K poslednímu dílu I.série

Lin | 24.04.2018

Chtěla bych napsat něco k seriálu - to, co mě zaujalo.
Seriál byl v Rusku odsouzen kritiky jako "neprofesionální". Prý - hrozná kamera, hrozné herecké výkony, nudný scénář, hluchá místa. Prý se jedná o nejhorší počin režiséra Jurije Bykova. Navíc prý děj vůbec neodpovídá tomu, jak ve skutečnosti FSB pracuje - co možné je a co není. Na Bykova se snesla sprška kritiky a odsouzení. Svůj jekot spustila i ruská "kavárna" - jakože seriál vykresluje Rusko jako zemi agentů, kde soustavně probíhá nějaká zrada a spiknutí. Jakoby mezi Rusy byli samí zrádci a agenti cizích mocností - což prý není pravda.
No... "kavárna" se tam nejspíš poznala... Seriál velmi dobře odhaluje "metody práce" těch, kdo cosi řídí - a tupost těch, kteří se řídit nechají (a ani o tom nevědí).
A když se na ten seriál podívám s odstupem a snažím se o nadhled, pak by se dílku určitě daly vytknout některé umělecké "prohřešky" (= určitě to nepatří k tomu nejlepšímu z ruské kinematografie). Ale - scénář dílka je velmi dobrý, až velmi neobvyklý a poučný. Právě v tom, že poukazuje na určité "metody boje" zájmových skupin. Ty metody jsou pravdivé, takže mně osobně pramálo záleží na tom, jestli je věrně popsaná služba u FSB nebo zda odpovídá době zařízení Radionova bytu atd. Nehledě na to, že je zde vykreslená "sonda do duše" ruských zbohatlíků a "elity" a tato se moc neliší od té "elity" v ČR.

Přidat nový příspěvek