K příběhu nicku "Kde je pravda"

Lin | 07.05.2018

Pro ty, kteří tak snadno uvěřili "vyprávění" nicku "Kde je pravda", mám malé historické okénko.
Moc se divím, že si nikdo nedal tu práci uvedená fakta ověřit, protože na netu se toho najde docela dost. Ten příběh je blud a jeden ze šířených "oblíbených" hoaxů na téma "zvěrstva Rudé armády. Druhý "oblíbený" je, že po osvobození vězňů z koncentráků, nacházejících se na polském území, používala RA tyto koncentráky pro likvidaci fašistů a esesmanů. Prý "byly nalezeny masové hroby", kde číslice 30 a více tisíc "umučených Němců" je ještě z těch skromnějších.
A nyní k těm příběhům nicku "kde je pravda" -a ta u tohoto nicku skutečně neleží.
Ad:
- „Ráno 16. februára 1945 obsadila ruská divízia ríšsky tábor Pracovnej služby vo Vilmsee v Neustettin. -
Vilmsee je už podle názvu jezero - takže v jezeře pracovní tábor nejspíš neležel. V polštině se jezero nazývá Wielimie.
Neustettin je už podle názvu spojený se Štětínem - ale jedná se mo místo cca 120 km od známého přístavu a v polštině se mu říká Szczecinek - čili Nový Štětín nebo Malý Štětín.
16. februára je, pokud se nepletu, 16. února. A to je velká potíž, protože do vstupu RA chybělo ještě 11 dní. RA osvobodila Szczecinek až 27.2. 1945, byl to 2.Ukrajinský front pod velením maršála Rokosovského. Byly to celkem těžké boje, protože terén, plný bažin a močálů, nebyl zrovna přívětivý. Snad právě proto samotné město osvobozovaly jezdecké eskadry. Osvobození začalo ráno ve 3 hod a to za spolupráce polských partyzánů. Do večera bylo město osvobozeno. Bez zajímavosti není ani fakt, že RA si sem "odskočila" (tj. proti plánovanému postupu osvobodila Štětínek dřív) a to právě na úpěnlivé prosby Poláků. Němci tam totiž řádili jak černá ruka a vyvražďovali domácí obyvatelstvo. Soustředěny tu byly i jednotky SS z Francie a Holandska, zbytek tvořily zbytky všech možných armád, které byly v dřívějších bitvách s RA rozprášeny.
Na netu je o tom dostatek materiálu a dokonce i s fotkami.

Ad:
- Keďže Brazília patrila k národom, ktoré mali uzavretú priateľskú zmluvu so Spojencami, komisár mi zveril velenie nad transportom do Neustettin, kde sa nachádzala zlieváreň železa. -
Železo se sice v Polsku těží a určitě jsou tam i železárny jsou - jen si nejsem jistá, zda zrovna ve Štětínku. Podle dobových fotek to městečko vypadá spíš jako lázeňské - to jezero k tomu přímo vybízí. Ať je to jak chce, paní tam nemohla být 16. února přivezena na práci - a ještě k tomu pro Rusy jako "spojence".
Fronta totiž byla ještě daleko před Štětínkem, v té době byl ještě pod plnou kontrolou Němců.
Takže - kde je pravda? Chápu, že nikdo nenosí všechny informace v hlavě, ale než šířím takové hoaxy, aspoň si pohledám trochu té faktologie, ať nejsem za blba.

Přidat nový příspěvek