Nejen o průmyslu

Helda | 13.03.2018

Bez debaty jsme jako ČSSR byli nejúspěšnější, absolutně nejsoběstačnější země. Padesátá léta byla poznamenána politickými procesy, které byly vyvolávány uměle a popravovalo se. V mé i manželově rodině byli lidé, kteří byli političtí vězni odsouzení na mnoho let, přesto, že nic, za co byli odsouzeni, nedělali. Tento režim jsem upřímně nenáviděla. Ale čas nám dal dostatečný odstup k hodnocení a přehodnocování. Politických zločinů se to netýká v tom, že zločin je zločin a měl by být potrestán (ale nikdy nebyl). Ti popravení a ti, co přežili s podlomeným zdravím, se asi již nikdy spravedlnosti nedočkají. Bohužel. Když odhlédneme od tohoto problému a věnujeme se otázce prosperity, možností, jistot, národního cítění a uvědomění atd., zjistíme, že v tomhle směru všem bylo mnohem lépe nežli dnes. Ale jak píše autor příspěvku "Lidem se nezavděčíte", částečně je to tak, ale přijde mi, že autor sám je právě z těch, co zůstávají na povrchu problému a stačí mu papouškování hojně užívaných našimi havloidy, pravdoláskaři a sluníčkáři. A to je škoda. Měl by si najít čas a ponořit se do minulosti komplexněji. Pokud se podívám jen povrchně, napadají mě tyto skutečnosti: lidé tehdy měli k sobě mnohem blíže, nikdo nekončil pod mostem, školy, školky, studia, zdravotnictví bylo zdarma a špičkové (světová úroveň), mladí již v učení věděli, kde budou pracovat a do deseti let měli možnost získat vlastní byt bez odkupu, nikdo se nemusel bát ztráty zaměstnání, rodiny měly zvýhodněné rekreace, v rámci podniků dokonce zdarma, taktéž dětské letní tábory pro děti, zákony byly stabilní, proto úřady nikoho neperzekuovaly "za neznalost zákona", aby mohly napařovat pokuty atp. jako dnes. Myslím, že když k tomu přidáme to, že v naší zemi dnes nezbylo prakticky nic, co by bylo naše a jsme jen montovna západu, kdy zisk odchází pryč do zahraničí a ne do naší státní kasy, máme mraky bezdomovců, lidí pronásledovaných exekutory, prohnilé soudnictví, zaprodané vlády, desetinu národa v absolutní nouzi, kdy si musí vybrat buď bydlet, nebo jíst, vychází mi jednoznačně: To, co bylo do r. 1989 mělo dost chyb, ale byly vyvažovány mnoha zásadními klady pro občany. Dnes máme jen samé zápory. Nevidím nic, co bych mohla vypíchnout jako pronikavý klad. A to proto, že jsme se nechali uvrtat do EU a NATO. Není daleko doba, kdy už nebudeme mít ani skutečnou státnost, pokud se budeme štípat mezi sebou a nepůjdeme všichni vyštípat ty, kteří na nejvyšších místech naší země neslouží nám občanům, ale našim nepřátelům.

Přidat nový příspěvek