doplnenie

popolvár | 22.03.2018

"...za situace, kdy míra chápání společnosti a její mravnost, určuje trajektorii její budoucnosti, a za situace, kdy měnit druhé nejde, je jedinou cestou, která zbývá, (z)měnit sebe, a tím působit i na své okolí. Což je také ta správná cesta..."
K tomu len doplním, využijúc časť citácie: "...(z)měnit sebe, a tím působit i na své okolí...":
1. ako príklad (tá odlišnosť, úroveň mravnosti a vedomostí, orientovanie sa a porozumenie domácej a globálnej politiky, správny odhad trendov a vývoja) - to okolie zaujme.
2. aktívnym prístupom k okoliu, t.j. nenechávať si svoje vedomosti a chápanie reality len pre seba, ale nevtieravo, vyvolajúc záujem, okolie informovať a nasmerovávať na zdroje informácií, napr. leva-net...
Myšlienky, prezentované na leva-nete sa šíria, a pomáhajú ľuďom sa orientovať. A tí ich šíria ďalej - až som sa usmieval dnes ráno sediac vo vlaku z BA do Viedne, ako celkom rozumne a oduševnene vysvetľovala jedna postaršia pani spolusediacim, čo sa to na Slovensku vlastne deje - pani, ktorá v Rakúsku pracuje ako upratovačka...
Takisto mne sa za tie dva týždne, čo som bol na Slovensku, podarilo počas práce, vysvetliť zopár klientom "vocogou"...
A niektorí boli tvrdé oriešky. Najtvrdší boli z rád stredných podnikateľov, ktorým najviac prekáža klientelizmus a podobné kauzy ako Váhostav and company... Fico je vinný!
Vtedy som si len vypočul najprv ich argumenty a položil otázku, či takéto niečo sa dialo len za Fica. Otázku, či Ficov odchod dané problémy vyrieši. Postupne som ich smeroval k tomu, že zmena a výmena tvárí nič radikálne nezmôže,a ak chcú reálnu zmenu, tak sa musia snažiť o systémovú zmenu. Lebo tento marazmus nie je vinou jednotlivých tvári, ale vinou a súčasťou systému, ktorý takéto občanov iritujúce nespravodlivosti umožňuje. A že každý politik má len úzkymi mantinelmi vymedzený priestor na manévrovanie. A jeho mravnosť a skutočný patriotizmus ukáže, na hrane ktorého mantinelu manévruje. Potom nasledoval výpočet toho, čo Ficova politika a vláda dobrého priniesla občanom, a Slovensku... S čím aj ten najtvrdší "ficojevinný" súhlasil. ...a následne ani neprotestoval, ak som debatu uzavrel, že momentálne je Fico to najlepšie, čo na Slovensku máme. Bolo vidno, že každý jeden sa zamýšľal nad mojimi slovami.
A udalosti posledných týždňov priniesli jedno veľké pozitívum: ľudia si uvedomujú, že sa musia začať o politiku a spoločenské dianie zaujímať, lebo keď nastanú takéto udalosti, tak sú zrazu bezradní, nevedia, komu a čomu veriť a aký postoj zaujať.
Máme veľké šťastie, že ukrajinský euromajdan je pomerne čerstvou udalosťou a že vyeskaloval až do občianskej vojny. A toho sa ľudia veľmi boja.

Přidat nový příspěvek