Re: .

Marek Z. | 04.12.2017

Cico Ciciak: Ona je otázka člověku nezbytných technologií trochu složitější.

Technologie jako přirozená potřeba totiž vzniká přímo úměrně životním podmínkám. A ty jsou různé na různých místech planety. V ideálním prostředí subtropů a mírných tropů příroda člověka zajišťuje vším nezbytným pro základní životní komfort. Tam nějaké pokročilé technologie nikdy přirozeně nevznikají. A pokud se tam dostanou zvenčí, přinesou časem spíš jen zkázu.

Když ještě existovala malá populace lidí na Zemi, tak v případě zhoršení životních podmínek se migrovalo do lepších životních podmínek. Kde z nějakého důvodu nastala zima a nedařilo se, tak se prostě odešlo jinam. To dnes už není možné a za takových okolností vzniká i požadavek zajistit si existenci technologicky na daném místě, tedy pomocí nějaké efektivnější energie jiné než lidské nebo zvířecí. A k dnešnímu přelidnění došlo pouze díky energii uhlovodíků (ropa, plyn). Např. Saudové mohou zůstat tam kde jsou a žít tak jak žijí jen díky ropě. Jinak by tam žít jinak, než kočovat na velbloudech, za tamních podmínek pouště asi nemohli. Téměř vše se dopravuje, zase pomocí ropy.

Tedy čím efektivnější energie, tím rychleji dochází k efektu přemnožení lidí a nutnosti vytváření sofistikované technosféry, protože energie zajišťuje určitou míru životního komfortu.

Problém je ten, že každá taková sofistikovaná energie je z dlouhodobého pohledu společensky nebezpečná, protože jakákoliv významnější přírodní událost ji dovede vyřadit a způsobit rozsáhlou katastrofu a rozklad takové společnosti. Vzniká tedy nebezpečná, absolutní závislost na nějakém specifickém druhu pokročilé energie. A nemluvě o tom, že tuto energii vždycky někdo ovládá, řídí, a to mu dává moc jako takovou.

Dále při zkoumání tohoto tématu člověk dojde k tomu, že jedinou skutečnou svobodu lidem dává taková energie, která je okamžitě a kdykoliv jednoduše dostupná, a to je tedy jediná skutečná volná energie. A tou je dřevo ze stromů. Ale k takovému způsobu života je nutný adekvátní počet rozumných lidí na určitém území. Asi tak jak dříve žili v přírodě Slované tisíce let, dokud je Západ nezlikvidoval.

A tím se zase dostáváme k tomu, že přemnožováním se došlo k nutnosti používání uhlovodíků, jinak by se všechny lesy vykácely. Je to svým způsobem začarovaný kruh, který rozetne až nějaká významná událost jako je např. mohutná sluneční erupce, která jednou pošle elektřinu do propadliště dějin a společně s ní i celou takovou civilizaci. A tím hůř bude, do jaké míry existovala závislost na sofistikovaných technologiích, které nakonec uchovávaly i všechny nezbytné informace, které jednoduše zmizí.

V dlouhodobé perspektivě, která má zajistit skutečnou bezpečnost společnosti, vždy zůstane jediná jistota zase jen dřevo, protože to prostě stačí pro získání základní energie jen zapálit, pokud toho bude někdo bez technologií vůbec ještě schopen :-)

Přidat nový příspěvek