Re: Re: Re: Re: Re: moje postřehy k roku 68

Lin | 24.11.2017

Taure - potvrzuju tvá slova. Tedy - on je potvrzuje i snad jediný náš ještě žijící tehdejší politik - Milouš Jakeš.
Ten říká, že r. 1968 nebyl žádný "zázrak", jak se dnes říká - ale úplný opak, který vedl k rozkolu strany a rozhádání celé společnosti. Dál také říká, že Mlynář byl velký přítel Gorbačova a ten Gorbi dělal svou sovětskou přestavbu přesně podle Mlynářova scénáře - tedy stejně, jako u nás "jaro" (konkrétně o tomto mluví tak cca od 15. minuty).
Jinak - Jakeš velmi dobře určil a chápe úlohu Gorbačova a dokonce i Chruščova (což je z mého hlediska velmi zajímavé, neřekla bych to do něj). Mluví tam o tom, co Chruščovův "objev kultu osobnosti" způsobil po celém světě a jaký má dodnes neblahý vliv na samotné komunisty (že jsou rozdělení, neschopní se dohodnout, neschopní cokoliv vést).
Také tam odhaluje, co již bylo schválené před "sametovou" a mělo být zavedené po sjezdu v r. 1990 (který už se nekonal). Říká, že Československo odmítlo Gorbačovskou přestavbu, protože "když jsme tam přijeli, viděli jsme, že je to to samé, jako u nás "Pražské jaro" a to jsme nechtěli, věděli jsme, k čemu to povede". Takže u nás si určili svou vlastní "přestavbovou" linii, jejíž součástí byla i změna Ústavy a vypuštění chruščovského nesmyslu o "vedoucí úloze strany".
Takže - hodně zajímavá přednáška, i když dost strašně nahraná - s rušivými vlivy od účastníků...
https://www.youtube.com/watch?v=KdYg-8ahavg

A teď, co vím já:
Dubček a jeho frakce byli jedním z křídel tehdejší strany = jako důsledek rozhádanosti a úplné nespolupráce, jakoby ve straně byly nejméně dvě úplně odlišné frakce. No a Dubček a spol si skutečně "jeli" po svém, bez ohledu na mínění jiných spolustraníků. Dokonce to došlo až tak daleko, že pokud byl Dubček se svými lidmi někde na jednání, neinformoval o tom, co se tam probíralo, o čem se jednalo, jaké byly závěry atd. A skutečně tehdy Brežněvovi odkýval, co chtěl - a pak to u nás nikdo nevyplnil, ba o tom dokonce ani nevěděl (co např. Brežněv vytýkal a kde chtěl "přibrzdit"). Mám dojem, že toto jeho chování tehdy kritizoval a ozvučoval i Husák.

Přidat nový příspěvek