Re: Re: názor

Július | 24.05.2018

Práveže som jardoba dobre pochopil a vymenil som si s ním v diskusii množstvo názorov na svedomie a hlas svedomia...Až kritizuješ, tak buď konkrétny v čom nemám pravdu...

Jardob jasne poukázal na doležitý fakt :

"Keďže som mnohé etické normy "kresťanskej" morálky uznal za chybné, a zmenil som svoju mravnosť, tak aj svedomie sa ozýva v súlade s aktuálnym systémom mravných hodnôt, a nie v súlade s tým, čo považujem za omyl a v rozpore s vyššou etikou.
Svedomie sa ozýva len v súlade s tým, s čím sa vedome a podvedome stotožňuješ. Ak sa z niečim nestotožňuješ, tam sa svedomie neozve."

Posledné dve vety jeho citácie jasne potvrdzujú, že hlas svedomia u jardoba nie je hlasom Boha vo svedomí na základe súkromného kontaktu s Bohom, ako KSB jasne učí vo svojich prácach, ale svedomie sa mu ozýva len na základe mravných hodnot ,ktoré on prijal...

Až radikálny moslim prijme iné mravné hodnoty ako jardob, tak rovnako sa mu bude hlas svedomia ozývať len na porušenie týchto morálnych hodnot a nie na základe nejakého hlasu svedomia Boha v súlade s Božím zámerom ,ako KSB neustále zdorazňuje a na to som poukázal...

Takže jardob v podstate poprel tézu KSB o tom,že človek nepotrebuje žiadnu cirkev, náboženstvá, pretože mu stačí súkromný kontakt s Bohom, aby sa mu správne ozýval hlas svedomia..

Problém je v tom, že ten hlas svedomia nie je výsledkom súkromného kontaktu s Bohom, ale je to hlas , ktorý sa ozýva na základ prijatých mravných hodnot daného jedinca...


A mravné hodnoty majú ľudia rozne...

Takže výčitky svedomia daného jedinca nie sú hlasom Boha i keď si to namýšla, sú výsledkom narušenia mravných hodnot, ktoré prijal...

A tento názor som dávno tvrdil,že na to,aby sa svedomia správne ozýval na porušenie Božích zákonov a morálky, tak najpr musí tie správne zákony a morálku , ktorú Boh požaduje prijať, až neprijme, tak sa mu svedomí ozýva niečo iné a nie hlas Boha a ani nevie,ako má žiť v súlade s Božím zámerom...

Taký radikálny moslim, ktorý sa ide vyhodiť do vzduchu, aby pozabíjal nevercov si tiež myslí, že robí správne a Alah to od neho požaduje a pokladá za správne,pretože prijal iné morálne hodnoty, ktoré akceptuje, ako napríklad jardob...

Přidat nový příspěvek