Bašta: Co o nás prozradila volební kampaň

14.01.2018 10:32

prvnizpravy.cz

 

Bašta: Co o nás prozradila volební kampaň

 

Již podruhé během posledních šesti let se ukazuje, že přímá volba prezidenta České republiky představuje nebezpečnou politickou krizi, v níž se v plné nahotě ukazují všechny nebezpečné tendence historického vývoje, kterých si za normální situace nevšimneme.

 
Jako v křivém zrcadle se v ní groteskně odrážejí všechny tři krize, kterými v současné době prochází evropská civilizace. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

Tou první je plíživá feudalizace společnosti projevující se změnou stylu vládnutí, v němž stále větší váhu nabývají nikým nevolené byrokratické struktury vytvářející hierarchický systém řízený na globální úrovni. Ten v rámci svého fungování vytvořil a vytváří naprosto nepřehledný soubor příkazů, zákazů a regulací, které zasahují do všech oblastí života a činí z dosavadních národních států a jejich demokraticky volených institucí pouhé špatně namalované kulisy. Velice přesně to ilustruje migrační krize a spor o tzv. kvóty na přerozdělování běženců.

Evropská (i česká) společnost se rozštěpila podle klíče, který má jistou analogii v bývalém Sovětském svazu. Také dnes je vládnoucí vrstva spojena pupeční šňůrou se svým postavením v byrokratické struktuře a zatím neformálně začíná připomínat původní systém carského Ruska s jeho sedmnácti stupni šlechtictví. Do toho nejnižšího byl tehdy zařazen každý univerzitní student. Dnes by se asi týkalo jen studujících vybraných humanitních oborů. Největší vnější podoba s feudalismem tkví v pohrdání, které tato novodobá samozvaná aristokracie cítí ke zbytku společnosti, která ji živí.

Z toho vyplývá další nebezpečí, jímž je pozvolna narůstající sociální konflikt. Vznik nové superelity způsobil snížení šancí většiny obyvatel, což jasně dokumentuje statistika o rozevírání nůžek mezi bohatými a zbytkem společnosti. Poprvé v novodobých dějinách nefunguje solidarita mezi vládnoucími a ovládanými. Těm vládnoucím totiž přestalo záležet na osudu těch ovládaných, zejména pak na jejich životní úrovni, a ti jim to (s jistým zpožděním) oplácejí posměchem a nenávistí.

Již  dnešní padesátníci vědí, že se budou mít hůř a budou žít kratší dobu než jejich otcové. Perspektiva mladší generace asi bude ještě horší. Protože problémy mívají nepříjemný zvyk přicházet ve vlnách, takže se ke katastroficky špatnému stylu vládnutí a sociální krizi postupně přidává ještě střet civilizací. Netroufám si odhadnout, zda migrační krize vznikla náhoudou, nebo zda šlo o pokus urychlit feudalizaci Evropy cíleným importem lidí, jejichž ideálem je svět, v němž se čas zastavil ve středověku, nejlépe v sedmém století. V každém případě dosáhli toho, že Huntingtonovy „krvavé hranice islámu“ se otevřely ve čtvrtích západoevropských měst.

Osud ideologie multikulturalismu, která od upřímně míněného adorování a přijímání všech náboženství, kultur a zvyků v rekordně krátké době zdegenerovala na neskrývané podlézání a kolaboraci s islamismem na všech úrovních rozhodování, svědčí pro verzi zločinného úmyslu. Zejména když k tomu připočteme stále více patrný protibělošský rasismus hlásaný západními intelektuály, hovořícími o mýtické kolektivní vině bílé rasy (či bílého muže). Podobnost s principy antisemitismu varuje před metodami, kterými z nás budou chtít tu vinu sejmout.


V emočně vyhrocené volební kampani v České republice se tyto příznaky všech tří krizí objevily už před pěti lety. Možná to bylo osobou kandidáta, který neuspěl, ale ten základní spor se vedl mezi lepšolidmi a plebsem. Voliči Miloše Zemana byly nazýváni prasaty, potomky nevolníků, starými hloupými nevzdělanými venkovany a tak podobně. Letos to není o nic lepší, jen vztek a nenávist nahromaděné za posledních pět let zatemňuje lidské duše ještě více. Hledám-li historické analogie takového vyjadřování, nacházím pouze jedinou – takto hovořili šlechtici o vzbouřených sedlácích, protože jimi pohrdali a zároveň se jich strašně báli.

Selské vzpoury kdysi urychlily konec nevolnictví. Česká vzpoura urážených a ponižovaných může i v evropském měřítku zkomplikovat budování nového feudalismu. Proto ten řev a nenávist.

 

Diskusní téma: Bašta: Co o nás prozradila volební kampaň

Ještě není pozdě

Otakar | 17.01.2018

Pokora není cizi slovo. Rozevelt prezident USA byl prezident na vozíčku a žádní američané ho nezatracovali. To umí jen naši čeští "vlastenci" z Prahy. A ještě si prosím vzpomeňte na Svatoplukovy tři pruty.Chce se snad někdo znovu učit němčinu nebo snad ruštinu?
Dědek z Brna

Co o nás prozradila volební kampaň?

Jara | 14.01.2018

Že zatím asi pouhých 38 procent obyvatel České republiky je schopno používat vlastní Rozum.Naprostým políčkem je Drahoš:,,Falešné brýle bez dioptrií(aby vypadal víc důležitě),křivá ůsta,křivá páteř,z ůst jedy,závist,zlost.Kývač Bruselu a vítač migrantů = INVAZI Islámu se záměrem likvidovat naši kulturu,náš Rod,naši civilizaci".Nesouhlasí s referendem=považuje vlastní voliče a občany za hlupáky.Schvaloval činnost bestiálních vrahů Mašínů,tvrdil,že to bylo OK....

Re: Co o nás prozradila volební kampaň?

Jar | 14.01.2018

Že celé Čechy,Morava a Slezsko volí Zemana , jen Praha volí želé loutku, atrapu ve prospěch cizinců, vetřelců, drakerů.

Povrchné popisovanie a nič viac

SES | 14.01.2018

Nech čítam ako čítam, tak mmi to pripadá ako kecanie
z pražskej krčmy. Ak poviem A tak treba povedať aj B a
isto to má aj C.

História sa opakuje

Milan | 14.01.2018

História sa opakuje, ale rýchlejším tempom. Po roku 1989 sme skončili ako otroci západných nadnárodných spoločností a po 30 rokoch prechádzame z otrokárskej spoločnosti do feudálnej...

Co o nás prozradila volební kampaň?

Josef Švejk | 14.01.2018

Především prozradila, že Česká třicetiletá agónie pokračuje. Po zvolení nejpilnějšího Slováka v Čechách (desítky poctivě vydělaných miliard vlastní pilnou rukou), vybrali Češi další nejlepší ze svého středu. Starého pána s jeho opakujícími se bonmoty a mladšího profesora s brýlemi (nula dioptrií) zvyšujícími jeho intelektuální level. Dost žalostný výsledek po 30ti letech "úspěšného rozvíjení demokracie".
Volební kampaň potvrdila především, že národ nehodlá uhnout z nastoupené cesty - cesty směr kouřící hovno.
Ve staré Sodomě a Gomoře se našlo pár poctivých jedinců, kolik jich zbývá po 30ti leté "demokracii" v 10ti milionovém národě?

Re: Co o nás prozradila volební kampaň?

rimi | 14.01.2018

Poslali Vas sem zamestnavatele nebo je to lokalni halucinace?

Re: Re: Co o nás prozradila volební kampaň?

Josef Švejk | 14.01.2018

Pokud jste mlád, hodně čtěte. Pokud jste stár, hodně přemýšlejte. Teprve po té se vyjádřete.

Re: Co o nás prozradila volební kampaň?

Vlabi | 14.01.2018

Milý Švejku, kdysi jsem si vaše vtipné glosy docela ráda četla. Dnes ve mně vyvolávají vzpomínky na holubičku doktora Štrosmajera. Škoda :-(

Re: Re: Co o nás prozradila volební kampaň?

Josef Švejk | 14.01.2018

Ono to už také není žádná sranda. Rozhlédneme-li se kolem sebe, je to jen smutnější a smutnější. Dnes stačí na voliče vytáhnout 8 trpaslíků hvězdné pěchoty a najde se přes milion nadšených vhazovačů do uren aniž by se zamysleli kam ČEZko vhazují. Říká se, že na konci tunelu bývá světlo. Zatím to ovšem vypadá, jako bychom si před lety vybrali tunel slepý, jen jsme ještě hlavou nenarazili na jeho konec. A po letech stále více lidí hrdinně pochoduje za vlajícím praporem z billboardu (za pár tisíc z jejich vlastní kapsy) a nadšeně zpívají píseň demokracie.

Re: Co o nás prozradila volební kampaň?

Tykva Bukvatyr | 14.01.2018

Babiš nie je Slovák.

Re: Re: Co o nás prozradila volební kampaň?

ludo | 14.01.2018

Slovák a´la Gál a Krnáčová? :)

Re: Re: Co o nás prozradila volební kampaň?

Antoaneto | 15.01.2018

A co tedy je? Švýcar? Američan nebo Rus?

Re: Re: Re: Co o nás prozradila volební kampaň?

Slovan1 | 15.01.2018

Údajne najbohatší Slovák Babiš má však české občianstvo.
Teda je Čech- tak si to myslel?Či v tomto pohľade to treba inak interpretovať?

Re: Re: Re: Co o nás prozradila volební kampaň?

ludo | 15.01.2018

Otázka je:
1) Čo majú spoločné etnický(nacionálny) žid, ideologický žid
a slušný judaista?

2) ..a samozrejme následne, v čom je medzi nimi rozdiel?

Přidat nový příspěvek