Austrálie

Slovan | 25.12.2017

Kdysi jsem se chtěl taky odstěhovat do Austrošky. Ještě před hadrákem. Měl jsem takové ty najivní představy o svobodě a volnosti a širé přírodě a tak. Nasáté z filmů a knížek. Opravdu jsem v 93. roce do Austrošky odjel. Na místě jsem zjistil, že všechno je úplně jinak než si člověk představoval, myšleno v dobrém i zlém. Ale jako mladý blb bych to ještě jakš takš dokázal skousnout. Procestoval jsem východní pobřeží nahoru dolu, ale zjistil jsem, že všude mě budou vždy považovat za cizince. Pakliže budu turista, tak mě skousnou, pakliže jsem ale pracoval, vždycky jsem byl pro ně jen prašivý cizinec co jiným chce sebrat práci. Samozřejmě jsem musel pracovat na černo a v té době za 5 dolarů na hodinu. Víc mi nikdo nedal, byla tam vysoká nezaměstnanost (tuším 11%). Ale ještě tam byla jakás takás svoboda. Nakonec mi došly peníze a pokorně jsem se vrátil do Čech. Po třech letech mě ukecala nová přítelkyně, že to skusíme znovu a vyrazili jsme spolu. Situace byla ještě horší než v 93., nejen že práce bylo ještě míň, ale začli platit různé fašistické zákony, podporující u lidí placené bonzáctví (např. kdo udal někoho, že pracuje bez povolení, dostal 10000 dolarů, odměny byly třeba i za nahlášení toho že spíte v autě na pláži, nebo že konzumujete alkohol na veřejném prostranství a pod.). Začali lidem zbírat zbraně, začala šikana majitelů starších aut. A i se zhoršila ta nenávist vůči cizincům. Začali různé šmejdské manýry, podvody, ojebávky. No abych to skrátil, Austrálie ztratila pro mě absolutně veškeré kouzlo a za půl roku jsme již byli opět doma... Dnes když slyším vyprávět od lidí, jak to tam chodí, tak bych tam nejel už ani jako turista... Je mi z toho zle. Přitom obecně prostí ozíci mi byli vždycky sympatičtější než třeba amíci nebo angláni. Ale ta celková atmosféra prostě byla pro svobodné srdce slovana neskousnutelná. Už v době, kdy jsem jako mladý blb o slovanství věděl kulové :-) Dneska vím po osobních zkušenostech, že když chci zakusit opravdovou svobodu, tak musím do Ruska. Tam se cítím o 100% svobodněji než doma a s Austroškou naprosto nesrovnatelně :-)

Přidat nový příspěvek