Re: Opravdu nevím, jak tyto výroky ověřit

M.C. | 19.12.2017

Přímé porovnání Stalina s Karlem IV. je dost těžké, protože působili v naprosto odlišných podmínkách.

Loni jsem se prokousal docela tlustou a podrobnou bichlí o životě a díle Karla IV. a kapku jsem si dokreslil ten jednoduchý obrázek z učebnic. Nicméně souhlasím, že to byl velmi schopný panovník.
Měl také na co navázat, když si vezmete jeho předky z obou stran.
Byl velmi obratný diplomat, až bych řekl intrikán, pletichář a korupčník.
Ale v porovnání s ostatními vladaři té doby byl ještě velmi slušný, férový a měl pozitivní vizi rozvoje svých zemí. S každým kdo nebyl vyložený darebák se snažil dohodnout win-win, protože věděl že taková dohoda má větší životaschopnost než prostý ojeb, kdy by ho ten druhý podrazil hned, jak by dostal lepší nabídku. Sílu užíval málo, většinou spíše jako hrozbu.
Když byl mladší, kryl mu záda jeho otec, který byl vyhlášený a obávaný válečník a jít do střetu s ním nebylo jen tak a když král Jan zemřel, měl Karel už dost silnou pozici na to, aby s ním nemohli jen tak cvičit, mj. byl dobrý přítel papeže, tak měl celkem klid i z této strany.
Trochu ale svou vstřícnost k církvi přehnal, protože jí přiznal dost privilegií a pravomocí a z toho postupem času vznikl stav úpadku a korupce, který vedl ke vzniku husitského hnutí.
Ani jemu se nevyhnul postupný úpadek schopností ve stáří, kdy už začal dělat chyby a největší přehmat, který se mu podařil, bylo nařízení korunovace jeho dvouletého synka Václava českým králem. Korunovace je magický obřad a ten kdo ho podstupuje, by měl mít alespoň 15 let, aby to zvládl. Dvouletému Václavovi to zřejmě silně narušilo psychiku, což se Českému království v budoucnosti stalo osudným.
Co se týká jeho mimomanželské promiskuity, byla zcela v duchu doby.

Jednoho dne zaslechl král Karel z nádvoří nějaké povykování a falešný zpěv. Vyšel na nádvoří a uviděl skupinu zjevně opilých zbrojnošů.
,,Co se to tady děje? Jak to, že jste se nacamrali už dopoledne?"
,,Oslavujeme váš svátek, Vaše Veličenstvo."
,,Co je to za blbost, dnes přece není Karla?"
,,To ne, ale je čtvrtého..."

Přidat nový příspěvek