Re: Re: Re: Re: Re: Re: zajímavé

Ďáblův detail | 15.02.2018

a právě v detailech je zakopaný pes. Ten kdo trochu rozumí statistice přesně ví jak statistiku zamlžit tak, aby neinformovanému říkala něco jiného než informovanému. Navíc některé věci se v té statistice vyjádřit nedají.

Zaprvé: váha jednotlivých položek. Vztáhnu-li váhu u konkrétní položky, např. E04.310.03 BATERIE DŘEZOVÁ 1/2 coulová - váha 0,460486/1000 k průměrné mzdě ve r.2016 27589,- , vychází jednotková cena 12,7 Kč. Dle https://www.zbozi.cz/hledani/?q=d%C5%99ezov%C3%A1%20baterie&razeni=nejlevnejsi jsou nejlevnější dřezové baterie od cca 350,- Kč. Tedy pro tuto konkrétní nejlevnější baterii se počítá s tím, že ji budu měnit každých 27,5měsíce. Jenže takováto nejlevnější baterie mnohdy ani těch 27,5m nevydrží, v průběhu i takto krátké životnosti musím měnit těsnění (nejméně jednou, 20?? korun pokaždé), perlátor nepůjde vyčistit... Takovouto baterii (nejlevnější) měním prostě častěji, má dodatečné náklady nezapočítané v rámci jednoho čísla (a ne, tyto dodatečné náklady se neschovají pod ostatní položky kategorie "E04.3 Běžná údržba a drobné opravy bytu"). -> čili první manipulace se vztahuje k nastavení váhy položek.

Zadruhé: skutečný obsah jednotlivých položek. Vezměme si například "E01.127.01 ŠPEKÁČKY". V definici již není uvedeno o jaký špekáček se jedná, jaký má obsah masa. Dokonce není ani uvedeno, že by se počítal průměr/vážený průměr/medián ceny špekáčků dostupných na trhu. Lze předpokládat, že je uvažován nejlevnější dostupný špekáček (horní hranice ceny špekáčku není objektivně stanovitelná...). A teď se zamysleme jaký byl obsah masa a jiných látek ve špekáčku z r.1989 a jaký obsah masa je v tom nejlevnějším špekáčku dnes. Všem musí být jasné, že se z praktického pohledu nejedná o stejný výrobek (nejen na klacku nad tím ohněm se chová jinak, natož pak v ústech a v trávicím traktu...). Přitom z definice této statistiky se jedná o stále stejný výrobek. Pokud by se uvažoval stále stejný výrobek, jeho cena by musela vycházet úplně jiná - pak by musela být i váha jiná. -> čili skrytá manipulace s obsahem produktů skrývajících se pod názvy ("nálepkami"). Tento druh manipulace je mnohem významnější a rozšířenější.

Některé věci jsou v uvedeném seznamu vyloženě úsměvné:
"E06.121.01 KONDOM 3ks" (uveden v sekci "E06 ZDRAVÍ") s váhou 0,022371. Zkusme se tomu trochu věnovat. 3ks kondomu mají podle přepočtu na průměrnou mzdu cenu 0,617 Kč - chápu, ne každý kondom používá, ale řekněme, že je používá každý 50tý v populaci - tedy potom se již přibližujeme asi reálnější ceně 30,90 Kč za balíček 3ks kondomů - na měsíc. To je méně než jeden kondom - jeden sexuální akt - za týden. Přitom se lze dočíst, že průměrná frekvence sexuálního aktu v průměrném páru je zhruba 2x za týden, tedy 8ks kondomů za měsíc. V tomto přepočtu je pak počítaná cena za jeden kondom 3,86 Kč (11,50Kč za balíček 3ks). Ano, ne každý pár to dělá 2x týdně - ale již u primárního předpokladu jsme zredukovali množství uvažovaných "konzumentů" na každého 50tého. Ano, dobře, proveďme ještě další redukci na polovinu (přeci jen k aktu jsou většinou potřební 2), teprve pak se dostáváme k ceně 7,7 Kč. No a nejlevnější kondom, který na www.zbozi.cz nacházím je k mání za 6-7Kč (v jak velkém balení? v jaké dostupnosti?). Přiznejte si sami kdo z vás kdy ve svém životě takový kondom nebo jeho ekvivalent použil.

- Řekne se, to je ojedinělý (cenový) exces. Ale takto se dá prakticky u každé položky najít záměrné a cílené podhodnocení. A pokud je takovýchto excesů více, jejich suma už významně zkreslí celý obsah.

Čili, pane "инг. франтисек Неварил", Český statistický úřad sice uvádí hodnoty inflace, dokonce i dává nahlédnout do první úrovně jejího výpočtu, ale důsledně a důkladně manipuluje s úrovněmi hlubšími aby skryl před zraky běžného člověka reálný stav věcí. Jedná se jen o další, sofistikovanější manipulaci.

J

Přidat nový příspěvek