Kdo není s námi je proti nám aneb „rozděl a panuj“ v praxi

11.12.2016 12:45

TauRus

 

Každý národ prošel nějakými historickými tragédiemi. Každý národ zažil období, kdy společnost byla rozdělená. V Rusku takovým obdobím byla říjnová revoluce, kdy bílí byli proti rudým a monarchisté a anarchisté proti všem. V každé rodině se na toto období zformoval vlastní názor. Některé rodiny se cítily být poškozené, některé naopak viděly přínos ve vítězství revoluce. To je dané. Těžko můžete přesvědčovat šlechtickou rodinu, rodinu továrníka nebo kulaka o tom, že říjnová revoluce a období socialismu bylo pro všechny objektivním dobrem.
Stejné je to i na Slovensku, které prožilo svoji historickou tragédii rozdělení v období 2. světové války. Někdo souhlasil s politikou Tisa, někdo jí bral jako nutné zlo, někdo v ní viděl potupu vlastního národa. Nechci řešit, která skupina má pravdu, jen konstatuji, že na toto období ještě není zformován jednotný názor. A uteče ještě hodně času, než ten názor bude zformován. Třeba se to nestane nikdy nebo za sto nebo tři sta let, podstatné je, že dnes ten jednotný názor není.
Dnes čelíme jiným výzvám, které hrozí likvidací národa jako takového. Máme zde politiku EU, která likviduje suverenitu států, migraci, která hrozí, že jako národ zanikneme a tak dále, o čem každý víme a přemýšlíme. Výzvy, kterým dnes čelíme, vyžadují sjednocení celého národa, aby fungoval jako jeden organismus.
Politik, který vyzývá národ, aby navázal na určité historické období v naší minulosti, na kterou ve společnosti ještě není zformován jednotný názor, ať vědomě nebo nevědomě svůj národ rozděluje. Tak, třeba, rozděluje společnost Kotleba, který navazuje na období Josefa Tisa. Je to podobné, jako když v Rusku vznikají bílá, rudá nebo monarchistická hnutí. Všechna mají jedno společné – rozdělují národ, který se místo řešení naléhavých současných problémů utápí ve sporech o smysluplnosti návaznosti na to či ono historické období. Navazovat na nějaké historické období má smysl jen tehdy, když většina společnosti na to má zformovaný jednotný názor, takový, jaký třeba má Rusko na období Velké vlastenecké války, ale už ne Říjnové revoluce nebo období monarchie.
Putin ve svém projevu k federálnímu shromáždění zdůraznil, že Rusové jsou jediným národem a jednou rodinou, bez ohledu na to, jaký kdo má názor na období, kterými procházela ruská civilizace. Nejsou rudí, bílí nebo monarchisté. Je jediný ruský národ, který má budovat svou budoucnost na principech patriotismu – lásky k vlasti. „Pamatujme si, že jsme jediný národ, jsme jediný národ a Rusko máme jen jedno“.
Slovo „Rusko“ můžeme zaměnit slovem „Čechy“, „Slovensko“ nebo „Maďarsko“ a uvidíme, kolik moudrosti je v této větě…

 

Diskusní téma: Kdo není s námi je proti nám aneb „rozděl a panuj“ v praxi

skvělé

Radka | 13.12.2016

skvělý článek, myslím že tohle odhaluje hlavní podstatu věci..

1. SR a jej prezident Dr. J.Tiso

CastroRuiz | 12.12.2016

Nemýľte sa.
Nedajte sa ovplyvniť názormi ČSSR, chazarov a liberastov.
Väčšina slovenskej spoločnosti má jednoznačne sformovaný názor na obdobie 1. SR a osoby jej prezidenta, Dr. Jozefa Tisa.
A ten je jednoznačne pozitívny.
Dokonca je Dr. Tiso väčšinou vnímaný, ako Benešova obeť a mučeník Slovenska.
2.SR má na čo historicky nadväzovať.
A čo sa týka ĽSNS, teda ako sa tu niektorí nie bez pejorativneho úmyslu vyjadrujú, "Kotlebovci", tak to sú skutočný národovci, patrioti a boľševici ( nie marxisti ) v tom pravom slova zmysle. Preto je ich skutočná nesfalšovaná podpora voličov v SR na úrovni min. 20-25%.

1. SR a jej prezident Dr. J.Tiso

CastroRuiz | 12.12.2016

Nemýľte sa.
Nedajte sa ovplyvniť názormi ČSSR, chazarov a liberastov.
Väčšina slovenskej spoločnosti má jednoznačne sformovaný názor na obdobie 1. SR a osoby jej prezidenta, Dr. Jozefa Tisa.
A ten je jednoznačne pozitívny.
Dokonca je Dr. Tiso väčšinou vnímaný, ako Benešova obeť a mučeník Slovenska.
2.SR má na čo historicky nadväzovať.
A čo sa týka ĽSNS, teda ako sa tu niektorí nie bez pejorativneho úmyslu vyjadrujú, tak to sú skutočný narodovci, patrioti a boľševici ( nie marxisti ) s tom pravom slova zmysle. Preto je ich skutočná nesfalšovaná podpora voličov v SR na úrovni min. 20-25%.

Re: 1. SR a jej prezident Dr. J.Tiso

Sycak | 12.12.2016

Jeden o koze a druhej o voze.

Re: Re: 1. SR a jej prezident Dr. J.Tiso

CastroRuiz | 13.12.2016

No ja si to nemyslím.
Je to adresná oponentúra autorovi článku k jeho názoru, že 1. SR a osoba jej prezidenta Dr. J.Tisu rozdeľuje slovenskú spoločnosť.
Takže tak.

Re: 1. SR a jej prezident Dr. J.Tiso

ТаuRus | 13.12.2016

Nevím, nenašel jsem odkaz na průzkum, který by tvoje slova potvrdil.
Takto s podporou Tisa vypadalo v roce 2007.
http://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/4/13/1345654/1345654_1200x.jpg?rev=1
Mohu připustit, že se za 9 let něco změnilo. Ale asi to nebude tak dramatické, jak ty tvrdíš, že vztah k Tisovi je jednoznačně pozitivní.
"Skutočná nesfalšovaná podpora voličov ĽSNS v SR je na úrovni min. 20-25%."
LSNS- je strana Kotleby, který se hlásí k odkazu J. Tisa. Takže, když dám na tvoje tvrzení, tak mi vychází, že jednoznačná podpora Tisa se může pohybovat kolem 25%.
Ještě jsou lidé, kteří souhlasí jen s některými jeho tezemi a mají k němu neutrální vztah. Tj. jsou to lidé, kteří nebudou chtít 100% navazovat na Slovenský stát. A jsou lidé, kteří Tisa odmítají.úplně.
I kdyby jích bylo jen 20% (dle posledního sčítání lidí se ke slovenské národnosti hlásí okolo 80% lidi), co s nimi navrhuješ dělat? Zlomit, vyhnat nebo ještě něco jiného?
Správný politik (prezident, premiér) musí přijít s idejemi sjednocujícími celý národ a národy, které v tom státě žijí. Pokud s takovými nepřijde, tak se necítí být prezidentem (premiérem) pro všechny, ale jen pro určitou skupinu občanů, která mu zajistí vládnutí. A v příštích volbách se mu to může vymstít. A máme zde "demokratickou matrici", kterou nám navázalo zákulisí - pravidelné střídání politických vůdců a partají. Tj. matrice - "rozděl a panuj", jako vyšitá.


Re: Re: 1. SR a jej prezident Dr. J.Tiso

ТаuRus | 13.12.2016

opr. - vnutilo zákulisí.

Re: Re: Re: 1. SR a jej prezident Dr. J.Tiso

CastroRuiz | 13.12.2016

Dávať % podpory ĽSNS do rovnítka s podporou 1.SR ( vsimol som si, že používaš benešovský, marxistický a chazarský pejoratívny názov Slovenský štát aj keď to jasne bola SR ) je varenie z vody a Ty to dobre vieš. Si hodne inteligentný, ale čechoslovakizmus z Teba cítiť.

Re: Re: Re: Re: 1. SR a jej prezident Dr. J.Tiso

ТаuRus | 13.12.2016

Spíše rusismus. Podívej se, nemohu znát nuance ve slovenských názvech, takže nevím, jestli používám "benešovský, marxistický nebo chazarský název". Beru oficiální název v ČR.
Co se tyče mého "vaření z vody", tak já jsem se aspoň snažil podložit své tvrzení. Tys to neudělal vůbec. Očekával jsi, že tvoje slova vezmu na víru. Já ale mám různé zkušenosti z jednání s tvými soukmenovci a vím, že tak jednoznačné, jak tvrdíš o podpoře Tisa, to není.
Ode mně také nemůžeš očekávat velké sympatie k Tisovi. Pro nás, Rusy, nebyl žádným objektivním dobrem. Byl politikem, který vyhlásil Rusku válku. Můžeme polemizovat o tom, co že, jako měl dělat, když Slovenský stát existoval z milosti Hitlera, ale na tom faktu nic nezměníme, jakože nic nezměníme ani na postoji Rusů vůči němu, leda ho trochu zmírníme. Myslím si, že i pro slovenskou společnost to nebylo lehké období, když na jedné straně Slováci bojovali proti Rusku a na straně druhé jiní Slováci osvobozovali Slovensko v řadách Svobodové armády. To období bylo hodně podobné dnešnímu - NATO, jehož součásti je Slovensko na jedné straně, Rusko na straně druhé. A nedej bože, kdyby se něco zvrtlo. To by mnozí Slováci museli řešit svůj vnitřní boj, stejně, jak ho řešili před 70 lety.
Buď zdráv a při posuzování historických osobnosti nezapomeň, že neexistuje zvlášť historie Slovenska nebo Ruska, nebo jakéhokoli jiného státu. Existuje globální historický proces, jehož jsme součásti. Proto nejde říct: nevadí, že náš politik pro někoho přinesl problémy, hlavně, že vyhovoval nám. Proto by každá historická osobnost měla posuzovat objektivně, se všemi svými klady a zápory. A do budoucna by se ty klady měly vzít, ale už ne ty zápory. To je můj osobní názor, takhle to vidím a myslím si, že je to správné. Pokud to dělat nebudeme, jsme odsouzení točit se ve stejném kruhu, protože se nepoučíme z chyb minulosti.

Re: Re: 1. SR a jej prezident Dr. J.Tiso

udo | 13.12.2016

Hej..šak sám vieš predsa veľmi dobre TauRus, ako sa robia také prieskumy, ich zadanie, výber "reprezentatívnej" vzorky, etc. A obzvlášť pri takýchto témach :)

U staršej generácie som sa za celý život u najrozličnejších skupín populácie len naozaj výnimočne stretol s vyslovene negatívnym postojom k Tisovi. Ak, tak spravidla u osôb známej proveniencie,
resp. ideologicko-pseudonáboženského zázemia.

No tak v zásade aj u veľkej časti post ´48 generácie.
Ostatne..veď boli deťmi svojich rodičov a mali tak informácie svedkov z prvej ruky.

A o mladých a tendencii vývoja ich názorov sme hovorili.
Dostup k archívom a informáciám všeobecne je dnes našťastie výborný a tak aj pseudohistorickí demagógovia s titulmi, či bez, to majú ťažšie.
O 1,5% kaviarne madam blavackej, slniečkárskych ultrafašistoch, asi naozaj nemá zmysel hovoriť

To napriek tomu, že masáž bola desiatky rokov za bývalého i súčasného režimu obrovská.
Sedliaka, kolektívne podvedomie a zmysel pre spravodlivosť prosto len tak niekto, prepytujem, neodrbe.

Ten problém blízkovýchodní kmotri riešia už nejedno tisícročie.
Preto metódy "meltingpotov" multikultifašizmu,
projektovanie invázie pseudoislamu, či programová genocída desiatok miliónov - vykorenenie pôvodnej populácie Ameriky a osadenie novej..do nemalej miery renegádskej, atď..

Inak samozrejme súhlasím, Slovensko je taktiež, ako aj Čechy, či asi väčšina štátov, mnohonárodnostná republika, čo je v tomto kontexte jej stabilizujúcim prvkom.

NEPROJEDOU!!! :

Re: Re: Re: 1. SR a jej prezident Dr. J.Tiso

CastroRuiz | 13.12.2016

Veľmi dobre napísané.
Ďakujem Ti za príspevok.

Re: Re: Re: 1. SR a jej prezident Dr. J.Tiso

ТаuRus | 13.12.2016

Udo, vždyť jsi viděl, jak jsem s tím průzkumem zacházel a jaký prostor jsem tam poskytl pro názor svého oponenta.
Však ty také snad nebudeš tvrdit, že slovenská společnost skoro na 100% bere Tisa, jako objektivní dobro, bez výhrad.
No nic. U Kotleby mi vadí, že prohlásí, že Slovensko je stát Slováků a pro Slováky. Mám v blahé paměti, když do Gruzie přišel prezident Gamsachurdia, a prohlásil, něco v bledě modrém, ale pro Gruzíny,tak z toho momentu u Gruzie začaly problémy, protože svým prohlášením podnítil nezdravý nacionalismus. Nejdříve vyhnali Rusy. Pak se rozhádali s Osetiny a Abchazy, pak začali s nimi válku atd. atd.
Co vy chcete potom dělat třeba s maďarskou menšinou? Vždyť víš, jak se takové konflikty rozdmychávají - jak z jedné, tak z druhé, tak i z třetí strany, která potom nejvíc z toho těží. Proč Při vzniku Československa na české straně ponechali německou menšinu a na území Slovenska maďarskou? Vždyť je to nad slunce jasné - pro budoucí konflikty, až přijde vhodný čas.
Proto každá taková prohlášení vnímám velmi negativně, poněvadž historie nám ukazuje, že není nic horšího, než národnostní konflikty. A to nezůstaneme jen u příkladu té Gruzie. Je to skoro všude po světě.
Lidé sami, v případě, že politik začne něco podobného hlásat by měli zpozornět a netetelit se blahem, že jejích etniku se dostane výjimečného postavení.
Podívej se, třeba v této diskuzí, už se začíná řešit rozdělení Čech a postavení Moravanů. Skáčeme na lep každé manipulací, která přispěje ještě k většímu drobení a ještě jsme v tom papečtější, než papež. A mnohým ani nedochází, že na vině není ani tolik Praha nebo Bratislava, jako nedostatek suverenity a hlavně, totální nechápání struktury moci, ale i cílů, kam směřujeme. Nu, oddělí se Morava, i co, hned bude všem štěstí nebo se ocitne ještě pod větším diktátem? Ale tentokrát ne Prahy, ale Berlínu nebo Bruselu.
To je, panečku, výhra! Sorry, že zrovna tobě zde vylévám srdce, tobě, který tyto věci určitě chápe, ale ber to i jako odpověď na diskuzí, která vznikla dole. Jen se mi nechce psát každému zvlášť.
Měli bychom se poučit u Putina. Proč on je velmi opatrný s navazováním na období Stalina, který prokazatelně vyvedl Rusko na kosmickou úroveň? A protože ve společnosti není shoda. Třeba právě kvůli těm liberálům nebo chazarům. Ale i tyto skupiny budou mít děti, které je možné vychovat k větší lidskosti. A hlavně, Putin nechce pro Rusko žádné otřesy a chce šetřit lidi. Když se rozhádáme, pro koho to bude dobré? Tak pro nás určitě ne...
Měj se hezky a buď zdráv.

Re: 1. SR a jej prezident Dr. J.Tiso

udo | 14.12.2016

V tomto kontexte v podstate samozrejme s tebou plne súhlasím a asi ani nemám čo dodať.

..akurát upresním, že Tisu majú ľudia preto tak radi, lebo celkovo pozitíva u neho masívne prevážili. I voči judaistom. To, čo sa stalo židom, že tradične po tom, ćo napáchali na národoch Európy..a sveta ich j"elitá", obetovali zmova svoj "rasovo-semitsky nedostatočne čistý plebs". Ako svoje perie Fénix. To sa deje už nejedno tisícročie dokola. Oni nie a nie sa poučiť, napriek tomu, že "Ako sa do hory volá, tak sa zHora ozýva". Berú na seba, ako BArani-dozorcovia vinu za jatky baču na ľudstve..

Tiso ich do veľkej miery chránil napriek oprávnenému veľkému hnevu národov republiky za to, čo tu stáročia "padlí anjeli" judaizmu programovo narobili. Od počiatočného obchodovania s otrokmi (Slaves), úžere, organizovaní vojen, distribúcii narkotík (hlavne alkohol), maďaronizácii, systematickému upíriemu zbedačovaniu, deprivácii dobromyseľneho hostiteľa - 75% majetku krajiny patrilo 1,5% mafióznej pseudonáboženskej fašistickej finacistickej organizácii, čo sa snažili ešte aj pomerne úspešne zlegalizovať, atď..

O pracovných táboroch sa vedelo a terapia prácou je pre isté skupiny, diagnózy naozaj blahodárna, potrebná. To vám povie asi každý zdravý psychológ.

O eliminačných táboroch sa však naozaj nevedelo.
Nie len tu. Dokonca v samotnom Nemecku ani najbližšie dediny pri táboroch väčšinou ani do konca vojny nevedeli, že ide o tzv, tábory smrti. Áno exekúcie sa za vojny dialy, no v spojeneckých táboroch nezahynulo o moc menej zajatcov, ako v nemeckých. Pričom v Ríši bol stav z dôvodu situácie na východnom fronte a v neposlednom kvôli zámernému vybombardovania hlávného východného zásobovacieho uzla = Drážďan, obzvlášť žalostný. Samotní nemeckí vojaci predsa často nemali čo jesť. Státisíce zajatcov najmä poľských táborov nemuselo vôbec zomrieť, keby Briti s Američanmi urobili aspoň trochu menej vojnových zloćinov.
..samozrejme tu nejde o obhajobu Nemecka a Japonska, no západ nesie na II.svetovej rozhodne nie menšiu vinu, ako vojská Osi.
..
Aj v tom, ćo hovoríš pre zopakovanie o Kotlebovi, máš pravdu. Otázka, či ide z jeho strany o chybu z hlúposti, alebo zámer kmotrov.. Asi tradične obe..Bavili sme sa i s Kotlebovcami o tom, i tu a tak i o Tisových chybách..Okrem iného mal spozornieť, keď sa musel už pričasto "obetovávať". No to je aj jeho výchovou.. Na jeho mieste. za danej situácie a výchovy by som to ale asi ťažko dokázal lepšie, ak vôbec aspoň tak, ako on.

Zachránil však desiatky tisícov ľudí. To je prosto fakt.
A nie len židov a po povstaní tým, že rozdal Wehrmachtu a SSákom tie posrané medaile. Inak by tisíce zajatcov povraždili rovno na mieste a zvyšok by šiel do lágrov..vtedy za už viac "tušilo", vo co tam jako go..po prvých skôr poplašne vyzerajúcich správach.

Tam vzniká aj tradićná otázka:
Kto a prečo mal najväčší prospech z prezradenia (známy incident s diplomatmi) a nutného priskorého vypuknutia povstania tak,
že nemohlo byť úspešné, bo keby bolo, a vedelo sa, že Nemci vyhrajú.. Áno, v neposlednom rade Londýnska Benešova exilová vláda. Rusi a niektorí ďalší tiež, no rozhodne menej. Dôsledky prezradenia boli na Slovensku mnohotisíc zbytočne mŕtvych a krajina zničená viac než väčšina Ukrajiny a európskej časti ZSSR, kde boli najťažšie boje. Infraštruktúra - mosty, železnice zničené na 93%. Mestá, hrady, kultúrne pamiatky, fabriky, 200 vypálených dedín, atď. Nemci znićili všetko a potom tu nanominovali ukrajinských SSákov. Tú šialenú sumu na dnešné sumy vyčíslených škôd sme tu tiež uvádzali

Pomsta Beneša za to, že sa Slováci nenechali po jeho zrade roztrhať a znićiť medzi fašistické Poľsko a Maďarsko?
Opakujem: Češi mali šancu pár rokov pod Nemcami po ´38 prežiť. Dobre vedeli, že Slováci šancu prežiť za danej situácie nemajú ako kultúra, národ ani tých pár rokov. ťažko.
Hitler dal Tisovi i v tomto jasné ultimátum.
Napriek tomu i tu Tiso nepodľahol!
Ktorý z vtedajších tzv. štátnikov môže o sebe toto povedať, okrem Tisa?

Ešte tá neuveriteľná nekončiaca drzosť obviňovania Slovákov zo "Zrady republiky" a omieľanie tejto lži ďalších vyše 70 rokov

Následné obetovanie Slovenska v intervencii a umelej občianskej vojne s názvom SNP

Do akej miery to išlo od Beneša a do akej miery od jeho "klubu", je ďalšia vec, ktorú bude treba rozobrať. Tak i 1.ČSR nebola žiaden ideál, napriek mnohým dobrým veciam. Nejde však len o ukradnuté legionárske (ruské) zlato, často vyslovene koloniálne správanie sa nie len na Slovensku, nekonečné "drobné" (akože normálne) ojebabrávanie, atď. Odtiaľ na Slovensku výraz "zlaté české pracičky"..

Preto Slováci také reči asi nemôžu brať inak, ako provokáciu.
Samozrejme väčšinou z hlúposti našich západných susedov v tejto veci, resp. ich vymydlenosti vlastnou propagandou
Odpustiť možno, no nikdy nie zabudnúť.

Pokiaľ toto všetko dostatoćne neprehodnotíme, bude to proti našim národom zneužité. To treba mať na pamäti. Preskúmať čim skôr, tým lepšie. Preto tak vítam diskusie na tú tému, hoci to niekomu môže pripadať, ako podporovanie konfliktnosti.
Treba sa naozaj naučiť metodicky ROZLIŠOVAŤ.

Tak Slováci, ako aj Češi, či akýkoľvek iný národ si nesmie o svojich dejinách klamať, príliš prifarbovať. To je lož a lož je smrť.
I jedinec by mal na narušovanie najobjemnejšej matrice pozor dávať..

Politici, diplomati o boľavých ranách tak otvorene hovoriť nemôžu.
My môžeme a musíme, aby sa zahojili a sme tak lepšiu pôdu pre spoluprácu, infopole pripravili, CHYBY NEOPAKOVALI.

Zdravé vlastenectvo je podstatou opakom nacizmu
a zároveň hlavným liekom voči tejto chorobe, vyvyšujúcej nejaký národ nad iné. Nacizmus len forma koncepcie fašizmu, ktorý, ako teror menšiny voči väčšine, može byť vystavaný i na princípe ideológie, oligarchicko-korporátnych základoch, na falošnom liberalizme, či falošnej demokracii (davokracii), atď..

Re: Re: 1. SR a jej prezident Dr. J.Tiso

ТаuRus | 14.12.2016

Udo, já ty okolnosti rozdělení Československa vidím trochu jinak.
Tam byla ještě jedna nuance. V té době existovala dohoda, že země, které podepsaly Mnichovskou smlouvu, budou garantovat nedotknutelnost Československa a bránit jej v případě, že Hitler na Československo zaútočí. Na tu dohodu také apeloval Stalin, když nabízel svoji pomoc. Rozdělení Československa bylo potřeba k tomu, aby západní státy ze svých závazků vycouvaly a dovolili Hitlerovi pohltit Česko a jeho průmysl. Slovensko Hitlera až tolik nezajímalo, on hlavně řešil otázku, aby se západní státy spolu s Ruskem nezapojily předčasně do války a v tomto smyslu hrál o čas. Na Slovensku vznikla hnutí, které podporovaly západní země a které začaly řešit nespokojenost Slováků s českým centrizmem a utlačováním. Ono, když se na to podíváš z této strany, tak zrovna v době největšího ohrožení republiky, na Slovensku začal kvas, který byl potřebný, jako informační kulisa pro západ, který začal podporovat myšlenku rozdělení Československa z důvodu "utlačování" Slováků, přestože pravý důvod tkvěl úplně v něčem jiném. Vždyť ty technologie dnes jsou známé a byly použity už tehdy. Rozmíchávání národnostních vášní, na kterých se podílela slovenská elita a současně bezprecedentní tlak na Tisa a Beneše, vedlo k tomu, že Československý stát se rozpadl a začátku II.světové válce už nic nestálo v cestě. Takže, svým způsobem, se nedivím, že Češi také mohou mít ke Slovákům výhrady. Tiso už mohl být tím krizovým manažerem, který se snažil z té situace pro Slováky vytřískat, co nejvíce výhod.
Ono je to strašně citlivá otázka, ale pokud se dnes z minulosti nevyvodí důsledky a minulost se začne glorifikovat, bez objektivního vyhodnocení, tak budeme nucení opakovat stejné chyby.
Z mého pohledu, v případě ohrožení státu, mají jít stranou jakákoli nedorozumění mezi národy, žijícími na území tohoto státu, dokud se nevyřeší bezpečnost a suverenita. To je priorita č.1 ! Ostatní se má řešit potom.Nedrobit svoji zemi, ale naopak, ještě těsněji se semknout. Takhle to, třeba, řešili ruští rolníci, které ruská elita držela v polootrockém stavu, a kterým Napoleon nabízel svobodu. Oni tehdy chápali, že Napoleon byl okupantem a proti okupantovi bylo třeba bojovat, i když jím, osobně, sliboval modré z nebe.
Já vím, že historie netrpí podmiňovací způsob, ale přece jen si dovolím položit otázku: Co by se stálo se Slováky v případě vítězství Hitlera? Co by se stalo s Čechy? Myslím si, že by oba národy čekal stejný osud - vyhlazení. A bylo by jedno, jestli Češi chvíli žili v protektorátu a Slováci ve vlastním státu. Protože důležitější je cíl, ta konečná. A tak aspoň dnes se musíme zamyslet, jakému cíli chceme napomáhat. A to nejde, bez poučení se z chyb minulosti. Přesně tak, jak jsi napsal:
"Tak Slováci, ako aj Češi, či akýkoľvek iný národ si nesmie o svojich dejinách klamať, príliš prifarbovať. To je lož a lož je smrť."
Měj se hezky a buď zdráv.

Re: Re: Re: 1. SR a jej prezident Dr. J.Tiso

udo | 15.12.2016

Ano, spolu vidíme asi vždy viac.
Netvrdím, že na Slovensku neboli autonomistické (nie separatistické) tendencie.
Pražská politika (teraz zámerne nepíšem "česká") žiaľ prosto nebola vždy najšťastnejšia..mierne povedané. Už od vzniku republiky. Prosto to pokušenie pre tamojšie jelitá, hrať sa na koloniálnu mocnosť (hlavne smerom na východ, ako Poliaci) po vzore svojich protektorov, bolo asi priveľké.. Prsteň moci bol vždy najväčšou z drog.

K tej námietke?
No neviem, neviem, či to možno vôbec ako argument pripustiť.
Zmluvy vtedy predsa už dávno boli len zdrapom papiera.
Hitler prakticky už otvorene rozdával, vyťahoval karty.
(ano, miešali ich samozrejme jeho starí Kmotri prostredníctvom Nauhausa, Ekharta a ďalších..cieľ vojensko-priemyselný potenciál hodiť na Rusko, kde sa revolúcia začala uberať z ich pozície neplánovaným, neželaným smerom)

Všetci ako-tak gramotní politici (včítane Beneša) teda vtedy už dávno dobre vedeli, koľká bije. Nie len karty, ale i kocky boli hodené. Akurát s pár otázkami na papierikoch sa ešte hralo.., no tie boli už mimo našich krajín. Tá výtka teda silno páchne klasickým alibizmom. Navyše ex-post konštrukčným.

Ak by sme ale spolu hľadali mieru zavinenia Slovákov, isto existujú, no pravdepodobne trochu ineho druhu. Dôvody ich možno nadpriemerne trpkého osudu, útlaku medzi národmi,
by som hľadal pekne poporiadku niekde v kľučových udalostiach tzv. Veľkej Moravy a aj tzv. Samovej ríše. Ďalej ´do hĺbky dejín zatiaľ nemáme asi dosť priamych dôkazov, bo boli, ako aj inde, systematicky ničené. Čo- to sa ale zachovalo na iných miestach..
K tejto téme sa ešte asi nevyhnutne vrátime.

..ok..ešte k tomu vyhladeniu.
Áno, to sme tu tiež opakovane rozoberali a myslím, že dostatočne dôkladne. Asi sa netreba o tom nateraz ďalej baviť.
Jasné to bolo tak Beneśovi, ako i Tisovi, či ktorémukoľvek aspoň trochu triezvo uvažujúcemu, gramotnému politikovi na SK, či v CZ. Ostatne Hitler sa tým tiež netajil a navyše tieto idei neboli na západe ničím aŽ tak novým. V Británii,Spanielsku, Francúzsku, či Portugalsku ešte dávno pred Nemeckom.. Exoti s trochu iným názorom na vec, typu Tuku, Hortyho, Duceho, Banderu a pod..môžu byť za iných okolností prospeŠní, no vtedy zohrali na pódiu svoj tragické role..

Ohľadom rozličnej rýchlosti rovnakého osudu.
Hralo sa, ako vždy, o čas. I obyčajný rok-dva má v tej situácii obrovskú cenu!

Prakticky všetci skutočne profesionálni vojaci, špička Wehrmachtu predsa dávno pred útokom na ZSSR vedeli, že Hitler matematicko-ekonomicky jednoducho vyhrať nemôže. Nemeckí, naši, Briti, všetci. To je nepopierateľné. Hitlerovi hádzali tie prepočty na stôl pomaly už ako ťažítka. Napriek tomu nemohol neísť. Preto tá kampaň, umelé napätie Anschlussu, Sudet, rýchlich uspechov v dánsku, Nórsku, Holandsku Belgicku a Francúzsku. Na excitovanie, vybudenie Kanonenfuttru, na toto depriváciou roky počas Weimaru systematicky deprivovanej a ponižovanej masy tak kultúrneho národa Nemcov. Sociologické prahy. Hitler menil najvyššie širokorozhľadné kádre wehrmachtu v tomto zmysle v podstate z presne opačných motívov, ako Stalin.

To je ale asi na dlhšie a inokedy, neskôr..príde na to

Re: Re: Re: 1. SR a jej prezident Dr. J.Tiso

udo | 15.12.2016

Jou..a dik za fajnu debatu!
Myslím, že mala zmysel i pre ďalších.
Zdarovo i spasibo(g)!

Re: Re: Re: Re: 1. SR a jej prezident Dr. J.Tiso

ТаuRus | 15.12.2016

Mně se také diskuze s tebou líbila.
Díky za ní a buď zdráv.!

P.S. Ať se tehdy stálo, co se stálo, Češi se Slováky by měli chyby minulosti v klidu vyhodnotit a nevyčítat si navzájem to, na čem dnešní generace nemají žádný podíl a vinu.

Re: Re: Re: Re: Re: 1. SR a jej prezident Dr. J.Tiso

udo | 16.12.2016

Podobne.

..a to bezpochýb.

Re: Re: 1. SR a jej prezident Dr. J.Tiso

udo | 13.12.2016

Hej..šak sám vieš predsa veľmi dobre TauRus, ako sa robia také prieskumy, ich zadanie, výber "reprezentatívnej" vzorky, etc. A obzvlášť pri takýchto témach :)

U staršej generácie som sa za celý život u najrozličnejších skupín populácie len naozaj výnimočne stretol s vyslovene negatívnym postojom k Tisovi. Ak, tak spravidla u osôb známej proveniencie,
resp. ideologicko-pseudonáboženského zázemia.

No tak v zásade aj u veľkej časti post ´48 generácie.
Ostatne..veď boli deťmi svojich rodičov a mali tak informácie svedkov z prvej ruky.

A o mladých a tendencii vývoja ich názorov sme hovorili.
Dostup k archívom a informáciám všeobecne je dnes našťastie výborný a tak aj pseudohistorickí demagógovia s titulmi, či bez, to majú ťažšie.
O 1,5% kaviarne madam blavackej, slniečkárskych ultrafašistoch, asi naozaj nemá zmysel hovoriť

To napriek tomu, že masáž bola desiatky rokov za bývalého i súčasného režimu obrovská.
Sedliaka, kolektívne podvedomie a zmysel pre spravodlivosť prosto len tak niekto, prepytujem, neodrbe.

Ten problém blízkovýchodní kmotri riešia už nejedno tisícročie.
Preto metódy "meltingpotov" multikultifašizmu,
projektovanie invázie pseudoislamu, či programová genocída desiatok miliónov - vykorenenie pôvodnej populácie Ameriky a osadenie novej..do nemalej miery renegádskej, atď..

Inak samozrejme súhlasím, Slovensko je taktiež, ako aj Čechy, či asi väčšina štátov, mnohonárodnostná republika, čo je v tomto kontexte jej stabilizujúcim prvkom.

NEPROJEDOU!!! :

Re: Re: 1. SR a jej prezident Dr. J.Tiso

CastroRuiz | 13.12.2016

1.SR a jej prezidenta negatívne vnímajú len marxisti, trockisti, liberasti, slniečkári a samozrejme nevďačný chazari.
A ver mi, tých pri nezmanipulovanom prieskume nenaberieš ani 20%.
Takže za mojím príspevkom si plne stojím.

Z historie jinak

Přemek | 12.12.2016

Na druhou stranu váhat s návazností na historii znamená potlačovat vědomí kořene. Věc má řešení ve výběru nikoli období, ale v syntéze pozitivních národních historických jevů a v expozici syntetizovaného po případných korekcích do přítomnosti i budoucnosti. Proto se rád vracím k ideálům husitství stejně jako národního obrození, protože navzdory pochybením konkrétních tehdejších protagonistů šlo o celonárodní téma cesty ke spravedlnosti v míře, jíž dovolil kontext. Ještě za 2. sv.v. bylo dost příkladů nezištného a nešovinistického vlastenectví na obou frontách, jež se také právem staly vzory. Právě hledání vzorů i při jejich případném "zušlechtění" je často jediný silný motiv k pohybu následováním jejich příkladu. Kdo by dnes jel do Kostnice hájit svou (boží) pravdu s vědomím, že vladaři slibují cokoli a že oponenti rádi veřejně "humánně" upalují?

je to pravda

Perun | 12.12.2016

S tým Slovenskom to tiež tak vidím.
A presne aj toto je jedna z mojich najväčších výhrad ku Kotlebovi a jeho ľuďom, ikeď mu docela fandím (aspon v súčastnosti).

K Tisovi mám ale veľké výhrady. S niektorými kamarátmi o tom aj vediem dlhoročné debaty, a moje stanovisko je, že Tiso už bol za čiarou. (pričom však dlhodobo som podporoval a podporujem ludí ako Čarnogurský či Kotleba.)
Kamaráti ho obhajujú, podobne ako Husáka (keď sme už pri Husákovi, tu je zaujímavý rozdiel v českej a slovenskej spoločnosti - kým česká ho väčšinovo odsudzuje, tak slovenská až na hrstku tých najprimitívnejších "liberastov" ho uznáva.)
Pri Husákovi je teda konsenzus slovenskej spoločnosti väčší, než pri Tisovi (ostatne oprávene - Husák aj podla jeho vlastných slov "nikoho nekrágľoval". Tiso áno, iked pripúšťam, že bol pod oveľa väčším tlakom. )

Čo sa týka českej spoločnosti (lepšie povedané česko-moravskej), tak práve pri tých husitoch je tento bod. Zrovna včera som si znovu čítal niektoré pasáže s Krystlíka (známy "disidentskýá historik".) A dávam mu zapravdu v tom, že medzi českými historikmi je abnormálne vyvinutá neschopnosť sebareflexie. Že sa skrátka "podarilo" vytvoriť akýsi unifikovaný obraz historie, viac než je obvyklé.
Ale to nechávam už na vnútročeskú diskusiu, ikeď tiež k tomu v inej debate môžem prispieť (náznaky sú už zahrnuté aj v tomto príspevku - problém potlačovania moravskej identity ako klúčový "vnútročeský" problém, a s tým spojené základné problémy s názvom štátu a z podobou vlajky atd.atd., ktoré Slovensko má dávno vyriešené.)

Re: je to pravda

Sycak | 12.12.2016

Pokud vubec existuje nejaky realny rozpor mezi Cechy a Moravaky, tak je potreba ho neprizivovat. A mne se zda, ze specialne nekteri komentatori ze Slovenska se to tady snazi prizivovat. Proste mam pocit, ze Cesi tady lezi nekomu v zaludku. Nic dobryho to nemuze prinest. Pokud jsem to nepochopil, tak se omlouvam.

Re: Re: je to pravda

Přemek | 12.12.2016

Přece je to tak jednoduché - Česko je společnou vlastí národností na jeho území žijících. Ta křečovitá snaha vyzdvihnout svůj rod či klan a potlačit společný národ vede jen a jen do pekel.

Re: Re: Re: je to pravda

Sycak | 12.12.2016

Premku, to co pisete je sice logicke, ale nepochopil jsem vztah Vasi vety k memu komentari. Pokud se Vam chce, tak mne to prosim vysvetlete.

Re: Re: Re: Re: je to pravda

Michal | 13.12.2016

Já jsem hrdý Moravák a nikdy nebudu Čech. Vše kolem toho je ale na velmi dlouhou diskuzi, proto to nehodlám zde rozviřovat. Velmi děkuji, že alespoň naši sousedi že Slovenska uznávají Moravskou národnost. V globálně politických otázkách budu s Čechy (co to myslí dobře) spojenec... V jiných a za současného stavu k pláči, úhlavní nepřítel... Pokud měl právo Masaryk, Moravané už tuplem... Přijde další národní obrození!

Re: Re: Re: Re: Re: je to pravda

Vlastenec | 13.12.2016

Češi by si měli přečíst ty tlusté knihy... Jinak se jim bude zákonitě v budoucnu ta jejich Czechia opět drobit. Morava může ale jedině získat, protože je vygumovaná z mapy. Co by nám vlastencúm z Moravy mělo vadit, že se rozpadne Český stát? Mohla by za to pouze jejich krátkozrakost a nepochopení situace. Už vidím ty Pražské separatisty, kdyby museli být pod nátlakem nazýváni všichni Moravané

Re: Re: Re: Re: Re: Re: je to pravda

ТаuRus | 13.12.2016

A mohl bys napsat, co by získala Morava, kdyby se český stát rozpadl?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: je to pravda

Michal | 14.12.2016

Co by získala Morava? Země s historií delší než Čechy by začala opět existovat. Nemusí se hned odtrhávat, pokud se napraví některé komunistické zločiny. Dejte si trošku práce a zjištěte si něco i ze strany Moravy, co se stalo a co nám bylo slíbeno. Událo se spoustu nespravedlností. Je třeba zrušit kraje, které nerespektují vůbec nic a přestat s tou neuvěřitelnou masáží, že každý je Čech, Brno je na východě Čech, Moraváci musí sklapnout ... atd. Čechúm současný stav prostě vyhovuje, protože Moravské uvědomění je slyšet málo... A co právo na sebeurčení? Platí, jen kdy se to hodí nám? Nemůže mě prěce někdo z Prahy nebo Plzně nutit být Čechem, když se tak být necítím. To je pouze mé výsostné právo.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: je to pravda

Michal | 14.12.2016

A když se mi nelíbí Česká politika a kam to vede, tak je tu nějaká šance, že Morava by šla jinou cestou... Problém je bohužel i to, že politici zvolení za Moravu se nejen k ní, ale i k Čechům chovali vyloženě vlastizrádně... Chce to znát řízení a udělat restart. Raději jít dlouhodobou cestou, než radikální řezy. To potom vznikají historické omyly s úroky na dlouhá desetiletí ne- li staletí...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: je to pravda

ТаuRus | 14.12.2016

Žádnou jinou cestou by Morava nešla. Stát se 3 mln. obyvatel v současném světě nikdy nebude státem se vším všudy, ale vždy jen něčí kolonií. Pro příklad se můžeš podívat na Pobaltské státy.
Nelíbí se ti postavení Moravanů, a v čem je lepší postavení lidí ze severních nebo jiných Čech?.
Myslím si, že českou politikou není spokojen nikdo. Nicméně, změny už se začaly dít, třeba zvolením Zemana, oslabením USA a posílením Ruska. Některé procesy jsou nadřazené a bez jejích vyřešení se nevyřeší ani naše situace. Chce to těm procesům napomáhat, vzdělávat se a mít cíl. Pouhým remcáním a dělením se ničemu nepomůžeme, jen svoje problémy znásobíme.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: je to pravda

Michal | 15.12.2016

Musím tě poupravit, Morava má 4 mil. obyvatel, Slezsko 1 mil. a jejich postavení by muselo být samozřejmě diametrálně jiné, než teď Češi praktikují na nás. Prostě spravedlivější... Severočeši žijí ve svém státě a ten taky rozhoduje o jejich penězích.
Zato,, Češi,, v Brně a jinde na Moravě? Tomu říkám tendence k vymazání národa.. A co legitimní snahy v Baskicku, Katalánsko, Vlámové, Valoni, Skotové, Slezané v Polsku a spoustu dalších. Mnohdy počtem obyvatel a rozlohou menší nebo srovnatelné... Velikost státu je taková, jako je jeho zahraniční politika, viz Izrael. A nebo stačí si vzít za příklad státy jako Švýcarsko, Rakousko nebo Německo, které respektují historické země, které mají vlastní parlamenty, rozhodují si o svých daních atd. To by separatistické tendence otupilo... Jak říkám rozdělení by zasáhlo pouze Čechy, Morava už nemá co ztratit, pouze získat o co přišla. Existuje pouze ve zprávách o počasí po zrušení Moravskoslezské země komunisty.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: je to pravda

Michal | 15.12.2016

Abych to už zde dál nejisřil, to patří na jiné tématické diskuze, napíšu pouze toto a dál to nebudu komentovat: Podle mě, má Morava na samostatnost větší nárok, než třeba Slovensko ( Slováci doufám prominou a nebudou to brát osobně, ale jenom jako příklad). Za Rakouska-uherska měla Morava více suverenity než teď, s historickými hranicemi, zemským sněhem a ke konci císařství byla na Českém království takřka nezávislá, ale byla Českou stranou obelhána viz. předpovědi našeho poslance Pražáka. Takže vlastně pochopíte o co mi jde v Moravské době temna. Morava má vše, kulturu,těžký i lehký průmysl, tradice,hory i úrodné nížiny, vinice, velké města, pracovité lidi, nerostné suroviny a spoustu dalšího... Bez vykořisťování z Prahy bychom měli daleko větší životní úroveň. Češi pořád nechápou o co nám jde, jsme pouze jejich východní kolonie, která je nehorázným způsobem počešťována a z našich daní se nám výsostně vrátí jenom zlomeček. Kdykoliv se toho tématu někdo dotkne, tak se to rychle snaží utišit, hlavně aby se to nerozdmýchávalo, protože v koutku duše vědí, že je něco špatně... Na naše argumenty skoro neodpovídají, jenom nadhazují jejich pseudoanalízy.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: je to pravda

ТаuRus | 15.12.2016

Michale, někde jsem četl, že slovanské etnikům je nejpočetnější na světě. Nevím, jestli je to pravda, ale jsem si jistý, že v Evropě určitě.
Ale také jsme nejvíce rozhádání. Představ si, jaká by to byla síla, kdyby tomu tak nebylo?
Mrzí mě, že místo toho, abychom přemýšleli nad tím, co nás spojuje a co bychom měli udělat, abychom našli cestu k sobě a těžili ze své síly, nás napadá jediné řešení naších problému - rozdělení.
Určitě máš pravdu v tom, že Morava má velkou kulturu a starou historii, ale ruku na srdce, ubližuje Morave Pepík z Mladé Boleslavi nebo Máňa z Kladna? Chtějí oni Moravu klamat nebo vykořisťovat? Když se s nimi dáš do řečí zjistíš, že se utápíte ve stejných problémech a rozhodně oni, vůči vám Moravanům necítí žádnou nadřazenost a necítí to tak, že by vedle vás byli nějakou elitou.
Pro politiky je hrozně snadné ukázat na někoho prstem a říct: Tohle je váš problém! To oni, ne my, mohou za všechno. Až se jích zbavíme, bude nám štěstí. A ještě, zařídí vše tak, aby to vypadalo, že na ten nápad jste přišli sami.
Přemýšlel jsi někdy nad tím, kolik je v pražské politice Čechů, když jím kladeš všechno za vinu?
Na vině přece není Pepík nebo Máňa, ale jejích politická negramotnost, stejně, jako i politická (konceptuální) negramotnost většiny Moravanů. Dokud se toto nezmění, žádné rozdělení nikomu nepomůže. A až se to změní, žádného rozdělení nebude třeba.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: je to pravda

Sycak | 13.12.2016

Tady na tom webu koncim s komentarema. Netusil jsem, ze se v komentarich budou schvalne vyhrocovat narodnostni problemy. Mel jsem pocit, ze je to web, kde se i v komentarich neco dozvim o KSB a DVTR, co jeste neznam. Prispevky OK, komentare az na par nic moc.

Re: je to pravda

udo | 13.12.2016

V tom s tým KSB/DVTR je pravda,
no zároveň si aj tie národnostné a iné záležitosti treba PREVENTÍVNE KONŠTRUKTÍVNE vydiskutovať. Inak budú našimi oponentami zneužité ako vždy vo forme zbrane voči nám.
To, že žijeme v dobe oficiálnych histericko-IsTórických mýtov, o tem asi žádná..

HASENIE KONFLIKTNÉHO POTENCIÁLU.

V tom, že to tu, aj inde občas uletí, máte Syčák samozrejme tiež pravdu,no chýb sa netreba príliš báť a patria k tomuto možno nekonečnému procesu ďalšieho prehodnocovania a následnej rocesnej optimalizácie riadenia našeho do nemalej miery spoločného osudu.

Zároveň sa vytvára tlak na tzv. meinstrím.
Bo keď niečo už i vrabce na streche čvirikajú..
Musíme ich dotlačiť..nechať pracovať pre nás, pre naše ciele,
ak sú objektívne lepšie.
Onen tlak gradientu rozvoja v rámci sociologickej mechaniky

Re: Re: Re: Re: Re: je to pravda

CastroRuiz | 13.12.2016

Svätá pravda.
Moja maminka je Moravačka zo Zlína ( dedo bol z Moravského Slovácka, babička z Podluží ), má 82r sa vždy cítila a hlásila k Moravanom, nikdy nie k Čechom.

hmm

Jura | 11.12.2016

Tak třeba u ČR takový období jako zniňovanou Velkou vlasteneckou válku neznám..... Ani Husitství tím není.

diky

jan | 11.12.2016

dobrá úvaha

Re: diky

Jura | 11.12.2016

lepší než dobrá

Re: Re: diky

Sycak | 12.12.2016

Vyborny.

Přidat nový příspěvek