Re: Re: Re: Překrucování historie

ТаuRus | 11.07.2018

Vždyť tady vůbec nejde o obhajobu, či neobhajobu "okupace", jako takové. Ale spíše o pochopení toho, nakolik ten krok byl v rámci existence dvou antagonistických systému vyhnutelný, či nevyhnutelný.
Vždyť ani v dokumentu nikdo vstup vojsk do ČR neschvaluje. Věci se měly řešit systémově, dříve a bez toho, aniž by k takovému kroku vůbec muselo dojit.
Dokument je zajímavý v tom smyslu, že nabízí nové informace o událostech tohoto roku a uvádí na míru mnoho propagandistických momentů jak z jedné, tak z druhé strany, byť mnoho archivních dokumentů ještě čeká na svůj čas.
Není to pohled černo-bílý a ani nemůže být. Nám jde spíše o poučení z toho období a pochopení, že zjevná okupace na 6. prioritě může být menším zlem, než "soft" okupace, při které tvůj stát připraví o zdroje a do hlav tvých dětí naroubují cizí, sebevražednou "kulturu".
Beru ten dokument i jako pokus o narovnání rusko - česko-slovenských vztahů, ve smyslu: Mezi námi byly negativní věci, které poškodily naše vztahy, a byly zneužity třetí stranou ku svému prospěchu a naší škodě. Dnes ale máme společné problémy, které bychom měli společně vyřešit a najít k sobě cestu.
Tebe někdy napadlo, proč "okupace" roku 1968 se propagandisty řeší neustále, ale okupace roku 1938 jen letmo, a roku 1990 už vůbec? Proč se Čechům a Slovákům podsouvá jen jeden jediný společný nepřítel - Rusko, které v roce 1945 mělo zásluhu na tom, že Československý stát a národ vůbec přežil? Kdo jsou dnešní "přátelé česko-slovenského národa? Nejsou to ti samí, kdo v roce 1938 schválil a provedl okupací Československa a uvedl svět do nejkrvavější války v novodobých dějinách? Nejsou to ti samí, kdo rozdělil československý stát, odzbrojil ho a připravil o průmysl, zemědělství a strategické zdroje? S úsměvem na rtech, ujištěním ve věčném přátelství a poukazováním na "zlého" souseda - Rusko?
Proto se ti ježí chlupy jen při zmínce o tom, že v roce 1968 mnoho věci bylo jinak, než nám o tom tvrdí propagandisté? Ale v tom případě seš ty v zajetí jejích manipulací natolik, že neseš schopný si vybrat z dokumentu informace, které tě donutí přemýšlet, a raději vše odsuzuješ šmahem. Protože by byl narušen "pořádek" ve tvé hlavě, který jsi tolik let pracně budoval...

Přidat nový příspěvek