Slovensko Slovensko ... prečo sme tu taký sprostý? Tečie tu snáď "chorá voda"?

Milan | 11.03.2018

Na jednej strane sa mi páči ako sa dokázal národ zmobilizovať, vyjadriť svoje pocity v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka s priateľkou a tiež by som rád vyjadril úprimnú sústrasť jeho blízkym. Na strane druhej je mi z nás na zaplakanie.

Prečo sme to nechali dôjsť až tak ďaleko? Prečo nik z nás neprotestuje pred policajnými stanicami/prokuratúrami, keď sa uzavrú prípady korupcie, podvodov a mnohých iných zločinov kde okrádajú jednotlivcov alebo nás VŠETKÝCH - "Skutok sa nestal"/"páchateľ neznámy"? Prečo nik z nás nestojí pred súdmi a neprotestuje keď sudca skonštatuje v uvedených prípadoch - "Nepreukázalo sa"/"Obžalovaný je nevinný"? Prečo nechávame štátne orgány spokojne konať protizákonne, protiústavne a zvýhodňovať určité okruhy/skupiny ľudí? V mnohých prípadoch by si zaslúžili takéto osoby nie len protesty pred úradmi, ale možno aj defenestráciu ako gesto ich hanby - samozrejme z prízemia. Ale každý z nás si radšej povie "Veď mňa sa to netýka ...", "Veď to nie sú moje peniaze/môj majetok ...", "No a? Veď sme na Slovensku." ... . A práve vďaka takému prístupu sa stalo to, čo sa stalo. Práve preto sme dnes v situácii kedy nik neverí v spravodlivosť na Slovensku. Podľa mňa sme VŠETCI spolupáchatelia týchto zločinov, vrátane vraždy novinára Jána Kuciaka s priateľkou! Ticho tolerujeme a v niektorých prípadoch sa dokonca podieľame na ich páchaní! Či už priamo, alebo nepriamo. Veď je pre nás pohodlnejšie a výhodnejšie nevyčnievať z davu, prípadne sa "len trošku" priživiť/zvýhodniť.

Prečo by sme to nemali ďalej tolerovať a prečo si robiť zbytočné problémy? Lebo ďalším "Kuciakom" môže byť každý z nás!!! Z toho či onoho dôvodu môžeme byť nepohodlné osoby, alebo len niekomu "nepadneme do oka". Každý z nás môže prísť o všetko. Nemyslím len o majetok, celoživotné úspory, ale aj o to najcennejšie. A nezabúdajme, tolerovaním zločinov nie len že "okrádame" samých seba, ale v podstate sme spolupáchateľmi! Prirovnám to k firme v ktorej zamestnanci nič nerobia lebo sa im nechce - tak ja robiť tiež nebudem. Firma skrachuje - skončím na ulici - kto za to môže? Fico? Nie, ten to nie je ... keďže som tiež nič nerobil tak aj JA som vinník! Každý z nás je predsa časťou spoločnosti/štátu. Ale je jednoduchšie hodiť vinu na iných ... . Ten "iný" však koná len tak, ako mu dovolí spoločnosť, čiže aj JA.

Práve preto zmena musí prísť od nás všetkých, VŠETKÝCH OBYVATEĽOV SLOVENSKA ! ! ! Nečakajme v kúte a doma večer prestaňme nadávať na to, ako je všetko "na..."! Pozrime sa okolo seba, pokúsme sa zmeniť svoje okolie! Pokiaľ niečo nevieme zmeniť sami, zverejnime to a skúsme spolupracovať! Zaujímajme sa o všetko čo sa okolo nás deje! Prestaňme podporovať a obdivovať dnešné "celebrity" len preto, že majú nahrabané statky. Pozrime sa ako k svojmu spoločenskému postaveniu prišli! Prestaňme ľudom, ktorý sú schopný čohokoľvek len pre svoje blaho, liezť do riti - skôr či neskôr tam nájdeme len jedno! Odsúďme takých ľudí! Vylúčme ich na okraj spoločnosti a začnime si viac ceniť morálnu stránku človeka! Prestaňme hodnotiť ľudí okolo seba na základe ich "ceny" a začnime si ceniť ich skutočnú "hodnotu". Začnime inak vnímať svet okolo seba!

Ale to by som od nás asi moc chcel. Skrátka na také niečo nám ešte nedorástli ... . Každý teraz cíti ľútosť nad tým čo sa stalo, ale o pár dní, týždňov, maximálne mesiacov zabudneme. Ako sa vraví, čas všetko zahojí. Prejde cirkus, prejde ľútosť a spomienky vyblednú. Každý z nás bude naďalej podporovať, to proti čomu sa teraz hrá, že bojuje. Či už na úradoch, súdoch, v zdravotníctve, školstve, skrátka všade kde bude aspoň malá možnosť. "Spoločenská objednávka" na zmenu zas nepríde. Veď morálna stoka ktorá nás obklopuje a ktorej sme súčasťou, o také niečo nemá záujem. Všetci chceme obdivovať zlodejov, vrahov, úžerníkov a nie vedcov, spisovateľov a ľudí ktorý tomuto svetu priniesli niečo dobré. Dobro je predsa nuda a zlo je zábava. Ako som už písal, za toto však Fico, ani Kaliňák, ani iný minulý či budúci "cirkusáci" nemôžu. Môže za to KAŽDÝ z nás a máme to ako istý druh zábavy. Tak na čo sa tu teraz hráme? Chceme sa zas len trochu zabaviť na ľudskej tragédii?

Zrejme ešte veľa vody Dunajom pretečie, veľa "Kuciakov" Slovenskom prejde, kým sa tu konečne na hromy blesky zobudíme. Potom, raz, snáď sa niečo zmení ... pretočíme sa na druhý bok a budeme spať ďalej ... .

Tak veľa zdaru Slovensko ... snáď sa mýlim a obeť ktorú priniesli títo mladý ľudia nebola zbytočná.

S pozdravom

Vyliečený idealista

Přidat nový příspěvek