Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Okupácia ČSSR

Pe-tri | 24.11.2017

- Hele, svět se pohne kam se síla napře. Dubček nedubček. A ta síla obyvatelstva byla neskutečná. Zastavily ji až tanky. Tečka.
- Samozřejmě že se hledaly jiné modely než tvrdé plánované hospodářství, také se tomu říkalo - třetí cesta (mimo dvě předpřipravené lži), po které se chtělo jít. Ale je asi zbytečné to rozebírat, kdo to nezažil nedokáže si představit to celonárodní vzepětí od rigorózního, schématického, formálního, posvátného atd. plnění plánu k vytvoření prostoru pro dobrovolnou osobní inciativu, angažovanost, týmovost, sounáležitost atd. srovnatelné snad jen s poválečnými obdobími znovubudování zničené infrastruktury, což jsem ale osobně nezažil (viz. pár dobrých budovatelských filmů a konec konců i ono werichovské - ten dělá to a ten zas tohle a dohromady uděláme moc). Ta víra národa v tohle, to bylo to, co dělalo tehdejší atmosféru. Masám se nic nepodávalo, ty to prostě žily. Což chápu že kdo nezažil nechápe a ani to, proč 68 není srovnatelný s 89. 68 byl o konstrukci nového, 89 o destrukci starého.
- Kdo nevěří na zázraky (překvápka), nikdy se jich nedočká.
- V 89 lidé neměli: 1) žádnou šanci předvádět svoji gramotnost, protože to nebyla spontánní revoluce vzešlá ze spodu, z vůle lidu (většina národa byla překvapená, že se něco takového vůbec stalo), ale prachsprostá, předem a záměrně připravená manipulace s cílem zrealizovat státní převrat. 2) Lidé se ničeho dobrovolně nevzdali, jednak se jim to žezlo do rukou vůbec ani nedostalo (všechny lokální pokusy byly rychle zpacifikovány) a druhak v té době už byl duch 68 pryč. Puuze masa různě motivovaných, dehonestovaných a frustrovaných dospělých a masa husákových dětí vychovaná v kultuře tvrdého ateismus, centra satanismu. Pro národ už nikdo neplápolal.
- Vůbec není naivní si myslet, že 68 by nedopadl stejně jako 89, kdyby měl šanci. Naopak, je výrazem naprostého nechápání podstaty těchto dvou zcela rozdílných klíčových obdobní moderních dějin našeho státu a národa, myslet si že ano. Nikdy nevstoupíš dvakrát do stejné řeky.
- Je poučení a Poučení, je chápání KSB a Chápání KSB. Je algoritmus a jsou data. Jaká data/výsledek poučení dosadíš, takovou další příležitost dostaneš. Ale jestli z těch dat/poučení chceš vyloučit emoce, tak se opět neshodneme. Emoce nejsou suchopárná kontrolka, která říká že máme něco nezpracované. Naopak, emoce jsou solí života. Nevím jak ty, ale já se o žádné emoce připravovat nehodlám a ani je nehodlám nebrat v úvahu.
P.

Přidat nový příspěvek