Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Doplnenie

jardob | 11.01.2018

Július,
oplátka je ľudový názov, Hostia je cirkevný názov pre obradný chlieb. Viď napr. tu (bod 4a):
https://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/dokumenty-vatikanskych-uradov/c/obeznik-biskupom-o-chlebe-a-vine-na-eucharistiu
Až konsekráciou sa z hostie stáva sviatosť oltárna.

Čo sa týka zvyšku poznámky, je to tvoj názor, ja ti ho neberiem. Zakladá sa na bezvýhradnej viere cirkevným autoritám a ich učeniu.

No z môjho pohľadu, ako aj z pohľadu hoxa, je tu dôvodné podozrenie, že cirkevní hodnostári a učenci v minulosti zneužili svoje právomoci a prekrútili učenie Ježiša tak, aby odvádzalo ľudí od Boha a bohumilej ľudskej etiky, vo svojich zištných cieľoch...
Aj preto najskôr vznikali rôzne tzv. schizmy, lebo medzi vtedajšími učencami sa nachádzali takí, ktorí tento nesúlad videli, a snažili sa s tým niečo robiť, len takéto prúdy sa väčšinou zvrtli, v dôsledku nízkej mravnosti nasledovníkov a tiež podvratnej činnosti zo strany hlavnej cirkvi.

Tu nejde len o hoxa alebo mňa (a tiež mám za sebou niekoľko semestrov teológie), ale aj o to, že tejto problematike sa venuje tým ďalších odborníkov z oblasti filozofie, sociológie a religionistiky, ktorý skúma pôsobenie rôznych cirkví na ľudstvo. KSB to nie je len Zaznobin (hovorca) ale množstvo anonymných vysokoškolsky vzdelaných ľudí na pozadí... Vytvoriť niečo tak rozsiahle ako KSB nie je v moci jedného, ani dvoch či troch ľudí. Je práca veľkého kolektívu.

Ak cirkvi odvádzajú od Božej etiky, potom nemôžme byť ticho, ale máme minimálne povinnosť o tom zmysluplne debatovať.

Přidat nový příspěvek