postreh

jardob | 27.05.2018

Sirka,
pôsobíš na mňa dojmom, že si pravdepodobne profesionálny historik; učiteľ dejepisu, prípadne je história a čítanie historických spisov tvojou záľubou č.1. Z nej a predovšetkým z oficiálnej interpretácie histórie od rôznych historikov si skladáš mozaiku minulosti.
Čo sa týka dnešnej doby, tak svedkami udalostí č.1 sú predovšetkým hlavné svetové médiá a potom rôzni spisovatelia, ktorí sa snažia písať o súčasnej alebo blízko minulej dobe v širšom a komplexnejšom rámci. Zaujímalo by ma, ako si spokojný s oficiálnym pohľadom na súčasnú politiku, alebo blízku minulosť? Ide o to, a vidno to hlavne pomocou rôznych alternatívnych médií, že svetoví politici, hlavné médiá i mnohí politickí spisovatelia značne klamú a ohovárajú, niekde sa zase pokúšajú jemne prepisovať históriu (napr. hlavné zásluhy ČA na oslobodení Európy od nacizmu), niečo zamlčujú a iné zveličujú, už v súčasnosti informačné zdroje krivia obraz o reálnych politických procesoch. Nechcem si predstaviť, čo sa bude písať o dnešku za 50 rokov, ak sa zmenia politické reálie, t.j. nakoľko to bude tendenčné. Väčšina ľudí, aj keď je informovaná online, tak nemá reálnu predstavu o čo sa v politike jedná, o čo ide v zákulisí, má len primitívne predstavy o tom, že ak sa ukáže, že ľudia nie sú spokojní s vládou, treba ju vymeniť, a že treba raz za čas prísť voliť.
Preto aj keď Sheldon Cooper je chodiaca encyklopédia, zabúda na to, že oplýva vedomosťami, ktoré boli opracované v každej dobe politickou korektnosťou a sú tendenčné. Dokonca nielen spoločenské vedy, ale aj taká fyzika, tiež vychádza z nekorektných svetonázorových základov (mám na mysli METS), a preto veľa teoretických produktov modernej fyziky je chybných.

Přidat nový příspěvek