Re: Poněkud zmatený text

Hox | 28.07.2018

Myslím že inflaci a deflaci do důsledku spíš nerozumíte vy, a z poznámky o "usilování Stalina" vidím, že také nerozumíte dostatečně té ekonomické situaci, co bylo cílem těchto kroků a jako byly sociální, kulturní a makroekonomické vazby a důsledky. V tomto světle, tipuji že vaše ekonomická reforma nejspíš KSB příliš neodpovídá, i když se přiznám že ji neznám, soudím podle vašich komentářů zde.

Inflace a deflace je o poměru hodnot v ekonomice a množství peněz, pokud je rovnováha, tak není deflace ani inflace. To znamená že samotná emise nekrytých peněz nemá s inflací žádný přímý vztah, pokud se totiž za ty nekryté peníze vyprodukují nové hodnoty, takže poměru hodnot ku penězům zůstane stejný jako předtím, tak nejenže nenastane inflace, ale naopak můžou se i snížit ceny, protože se zvýší výroba což povede ke snížení nákladů na jednu vyrobenou položku.

Snížení cen se také nerovná deflace, pokud existuje zboží, které si lze za ty nižší ceny koupit, a kdy je snížení cen vyvoláno nikoliv tím že lidé nemají peníze, ale tím, že se zvýšila efektivita výroby a tím pádem lze prodávat zboží levněji.

Když zvýšíte produktivitu výroby, takže například následujících rok za stejné náklady vyrobíte o 15% větší objem hodnot, tedy například jízdních kol (například díky modernizaci výrobní linky), tak máte dvě možnosti:
- buďto nechat cenu stejnou a zisk navíc rozdělit manažerům (ostatním se dostanou drobky, a důchodci ostrouhají, protože z tohoto zvýšení efektivity nebudou mít nic). Krátce při této variantě budou bohatší bohatší a chudší na tom budou stejně nebo budou ještě chudší, protože platy se jim zvýší až jako posledním, ale vyšší ceny za vše budou muset platit už dříve. Toto je systém, který vidíme kolem sebe, neustále se zvyšující ceny a teprve s odstupem se zvyšují příjmy nejchudších a bezbranných.

- nebo můžete snížit cenu tak, že finančně zisk navíc oproti předchozímu roku nevznikne. V této variantě, místo aby podniku teklo více peněz a bohatší byli bohatší, tak budou naopak profitovat všichni ostatní, protože si najednou budou moci koupit o 15% více. A bohatší o nic nepříjdou, protože ti na to kolo mají i tak a 150 kol jeden člověk nepotřebuje.

Takže, v jedné variantě (utržit více peněz a ty někomu rozdělit) máme ve výsledku příjmovou polarizaci, bohatší jsou bohatší a chudší jsou chudší nebo jsou na tom stejně, a v druhé variantě máme situaci opačnou, že čím chudší, tím více si polepší, a bohatší na tom budou přibližně stejně.

A to je přesně to, co Stalin chápal a jakou cestou se vydal (snižování cen), a co od sebe odlišuje Lidskou koncepci od davově-"elitární" fašistické. V tisícileté historii lidstva bylo období 1947-1953, kdy se v SSSR snižovaly pravidelně ceny na demograficky podmíněné zboží základní potřeby, jediným takovým obdobím. Kulturní, sociální a technologický vzlet SSSR a mohutný tvůrčí impuls, na kterém "jede" Rusko ještě dodnes, byl z velké míry způsoben právě tímto faktorem,
snižováním cen místo zvyšováním peněz v oběhu, což mělo za následek jistotu v budoucnosti a masivní zvyšování životní úrovně, počínaje těmi nejchudšími - čím byl člověk chudší, tím větší efekt pocítil.

Pro představu, představte si, že jste matka samoživitelka a po zaplacení všech fixních nákladů vám zbyde třeba 2000 korun měsíčně na jídlo. Situace tristní, suchý chleba a občas máslo, když to přeženu.
A nyní si představte, že během pěti let klesnou ceny potravin na polovinu, při zachování nebo zlepšení jejich kvality. Jogurt bude větší, lepší a levnější, namísto toho aby byl menší, horší a dražší.
A to je přesně to, co zažili všichni lidé v SSSR v letech 1947-53, kdy se po válce snížily během pěti let ceny potravin o více než 50%, včetně věcí jako lahůdky, kvalitní maso, ryby, krabí maso, z nichž většinu věcí si předtím většina populace mohla jen prohlížet přes výlohy speciálních prodejen pro nomenklaturu. A najednou to bylo dostupné pro všechny a za stále se snižující ceny. Dokážete si představit sociokulturní účinky, v porovnání s tím, co se děje například dnes u nás?
A to je přesně také důvod, proč byl Stalin zavražděn a trockista Chruščov začal cílenou likvidaci tohoto všeho a předělání systému na davově-"elitární" ekonomiku sociální stratifikace.

Přidat nový příspěvek