Re: Re: Doplnění

ТаuRus | 29.11.2017

"Z vyššího principu mravního vám říkám, že vražda na tyranu není zločin."
Někde jsem řekl, že je to naopak?

Ale na druhou stranu, je možné, z vyššího morálního principu vyjádřit lítost nad zmařeným životem nebo ne? A teď nemluvím o nešťastné formulací toho chlapce "nevinný voják", jehož vina je prokazatelná, protože se zbraní v ruce přišel do cizí země. Ale o promarněném životě vojáka, který mohl hodně dobrého vykonat a kvůli válce nevykonal?
Když se bavíme o životě jednoho vojáka, nesmíme zapomínat na to, že někdo poslal toho vojáka do války. A někdo tu válku organizoval. A ten "někdo" tu válku přežil a nedostal se na lavici obžalovaných v Norimberském procesu. Žil si dál, v pohodě a úctě, a možná zorganizoval několik dalších válek. Ale ty svoje ruce krví neušpinil. Na špinavou práci měl jiné. A vadí mi, že v případu s tím Koljou, se jakoby zapomnělo na tuto rovinu, na lidi-nelidi.
Neviděl jsem, že tento případ Kolji v Bundestagu někdo, v rámci řízení, využil i pro tuto věc. Jen jsem slyšel, jak jsou Němci špatní a co si všechno zasloužili.
Jen si na minutu představ, že by ten Kolja nemluvil o německém vojákovi, který zemřel v Rusku, ale o slovenském vojákovi se stejným osudem. Vždyť tam, ve Stalingradském kotli, zahynuli i vaše lidé, přičemž ne na správné straně. Pomohlo by ti to uvidět více rovin té války? Odsoudil bys jednoznačně slovenského vojáka nebo toho svého vojáka by ses snažil omluvit a začal bys hledat většího viníka?... Na férovku. Já, jako potomek sovětského vojáka bych odsoudil tvého otce nebo děda a řekl bych něco v tom smyslu, "dobře mu tak, že zahynul, neměl tam lézt". Jak by ses zachoval? Souhlasil bys se mnou jednoznačně a bez výhrad?

Přijde mi úsměvné, že já, potomek ruského vojáka ti tyto věci vysvětlují.

A teď, co se tyče řízení. Z větší části už jsem to popsal v příspěvku nahoře. Ano, ten Kolja je produktem naší doby, byť je také objektem manipulace dospělých. Na něm vidíme, jak je snadné novou generací zmanipulovat tak, že dobré úmysly - usmíření mezi národy, nepřítel hned, v zárodku maří. Proto je třeba z toho případu si vzít ponaučení: zklidnit situací a pokusit se využit tento případ ku svému prospěchu. Třeba tak, že na školách se bude používat jednotná učebnice historie. Nebo tak, že se začne více mluvit o organizátorech válek. A každopádně, se musí dokončit projekt Putina, zamířený na usmíření nejen Němců s Rusy, ale i všech národů na planetě.

Přidat nový příspěvek