Afghánistán z první ruky

15.09.2018 09:54

Vidlák
10. 9. 2018      vidlakovykydy
Měl jsem návštěvu. Vojáka, který v Afghanistánu byl. Našel si mě přes naše společné známé, bavili jsme se jen ústně a všechny vzkazy předával člověk. Nedošlo na jediný telefonát ani e-mail. Prostě se u mě nečekaně zastavil kamarád z druhého konce republiky, že četl moje články o Afghanistánu a prý by mi mohl domluvit rande s někým, kdo to má z první ruky.


To víte, kývnul jsem na to, šlo to rychle a včera večer jsme s novým známým vypili prakticky všechno, co jsem doma ještě měl. Stálo to za to. Dostalo se mi informací a historek, že to budu zpracovávat ještě dlouho a určitě se k tomu ještě vrátím v dalších článcích. Ale nerad bych vás v tomto ajfru o něco ochudil a tak dávám na sklo takový neuspořádaný vějíř informací. Něco je pro mě tak fantastické, že se zdráhám tomu uvěřit. Dávám je na sklo, tak jak jsem to vyslechl.

1. Těch mrtvých z Afghanistánu máme víc než se uvádí. Naši novináři píší jen o těch, kteří měli konec kariéry mimořádně oslnivý. Tři letos a pět před časem. O těch se mluví.To jsou ti, kteří padli ve styku s nepřítelem. Ale pak jsou mrtví z nehod a dokonce i ze sebevražd. Ti se píší do jiných tabulek. Dohromady jsou naše ztráty víc než dvojnásobné. V novinách dojde jen na ty, kteří se dají snadno označit za hrdiny. Ti, co prostě spadli s autem ze skály, předávkovali se práškama nebo se prostě sesypali z vypětí a pak jim vypadl odjištěný granát z ruky, o těch se nemluví. Ale jsou.

2. Amíci jsou jen na základnách, kde je letiště. Všechny základny jsou obležené pořád. Jen dokud tam těch amíků bylo sto tisíc, měli dost lidí a techniky na sledování perimetru a tak bylo ostřelování základen menší. Dneska se to prostě nedá zvládnout. Základna je vždycky protáhlá, bo kopíruje údolí a je tam dráha pro letadla. Z hor létají rakety a miny. Všude kde dráha není, tam nejsou ani amíci. Tam se stává každou chvíli, že Tálibán odřízne zásobování na několik dní, týdnů i měsíců a tu a tam vběhne nějaká velká banda dovnitř a pak se střílí zblízka. Ostatně teď jsou dva takové případy. Stač&i acute; o dříznout zásobování, počkat na špatné počasí a střílet po vrtulnících. Pak ti Afghánští vojáci zjistí, že jsou jen laciný frontový materiál a vzdávají se a dezertují.... a přidávají se k Tálibánu. Každý měsíc je v Afghanistánu dobyta, rozstřílena či jinak zničena nějaká základna afghánské armády. Pak se tálibové stáhnou, Amíci tam naběhnou s velkým haló, pobudou tam pár týdnů, předají to místním a vypadnou. A všechno se opakuje.

3. Naši velitelé, co se občas nechají v Afghánu vyfotit, jak přijeli za mužstvem, nemají ani ánung, jak to tam doopravdy vypadá. Přiletí letadlem, udělají pár fotek, jdou do bunkru, vyslechnou hlášení a letí domů. Nikdo nikdy nejel s mužstvem na patrolu, nikdo se ani na kilometr nepřiblížil k plotu či zdi základny. Nikdy nebyli ani vzdáleně pod palbou a nikdy se nepodívali na terén jinak než z desetikilometrové výšky nebo na fotkách. Prý v tomto vynikal Stropnický. Místní nejvyšší velitel (plukovník, generál) ten cítil povýšení a řekl ministrovi, co chtěl slyšet, ten rozdal medaile a vypadl.

4. V Afghánu je neuvěřitelně komplikovaný terén. Jakákoliv smysluplná silnice po které se na základnu vozí zásoby, ta se kroutí a klikatí a je nekonečně dlouhá. Neexistují žádné ani přibližně přímé směry. Cesty sice jsou, ale tak pro osla a někdy ani to ne. Tálibán nemá nikde ani nejmenší problém kteroukoliv silnici uzavřít. Pak přiletí drony, několik dní se pročesává prostor nejprve bezpilotně, pak pilotně, pak z vrtulníků a pak se tam teprve může jet. Jeden Tálibánec s padesáti náboji, které vhodně nadělají díry do potahu náklaďáku dokáže spustit akci za miliony a miliony dolarů, rozvrátit zásobování a ještě to přežít. Jediné záso bování pak funguje letecky a kolem každého dopravního letadla krouží stíhačky, Thunderboldy a kdo ví co ještě, aby vůbec mohlo přistát.

5. 90% všech sil se spotřebovává na hlídání příjezdových cest. Armáda NATO potřebuje skoro všechny své zdroje jen na to, aby vojáci neměli hlad, měli čím bojovat a mohli si vyčistit zuby pastou. Sto metrů od každé silnice začíná území nikoho, tedy Tálibánu, který si tam dělá co chce. Jediný důvod, proč Tálibán nekontroluje 100% území není v efektivitě našich čackých vojáků, ale v tom, že leckde ty Tálibánce nemají rádi. A tak tam vládne jiný warlord, který třeba bere prachy i od Američanů. Zvláště dokonalí v tomto byli italští vojáci, kteří platili vysloveně výpalné, že se na ně nebude střílet. A jsou dodnes nejús pě&scar on;nější kontingent co do ztrát. Na boj s nepřítelem se dá vyčlenit sotva deset procent techniky a vojáků.

6. Zatím to všechno funguje jen proto, že jsou vojáci dobře placení (prý lépe než si myslím, ale částku neřekl) a vědí že v případě toho nejhoršího mohou odletět. Zatím Tálibán nemá prostředky na to, aby zastavil letecký provoz a nemá zatím na to sestřelovat letadla při startu nebo přistávání. Ale to je jen otázka času. Celá mise skončí tak, že na základnách zůstanou vojáci, co se nedostali pryč a nikdo se nedostane k nim. Jednoho dne budou ustupující vojáci NATO stát za Amurdarjou na bývalém sovětském území a budou rádi, že to přežili. Směrem do Pákistánu se ustupovat nedá. Nakonec bude rozhodovat Putin, kdo se z té slavné vojenské mise NATO zachrání a kdo ne.

Tolik můj nový kamarád... Viděl jsem jeho vyznamenání, znám jeho jméno a co jsem vyslechl, to jsem napsal. Pokud přijde nějaký jiný voják, který to vidí jinak, rád to otisknu.

 

Diskusní téma: Afghánistán z první ruky

Co nás to stojí?

6P | 20.09.2018

Co to stojí ČR a co to stojí průměrného daňového plátce?
Včetně všech zbraní, výplat, výsluh, náhrad, řádů, odznáčků, zelených oblečků, výběrových řízení, ceremonií, zinkových rakví, pohřbů, řečníků, PR agentur, televizního času, protiteroristických cvičení v Kongresovém centru, apod.?
Jsme hodně bohatí, že tohleto trpíme..

Vyhrat v Afganistane

Slovan | 18.09.2018

Vyhrat v Afganistane sa da jedine tak, ze vyvrazdis vsetkych Afgancov a nahradis ich inym obyvatelstvom. Pretoze takuto partizansku vojnu oni uz vedu od Alexandra Macedonskeho a su na taky zivot navyknuti, ine mozno ani nevedia.

Re: Vyhrat v Afganistane

Cico Ciciak | 19.09.2018

A prečo by mal niekto vyvraždiť všetkých Afgáncov, ktorí sú tam doma?
To západ je tam okupant!
Lenže západná propaganda miesto toho deň a noc melie o akýchsi ruských okupantoch.

Re: Re: Vyhrat v Afganistane

Slovan | 20.09.2018

Som povedal, ze jedine tak sa da vyhrat a obsadit dane uzemie nie, ze to treba urobit. Je to podobne ako s Kartagom ci Judeou za cias Rima, ked nevedeli pacifikovat obyvatelstvo tak ho vyvrazdili a nahradili inym a vytvorili tak prosperujuce provincie. Ale to robili uz aj Babyloncania ci Perzania.

Pár mých informací

PM | 16.09.2018

Přidávám pár mých informací :
Má to být oficiálně tak, že naši jsou support, doplněk k Amíkům, tj. pár našich v amíckém družstvu. Realita je taková že je jeden amík v autě, co nevytáhne paty za nic na světě a naši kluci chodí ven na obhlídku riskovat životy.
Prachy za to jsou víc než 50k měsíčně ale míň než 80k. Běžný voják.
Blázni, za to můžou dělat v míru v Německu...

Re: Pár mých informací

Pedros | 18.09.2018

dovezou z mise balík protože neutratí za životní potřeby - doprava do práce, jídlo bydlení, ošacení atd. + diety dostanou k tomu

Re: Re: Pár mých informací

Cico Ciciak | 19.09.2018

Tiež viem o jednom žoldákovi u nás v meste, ktorý išiel na polroka na "misiu" do Pobaltia oficiálne "brániť našich spojencov proti ruskej agresii".
Predpokladám, že na takéto relatívne bezpečné "zájazdy" existuje veľká tlačenka žoldákov, takže tu najskôr jedine pomôže, mať dobré konexie (čo on asi má, nakoľko ide o jedinca "prominentnej proveniencie").
Ja osobne by som tam na 99% nešiel - z mravných dôvodov, a zbytočne byť polroka niekde v cudzej prdeli len kvôli prachom (veď profi dôstojníci sa určite po finančnej stránke nemajú najhoršie v porovnaní s pracujúcou väčšinou).
Ja byť vojakom, tak pre vykonanie nejakého rozkazu by u mňa museli najprv existovať pádne morálne dôvody - skrátka muselo by to byť posvätené vyšším zmyslom.
Čiže asi by som nemohol byť žoldákom NATO.

Re: Re: Re: Pár mých informací

student | 20.09.2018

Cico Ciciak - keď sa dáš do uniformy, tak to čo píšeš bude fungovať iba z časti. Myslím tu o tej tlačenke :) Zbytok môžeś špekulovať, ale funkčna armáda je o disciplíne. Ak sa začne neplodne diskutovať a rozoberať, tak je koniec akejkoľvek skupiny fungujucej na báze discipliny. A potom sú motivaciou peniaze, alebo ine výhody, či deviacie a občas ide mravnosť bokom. Ale to už je o inom.

vyborny clanek

dagmar | 16.09.2018

ostatne Pjakin to rika ze us n eumi bojovat po zemi, a natoz v tak hornatem trenu, hezky vysvetleno

A proč tam Ameriřani jsou?

инг. франтисек Неварил | 15.09.2018

A proč tam Američani ve skutečnosti jsou?
To ti ten vševěd neřekl?
Podle mne zcela zbytečný článek.

Re: A proč tam Ameriřani jsou?

dagmar | 16.09.2018

uz je tu zas ten troll s falesnym jmenem

Re: A proč tam Ameriřani jsou?

dagmar | 16.09.2018

a proc tam jsou americane? no aby se priblizili k Rusku a protoze vedou valky vsude jn tak ze sportu

tak

Celovek | 15.09.2018

v podstate sa to zhoduje s tym, co sa pise v alternativnych zdrojoch aj u nas ale aj u Alexa Jonesa v ssa aj ked o nom mam mienku ze je to dobry dezinformator resp. svoje infovojny smeruje tak maximalne do tretej priority riadenia, aj ked netvrdim ze musi byt plateny, mozno len v miere svojho chapania... co mi na tomto clanku nesedi je, ze autor sa pomenuje vidlakove kydy, preco sa tak programuje? ked chcem pisat hodnotne info, nedam tomu nadpis kydy. osobne sa necitim byt Celovekom, ale programovo sa adaptujem a verim ze nim raz budem. a neda mi nespomenut propagacia kulturneho pitia, ktore pre mna ubralo doveryhodnosti autorovi, alebo to bolo tak dolezite pre nas spomenut, ze ste sa pred a pocas rozhovoru kulturne opili? Afganistan je nedobytna krajina, uz sa o tom presvedcil Alexander Velky, Napoleon a ich patroni aj Sovietska a americka verchuska. kedze je to strategicka oblast, ktorou sa da kontrolovat velka cast azie, vzdy sa tam bude striedat bud proRuske alebo proatlanticke vedenie.. ale lud je infikovany nasilnym islamom, takze vsetko co ide proti nemu u nich neuspeje, ma to vyhodu ze si zachovavaju svoju kulturu a urcite mravnosti ked sa nepoddaju ziadnemu protivnikovi, narozdiel od krestanstva, ktore zotrocilo vsetky Slovanske narody a spravilo z nich sluhov-slejvov.. zato tam ale nevidno ziadnu viziu do buducnosti... ved aj arabske krajiny boli prebornikmi vo vede, astronomii atd. a agresivny islam to vsetko znicil.

Re: tak

Cico Ciciak | 19.09.2018

A. Jones je s najväčšou pravdepodobnosťou mason, pretože taký projekt globálneho významu nemôže efektívne viesť nejaký radový nezasvätenec (podobne všetci americkí prezidenti, pápeži, ...)

Příspěvek je tak vypovídající,

Libor Smetana | 15.09.2018

že snad ani nelze více komentovat. Přidávám odkaz na pěknou píseň na stejné téma:
https://www.youtube.com/watch?v=KlERM1UiZqQ&index=115&list=PL7cRT6Huk8s8zJRjeM3D5S26UfvmRWREm

Přidat nový příspěvek