaje. Aby bolo možné pozitívne ovplyvniť verejnú mienku, na televíznych kanáloch ako CNN alebo BBC prizvaní odborníci odhadujú straty útočiacej koalície ako jeden mŕtvy z vojenskej koalície na dvoch mŕtvych teroristov ISIL. Takýto pomer podľa základov vojenskej vedy nie je v prospech dobre vycvičených a vyzbrojených bojovníkov, ktorí sa bránia v opevnenom meste. Také niečo môže byť odôvodnené len vysokou účinnosťou bodových útokov lietadiel a delostrelectva.
Ale súdiac podľa skutočnosti, že prakticky každý nálet je sprevádzaný desiatkami mŕtvych a zranených civilistov (ktoré aktuálne verne zaznamenávajú iracké médiá), koaličné sily sa nemôžu pochváliť špeciálnou selektívnosťou svojich útokov. Plne to zodpovedá taktike na zemi : už obišli celý svet obrazy irackých vojakov, ktorí polievali prudkou paľbou bez rozdielu všetko okolo na uliciach Mosulu.
Avšak, ak máme považovať za adekvátne hodnotenia západných expertov, vyvstáva otázka: podľa ministerstva vnútra Iraku, za mesiac bojov v Mosule bolo zničených asi 2800 isilovcov zo 4-5 tisíc, ktorí od začiatku ovládali mesto a jeho okolie. Teda, ak máme veriť „hovoriacim hlavám“ zo západnými televíznych kanálov, straty koalície v minulom mesiaci (!) nesmú byť menšie ako 1500 (!) vojakov (pri pomere 1 vojak ku 2. radikálom).
V každom prípade, fotky a videá z bojového priestoru svedčia o desivých stratách ozbrojených síl v Iraku. V tejto súvislosti stojí za zváženie, čo je vlastne príčinou neúčasti ostatných členov koalície na útoku na Mosul – okrem federálnej irackej armády a špeciálnych jednotiek amerických ozbrojených síl (ktorá podľa oficiálnych údajov už stratila najmenej 22 zabitých).
Na západ od mesta je tzv. šiítska milícia. Na severe a východe – kurdská milícia Pešmerga a sunnitské kmene. Oficiálne bolo konštatované, že oslobodenie Mosulu má byť vykonávané výhradne pravidelným vojskom v Iraku. Teraz by sa však dalo uvažovať o tom tak, že len oni nemali možnosť odmietnuť zúčastniť sa tejto operácie…
http://rusvesna.su/news/1479492986

 

Diskusní téma: Krvavé fiasko v Mosule: Koalícia USA má úžasné straty

odozva

pepo | 22.11.2016

tak vidím, že ste síce k situacii na fronte nič nenapsali, ale ste prekecali o jednom slove všetko čo sa dalo. proste ste ukecaný ako pepáci

Re: odozva

Jox | 23.11.2016

Pochopenie jedneho vedie k pochopeni dalsieho. To, ze to bude nevydarena akcia sme vedeli uz pred tym, v podstate jeden spojenec SSA bojuje proti druhej irregularnej armade SSA, takze si to riadia, ako chcu.
No taketo pochopenie manipulacii a svetovych zakulisnych aktivit zacina niekedy z pochopenia manipulacii s negativnymi a pozitivnymi vyznamami, o com sa nasledne dole rozbehla diskusia. Ono totiz ti ludia co nechapu sa spravne spytali a ked uvidia preco im nedaval tento clanok , resp. jeho nadpis zmysel, bud sa uz nevratia, alebo sa zacnu zaujimat o dalsie manipulacie na nich nachystane. A vysldok bude oSVI(e)Tnie. A potom uz diskusia o frontovych informaciach nebude potrebna
Bud zdravy a pekny den

Přišlo mi mailem

petr | 20.11.2016

Ahoj, někteří píšete, že se vám to líbí a že vás to zajímá ,tak vám za to moc děkuju. Dnešní email, bude zase tak trochu o válce, a věřte, že mě je dost líto, že nemohu psát nějaké pěkné romantické věci, a tak samozřejmě chápu, když to někdo nemá náladu číst. Nasávám každou informaci, která se týka tohodle epického spektáklu .Denně dostáváme update z fronty, a tak jsme v obraze kde se zrovna bojuje a kterou oblast koalice zrovna osvobozuje, abychom byli připraveni na příjem raněných. Bitva o Mosul má tři fronty. viz mapka

http://isis.liveuamap.com/

Jižní, na které bojuje regulérní irácká armáda se snaží osvobodit oblasti kolem zničeného letiště. Jedná se víceméně o otevřený terén,takže by to neměl být z válečného hlediska tak velký problém. Zato na východní frontě probíhá osvobozování obytných čtvrtí Mosulu a bojuje se zde o každý dům a v domě o každý pokoj je navíc obývána civilisty jenž jsou tam násilně drženi ISIS jako živé štíty.Do téhle oblasti je nasazena specialní jednotka zvaná Golden legue(nevím už přesně,ale tak nějak),která je momentálně považována za nejlepší jednotku na středním východě a má velké zkušenosti s bojem v městské zástavbě.Tato jednotka si vydobyla svou reputaci v minulosti,když byla nasazena k obraně rafinérie kdesi ve středním Iráku a tu udržela po celou dobu v obklíčení Islámským státem,kterému se nepodařilo tohle malinké,ale strategické místo nikdy dobít.Poslední je severovýchodní fronta,kde je nasazená 16.irácká brigáda ta osvobozuje oblasti kolem města Tell Keppe a snaží se spojit z východní frontou.Z téhle oblasti přijímáme většinu zraněných,vojáků i civilistů.Ještě je zde další jížní fronta,kde irácká armáda a šítské milice osvobozují města na západ od Mosulu.Turecká armáda se zatím do bojů(naštěstí) nezapojila.Hlavní část operace se tedy vede ve východní části města,kde jak jsem psal se postupuje dům od domu.Když ISIS ztratí pozice,tak při ústupu bere sebou rukojmí,ženy a děti aby nemohli být při ústupu zneškodněny letectvem.Stáhne se kousek a děly a granátomety ostřeluje ztracené pozice,kde zůstavají zbytky civilistů a armáda.Až se osvobodí východní část města k řece,tak teprve nastane nějsložitější část operace a tou bude dobytí západního břehu,to je starého města plného malých domků a uliček,které jsou hustě obydleny a ISIS se tam pravděpodobně nakonec stáhne a opevní.Za dva roky okupace se Islámský stát připravil na ofenzivu koalice,a vybudoval v městě síť tunelů,díky nimž útočí na koaliční vojsko v týlu.Do takové léčky se dostala 16.brigáda minulý týden,kdy byla jejich jednotka padla do léčky a byla zaskočena útokem z tunelů po osvobození továrny v Tell Keppe a my jsme měli oněch 17 zraněných o kterých jsem psal minule.Kromě tunelů je ve městě nastraženo spousta výbušnin IED,které mohou mít jakoukoliv podobu.ISIS se zdokonalil ve výrobě IED a bomba se může skrývat v jakémkoliv předmětu od propisky po automobil.

Co mě zde zaráží je to ,že v dnešní době a po 2 letech plánování operace Mosul,není zajíštěn dostatečný lékařský background.Měl jsem za to,že v moderní válce,zvláště pak v plánovaných operacích je standartem profesionální lékařská pěče o raněné a dnes má spousta armád vyvinutý dokonalý systém evakuace raněného z bojiště .Ale kdepak v Iráku.Jsme tu my,ovšem náš úkol není suplovat vojenskou polní nemocnici, jsme tady hlavně pro civilisty.Ti ovšem z Mosulu nemohou zatím prchat,tak léčime raněné vojáky,Až se propojí severovýchodní fronta z východní,vznikne koridor kterým se budou moct k nám dostat civilisté z Mosulu.Pešmergové zatím nedělají problém s ošetřováním arabů na svém území,koneckonců jsou to nyní spojenci.My jsme nejbližší nemocnice od frontové linie,ale náš úkol je pouze stabilizovat pacienta a poslat dále.Většinou tedy mají naplno kolegové z emergency,operujeme málokoho,pokud je pacient schopný převozu tak ho ihned referujeme na vyšší pracoviště.Neděláme zbytečné operace,protože nikdy nevíme jestli se náhle neobjeví urgentní případ k operaci a my máme pouze jeden sál.Děláme teda hlavně zázemí oné 16.irácké armádě.Golden legue na východě,kde probíhají největší boje ve městě mají na místě americké mediky a jakousi slovenskou neziskovku Academy of emergency medicine,kde jsou 3 slovenští a 2 američtí dobrovolnici,kteří poskytují první pomoc přímo na frontě. https://ozaem.darujme.sk/1375/Ranění po stabilizaci se odvážejí helikoptérou do Erbílu,hlavního města Iráckého Kurdystánu kde je pro ně vyhrazena jakási malá místnost ve státní nemocnici kde jsou navážení .Podle svědectví mého kolegy co se tam byl podívat,se prý o ně moc nestarají a personálu je to tam docela jedno.Ale nebyl jsem tam,slyšel jsem. Prý je tu těch vojenských nemocnic více,ale zatím jsem o nich neslyšel.Má tu být i česká polní nemocnice,aspoň se to říkalo v médiích,ale nemám o tom zatím zprávy.Zjistím a upřesním,ovšem tenhle systém se mi nezdá moc dokonalý.

tak to je pro dnešek vše,kdyby vás něco konkrétního zajímalo tak pište cokoliv..btw předevčírem tu turci chytli nějaký pár českéjch dobrodruhů co postoval na fuckbucku sympatie s YPG a vydal se z nepochopitelných důvodu přes turecko !!! do iráku,místo aby si vzal přímy let z vídně do Erbílu,kde nepotřebujou víza. Jeden nemusí mít zrovna zpravodajský výcvik aby pochopil jaká snadná to kořist pro tureckou kontrarozvědku,která se koukla na jejich profily a fotky z mobilu..tak snad je ten kokot Erdogán nebude mučit,ale i za takové školácké chyby se prostě ve válce platí i životem,takže pokud podporujete Kurdy anebo jiné malé národy,které to nemají jednoduché a vydáváte se do horkých oblastí nebo se rozhodnete hrát jinou vysokou hru a chcete přežít,tak se vyserte na svou internetovu propagaci na fcb a dělejte to aspoň trošičku tajně.;)

držím jim palce pač i já s kurdy sympatizuju a doufejme že je čeští právnici z toho šikovně vysekají..

dobrou noc Filip

Re: Přišlo mi mailem

Přemek | 23.11.2016

Kdyby jsou sice chyby, ale: Kdo chce osvobodit Mosul a zlikvidovat IS, ten nepostupuje frontálně městem, ale obklíčí nepřítele tak, aby mu došla munice., která se v městě vyrobit nedá (pokud ano, cílená likvidace). Diletantství "Aliance" vyplouvá na povrch jako plán na masivní redukci iráckých ozbrojených sil a místních civilistů. Právě ve schopnosti obchvatů a cílených útoků na IS a jeho klony se situace v Mosulu dramaticky liší od situace v Aleppu. Bohužel, s bestiemi z nevzdávajících se militantů IS (z lidské psychiky nemají snad ani zbytky) nelze zacházet jinak než přímou likvidací na šesté prioritě. Koncepční řešení je pochopitelně jinde...

Hrozná ztráta je něco jiného než úžasný Strat

kytarista | 20.11.2016

Pokud jde o Straty (rozuměj-Fenter Stratocaster, zkráceně Strat - legendární elektrická kytara, která udělala blues a rock) tak to mě vůbec nepřekvapuje, že Amíci mají úžasné straty, protože to oni měli vždycky:)
Jinak pokud jde o ruské slovo ужасный, přesnější překlad by byl "hrozný." Takových "falešných kamarádů" je mnoho - třeba zdánie není zdání, napravlénie není náprava, krépkij není křepký a býstrij není bystrý.
Takže v čestině by titulek zněl: "Koalice USA má hrozné ztráty."
Jinak ovšem díky za zajímavý obsah!

Re: Hrozná ztráta je něco jiného než úžasný Strat

Martin | 20.11.2016

A práve v tomto prípade sa využil pravý význam slova "úžasné".

Re: Re: Hrozná ztráta je něco jiného než úžasný Strat

kytarista | 20.11.2016

No nevím, co ti na ztrátách přijde úžasného. Smrt tolika lidí?

Re: Re: Re: Hrozná ztráta je něco jiného než úžasný Strat

Jox | 21.11.2016

Pretožeto máte pomýlené nie Vašou chybou, ale chybou oblbovadiel, ktoré od rána do večera oblbujú aj prekrúcaním významu slov. Zostal v nemom úžase, hovorí Vám to niečo? Je to ekvivalent hrôzy, či slova strašný.
Takže úžasný=hrozný=strašný, Atevi to spojenie použila maximálne správne

Re: Re: Re: Re: Hrozná ztráta je něco jiného než úžasný Strat

kytarista | 21.11.2016

Napsal jsem "v češtině" má takový význam. Možná ve slovenštině je možný i tento výklad. Ale v češtině úžasný rozhodně neznamená hrozný v negativním slova smyslu. Když někdo zůstal v němém úžasu, má to ten smysl, že byl ohromen velikostí něčeho, monumenalitou, krásou nebo překvapením. To je ale idiomatické slovní spojení. Jinak úžasný jako adjektivum normálně znamená víceméně totéž co krásný nebo velkolepý.
Berte to prosím vás spíš jako nevinný vtípek, než jako kritiku. Mě prostě termín "úžasné straty" ihned evokovalo něco úplně jiného. Tím však nijak nesrážím hodnotu informací v článku, jasně že díky za ně.

Re: Re: Re: Re: Re: Hrozná ztráta je něco jiného než úžasný Strat

kl | 21.11.2016

přesně. V češtině by se použil výraz zarážející, šokující, dechberoucí, ohromující, děsivé... atd.

Re: Re: Re: Re: Re: Hrozná ztráta je něco jiného než úžasný Strat

Hox | 21.11.2016

http://leva-net.webnode.cz/products/jazykova-diverze-aneb-pozor-na-uzasne-veci/

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hrozná ztráta je něco jiného než úžasný Strat

Atevi | 27.11.2016

Výraz úžasné bol použitý zámerne - presne vyjadruje obsah textu (vojna a smrť) s cieľom zdôrazniť prvotný význam tohto slova.

Re: Re: Re: Re: Re: Hrozná ztráta je něco jiného než úžasný Strat

Lin | 21.11.2016

Znovu tu použiju Erbena:
- Ráno když lidé na mši jdou,
v úžasu státi zůstanou:
hrob jeden dutý nahoře,
panna v umrlčí komoře,
a na každičké mohyle
útržek z nové košile. -

Hm... to určitě neznamená, že lidé byli "ohromeni velikostí něčeho, monumenalitou, krásou nebo překvapením."
To překvapení možná... ale hrůzné...
Víc čti české klasiky - tam je povětšinou ještě pravý český význam nepřekroucený.Re: Re: Re: Re: Re: Hrozná ztráta je něco jiného než úžasný Strat

Jox | 21.11.2016

Vôbec to neberiem ako vtipek, vyrastajúce generácie, ktoré sú nie vlastnou vinou ochudobňované o výrazy plodného jazyka predkov, je smutné čítanie. Ak by ste sa začítal nielen do klasikov, ako navrhla dole Lin, no napr. do detektívok, môjho poľa učenia sa sémantiky jazykov materinských aj cudzích, našiel by ste slovo úžas do sedemdesiatych rokov len ako na poli šafránu a výlučne v negatívnych konotáciach.
Pozitívny náboj a tým podvedomé programovanie na vnútorný nepokoj masy ľudí v jednom A zároveň paralelne znemožnenie správneho pochopenia textov predošlých na strane druhej je motívom zmien bieleho na čierne, dobrého na zlé.
Tiež odstraňovanie písmen a zvukov je dlhodobý proces. Potom už neprečítate správne text, nepochopíte správne význam, stratíte spojenie s koreňmi, zahyniete ako náROD.
Keď ste sem prišiel pane malo to dôvod. Skúste začať študovať viac tunajšie inFORMAčné zdROJe a uvidíte, že sa Vám otvorí celkom nový obzor vnímania. Buďte zdravý

Re: Hrozná ztráta je něco jiného než úžasný Strat

M.C. | 21.11.2016

Já bych tedy v negativní souvislosti v češtině výraz ,,úžasný" nepoužil.
Spíše některý z těchto: hrozný, hrozivý, úděsný, šokující, děsivý, otřesný.

Re: Re: Hrozná ztráta je něco jiného než úžasný Strat

Jox | 21.11.2016

My už sme si dali pokec pod alkoholom na tému programovanie podvedomia. Možno by to chcelo sa k tomu vrátiť a prejsť si hore link od Hoxa, je tam veľa zaujímavých, niekedy priam úžasných informäcií. Buďte zdravý M.C.

Re: Hrozná ztráta je něco jiného než úžasný Strat

moonkyt | 21.11.2016

Pro ,,kytaristu,,
Ta legendární kytara o které píšeš se nejmenuje FENTER, ale FENDER, stratocaster je už správně. To jen tak mezi námi kytaristy.

jen technická

kl | 20.11.2016

hořící americká technika nemusí nutně znamenat, že jde o ztráty koalice. V amerických obrněncích bojují obě strany.

Videa jako důkazy by nebyla?

Milan | 20.11.2016

Co takhle SOHR? Ten přeci vždy všechno přesně z celé Sýrie i Allepa od svých informátorů má k dispozici a následně informace šíří. Proč mu také pravdy nezasílají z Iráku, z Mosulu a také ze Syrské Rakky?
Asi tam nemají telefony.

jo

taaa | 20.11.2016

Náš mluvit o úžasných úspěších USA v Moslulu - to znamená, že dostávají pěkně na frak a civilové jsou jak prasata na jatkách.

Re: jo

taaa | 20.11.2016

Vypadlo mě slovo Náš tisk...

Přidat nový příspěvek