Martin Luther kratko o Trojici

Sirko | 31.12.2017

Arcipastiersa motlitba, Ján verš 4-5. "Ja som Ťa oslávil na zemi, keď som dokonal dielo, ktoré si mi dal konať - teraz, Otče osláv ma Ty u seba slávou,, ktorú som mal pri Tebe skôr, ako svet povstal".

Martin Luther pri výklade tohoto verša píše, že pekne dokazuje Trojicu. Verš hovorí zreteľne, že Kristus mal slávu pri Otcovi prv ako svet povstal. Pred stvorením však nebolo ničoho, len sám Boh. Krista nemono zaradiť do Stvorenstva. Má svoj počiaok, ako čítame u Mojžiša - "Na počiatku stvoril boh nebo a zem". Jeho sláva teda bola pred stvorením v božstve a je teda teda totožná s ním. Pretoje Kristus nerozdielnej podstaty s Otcom. To je jednota v podstate, ale súčasne rozdielnosť v osobách, čo vyjadruje slovo u "Teba".

Pripomínám istú duchovnú spriaznenosť medzi protestantizmom a Ruskou pravoslávnou cirkvou. Tiež ostré slovaá Martina Luthera na adresu katilicizmu a pápežstva. Ná úvod Šmalkaldských článkov však píše:
"1. Otec, Syn a Duch Svätý, v jednej Božskej bytosti a prirodzenosti tri rozdielne osoby, je jeden jediný Boh, ktorý stvoril nebo a zem.................... O týchto článkoch nieto hádok ani sporov, pretože ich obe strany veríme a vyznávame. Teraz sa o nich netreba šíriť."



Přidat nový příspěvek