dobro vs. zlo

nik | 25.12.2017

Možno pár slov k téme, s ktorou sa v pôvodnom texte a komentároch často narába:

Dobro a zlo, svetlo a temnota - "večná" téma, ktorá je v podstate pseudotémou. Je to technika pre rozdelenie myslenia, oddelenie ľavej a pravej hemisféry vnímania. Slovan sa ešte stále v ruštine nazýva Slavjanin, čiže ten, ktorý slávi jang a jing ... Zvláštne, prečo by starí Slovania nazývali samých seba takýmto spôsobom. V preklade do súčasného jazyka je Slovan ten, ktorý oslavuje dobro aj zlo, alebo ako svetlo, tak aj temnotu, hm ... Iný príklad, Pjakinovo okrídlené "Boh je pohan a hovorí s človekom jazykom životných situácií" - keď sa nad tým len logicky zamyslíme, v prípade, že konám "zlo" a dostanem varovanie v podobe nejakej formy (tu spadne autobus, tam sa mi skrížia plány iným spôsobom), tak negatívnou príhodou (z pohľadu individua) sa aplikuje korekcia jeho pôvodného negatívneho zámeru. Čo je z toho "dobro"a čo "zlo" záleží len od úrovne uvedomenia. Alebo ruskí športovci nepôjdu na olympiádu a "korektný" občiansky postoj je aj odmietnutie účasti pod neutrálnou vlajkou. Čiže negatívna situácia sa rieši negatívnou odozvou, ktorá je vlastne pozitívna ... Príkladov sú stovky aj z opačného smeru, kedy konanie "dobra", "rozvojovej pomoci" iným prinesie len utrpenie a pod. Nehovorím, že sa na veci nedá pozerať aj optikou zlo vs. dobro, ale je to cesta ku oddelenému, kaleidoskopickému vnímaniu sveta, zotrvávaniu v extréme "bielej" alebo "čiernej" časti tvorenia. Pre manipuláciu je práve podstatné vytvorenie tohoto rozdelenia "dobra" a "zla", pretože tak môže vzniknúť boj - prostredníctvom neho už je riadenie GP jednoduchá vec.

Hlbšou témou v tomto zmysle je ešte iný aspekt - som úradník, predavač, vediem čestný život, dodržiavam pravidlá, starám sa o rodinu, deti a stále sa mi nedarí, nemám dosť peňazí, dostatok času na mimopracovné činnosti, atď. Alebo sme pracovitý národ (v Európe, Ázii,...), nebojujeme so susedmi, nevytvárame konflikty, riadime sa štandardom dobrého susedského spolunažívania ... a napriek tomu máme stále skorumpovanú a zlodejskú vládu, prehnane vysoké dane,... Ku komu sa vlastne Boh obracia prostredníctvom týchto životných situácií, alebo čo zrkadlia externé situácie, keď sa subjekty riadia najlepším vedomím a svedomím? Boh sa obracia k niektorej z ich vnútorných zložiek, ktoré v nejakom bode ustrnuli.

Přidat nový příspěvek